Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Brükselde 3 Saldırı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Brüksel'de Peş Peşe Bombalı Saldırı: 26 Ölü
22 Mart 2016 - 09:36:00

Brüksel Havalimanı'nda çifte terör saldırısı yaşandı. Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, en az 35 kişi yaralandı. Metrodaki saldırılarda ise 15 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

Avrupa'nın kalbi, Avrupa Birliği'nin ve NATO'nun merkez üssü Brüksel bugün kaosu yaşadı. Peş peşe yaşanan saldırılarda 26 kişi hayatını kaybetti, 90 kişi ise yaralandı.

Brüksel önce Zaventem Havalimanı'nda iki patlamayla sarsıldı. Patlamalardan biri apronda, diğeri ise terminal binasında meydana geldi. Brüksel Valisi, patlamanın terör saldırısı olduğunu belirtti. Belçika Televizyonu VRT ise havalanındaki patlamalar intihar saldırısı olduğunu açıkladı. Hastane yetkilileri, "Olayda 11 kişi hayatını kaybetti, en az 35 yaralı var." bilgisine yer verdi.

AVRUPA'NIN KALBİNDE İKİNCİ PATLAMA

Avrupa'nın başkenti, havalimanındaki çifte patlamanın şokunu atlatamadan ikinci bir patlamayla sarsıldı. Avrupa Birliği'ne ait kurumların bulunduğu bölgeye yakın Maelbeek metro istasyonunda patlama meydana geldi. Brüksel ulaşım birimi sözcüsü Guy Sablon, Maelbeek metro istasyonundaki saldırıda en az 15 kişinin öldüğünü ve 55 kişinin de yaralandığını belirtti. Kentteki bütün metro istasyonları kapatıldı.

avrupa-nin-kalbi-bruksel-de-pes-pese-teror-8283840_2290_m.jpg

APRON VE TERMİNAL BİNASINDA PATLAMA

Havalimanındaki patlamanın biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airways'in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti.

avrupa-nin-kalbi-bruksel-de-pes-pese-teror-8283840_7099_m.jpg

TERÖR ALARMI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI

Havaalanı karşısındaki otel sahra hastanesine çevrildi. Yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alındı. Belçika medyası, patlamalardan önce havalimanında silah sesleri ve Arapça bağırışmalar duyulduğunu açıkladı. Belçika'da terör tehdidi alarmı en yüksek seviye olan dörde çıkarıldı.

HAVALİMANI BOŞALTILDI

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı patlama sonrası boşaltıldı. Havaalanındaki tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına giden tüm yollar kapatıldı ve metro ve tren seferleri de durduruldu. Yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alındı.

"BURAYA GELMEYİN"

Brüksel havalimanının Twitter hesabından atılan tweet'te "İki patlama yaşandı. Bina boşaltılıyor. Havalimanı bölgesine gelmeyin" uyarısı yapıldı.

DEHŞETİ YAŞAYAN MUHABİR ANLATTI

Sky News'in patlama anına tanık olan muhabiri Alex Rossi "Duty free bölgesindeydim. İki büyük patlama sesi duydum. Binanın hareket ettiğini hissettim. Her yer toz ve dumanla kaplanmıştı. Patlama sesinin geldiği yere doğru gittim, insanlar şoke olmuştu " dedi.

İNGİLİZ TELEGRAPH GAZETESİNİN MUHABİRİ DEHŞET ANLARINI ANLATTI

İngiliz telegraph'ın havalimanında olan Brüksel muhabiri Matthew Holehouse yaşananları şöyle anlattı. 20 yaşındaki JetAir çalışanı Cedric vander Swalm, Londra'ya uçuyordu. Patlama onun üzerindeki zeminde meydana geldi. Bütün yüzü dumanla kaplandı. Asansörün düğmesine bastı. Yukarı çıkmak için asansöre binmek üzereyken patlama meydana geldi. Swalm, "Asansör insanlarla doluydu. Asansöre biniyordum. Üzerimde büyük bir patlama meydana geldi ve kapılar açıldı. Üzerimdeki tavan çöktü ve camlar taş gibi düşmeye başladı" diyerek yaşadıklarını anlattı.

bruksel-havalimani-ndan-patlama-en-az-10-yarali-8283840_5167_m.jpg

BELÇİKA BAŞKANI: KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ

Belçika Başbakanı Charles Michel, saldırıyla ilgili tweet'inde "Şu an için Belçikalılardan oldukları yerde kalmalarını istiyoruz" dedi.

Belçika Başbakanı Charles Michel, az önce bir basın konferansı düzenledi. Bu sabah Brüksel'de iki ayrı saldırının olduğunu teyit etti. Michel "birçok" insanın öldüğünü ve yaralandığını söyledi. Michel, havalimanı saldırısının bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiğini teyit etti.

Belçika Başbakanı Charles Michel, "korktuğumuz başımıza geldi" dedi ve yetkililerin daha fazla saldırıdan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Michel, "trajik bir an olduğunun farkındayız. Sakin olmamız gerek ve dayanışma içinde olmalıyız" dedi.

Yetkililerin tehdidi ve sınırda askeri önlemler de dahil alınan ek güvenlik önlemlerini değerlendirdiğini söyledi.

PARİS SALDIRISININ FAİLİ YAKALANDIKTAN 4 GÜN SONRA OLDU

Brüksel Havalimanı'ndaki patlama, Paris'te 13 Kasım'daki saldırılarda 130 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın başşüphelisi Salah Abdeslam'ın yakalanmasından dört gün sonra yaşandı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde yapılan operasyonda, Parissaldırılarının firari şüphelisi Salah Abdeslam bacağından vurularak yakalanmıştı. Yaklaşık 4 saat süren operasyonda toplam 5 kişi tutuklanmıştı.

PKK ÇADIRI KURULMUŞTU

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Ankara'da 13 Mart'ta yaşanan terör saldırısından sadece iki gün sonra kurulan ve İstanbul'da bir bombalamanın emrini verdiği gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan terör örgütünün Belçika'daki liderlerinden Remzi Kartal'ın basın toplantısı düzenlediği PKK çadırı kurulmuştu. Belçika'daki Türkler tarafından dün gece yakılan çadırda bu sabah PKK üyeleri nöbet tutmaya başladı!

YARALILAR YARDIM BEKLERKEN ÖPÜŞEN ÇİFT DİKKAT ÇEKTİ

Dışarı çıkmayı başaran insanlar yardım çağrısında bulunurken bir çift dikkat çekti. Söz konusu çift yerde yatan ve yardım isteyen bir yaralı bulunurken bu durumu umursamadan öpüşmeye devam etti.

bruksel-deki-metro-patlamasindan-sonra-opusen-8284154_9256_m.jpg

-sondakika.com-

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne olacak, domuz yiye yiye domuzlaşmışlar, fıtratları domuza dönüşmüş. İbni Kayyım el Cevziyye'nin Medaricus Salikin isimli kitabında şöyle bir şeye rastladığımı hatırlıyorum; insan daha çok hangi hayvanın etini yerse; zamanla ahlakı,fıtratı ve hareketleri o hayvana dönüşür diyordu.Mesela devamlı koyun eti yiyen koyun gibi uysal olur diyordu kitabın bir yerinde.

ebu_zerr Çevrimdışı

ebu_zerr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
güzel haber duymayı özlemişim. onlarca yıl bizden ölenler oldu sustular şimdi konuşurlar. bizdeki münafıklar medyadan sizinle beraberiz derler el ele yürürler

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Forumda 11 eylül gibi ve bugünki saldırı gibi kamusal alanlarda sivil çoğunluklu yerlerde operasyon yapmanın hükmüne dair gözden kaçırdığım önemli konular varmı bilmiyorum. Mesela bugünkü saldırı caizmi? Yanlış bilmiyorsam 5-6 sene önce rusyada metroda çeçenler tarafından saldırı yapılmıştı. Birde Allah "O halde kim size saldırırsa sizde size saldırdığı gibi(bi misli-بِمِثْلِ) onlara saldırın"[Bakara-194] Buradaki "bi misli" keyfiyet midir yani onlar çocuk ve kadınlarınızı öldürürse sizde çocuk ve kadınları öldürün şeklinde mi yoksa sayı anlamında mıdır okumam lazım.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Saldırıyı işid üstlenmıs..
Allah hıdayet versın islama gölge düşurduler ..

islama ne gibi bir gölge düştü anlayamadım.

islamda ya Allah dostusunuz ya da Allah düşmanı bügün Allah düşmanlarının gebermesi nasıl islama gölge düşürür.

M Çevrimdışı

mhmt51

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ölenler suçsuz insanlar ama, kalbim kararmış avrupaya karşı hiç üzülesim gelmiyor ve üzülmedimde. pkk'ya çadır açtılar ki o pkk'lı kafir uşakları kaç ocağa ateş düşürdü. İfade özgürlüğü dediler, al sana ifade özgürlüğü. Işıd'in de pkk den çok farkı yok onlarda birilerinin uşakları, piyonları. Düşüncem yanlış olacak belki ama; Ülkem, Türki Cumhuriyetler ve İslam ülkeleri dışında artık dünyanın geri kalanında ölen kalan beni ilgilendirmiyor. Yıllardır barbar Türk dediler terörist müslüman dediler yapmadıklarını bırakmadılar, müslümanlar ölürken üç maymunu oynadılar. Şimdi de ben üzülmüyorum işte Belçika'ya da Fransaya'da.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölenler suçsuz insanlar ama, kalbim kararmış avrupaya karşı hiç üzülesim gelmiyor ve üzülmedimde. pkk'ya çadır açtılar ki o pkk'lı kafir uşakları kaç ocağa ateş düşürdü. İfade özgürlüğü dediler, al sana ifade özgürlüğü. Işıd'in de pkk den çok farkı yok onlarda birilerinin uşakları, piyonları. Düşüncem yanlış olacak belki ama; Ülkem, Türki Cumhuriyetler ve İslam ülkeleri dışında artık dünyanın geri kalanında ölen kalan beni ilgilendirmiyor. Yıllardır barbar Türk dediler terörist müslüman dediler yapmadıklarını bırakmadılar, müslümanlar ölürken üç maymunu oynadılar. Şimdi de ben üzülmüyorum işte Belçika'ya da Fransaya'da.

Sizde asabiyye kalintilari var. Size tavsiyem durumunuzu gozden gecirin.

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aynen yukarıdaki akhinin dediği gibi... "Cehenneme götüren ameller"i izleyiniz. Demokrasi ve laikliğin tanımını okuyup ardından Maide 44' ü okuyunuz.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
islama ne gibi bir gölge düştü anlayamadım.

islamda ya Allah dostusunuz ya da Allah düşmanı bügün Allah düşmanlarının gebermesi nasıl islama gölge düşürür.
....
Yolda gıden insanları öldurmek nezaman
Caız oldu ..?? Hangı dının kitabında kendısıne saldırmayan ınsanları öldurmek var ..? Kafır dıye ınsanmı öldurulur burası Şavas bölgesı degıl surıyedekı intıkamlarını turkıyeden cıkarıyorlar ..Gerci ordada savaş hukugu yookk..işid ve dıgerlerı gözunu korpmadan masulamları öldururuyor buldukları kadınları satıyor yetmıyor Daha nıce zülümler yapıyolar
Bende gıderken bir bombada patlayarak ölsem BIR MASUMU HEMDE MUSLUMANI ÖLDURMUŞ OLMAYACAKLARMI ? KIMDE BIR MUSLUMANI ÖLDURURSE BÜTÜN INSANLIGI ÖLDURMÜS GIBI OLMAYACAKMI .?

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
....
Yolda gıden insanları öldurmek nezaman
Caız oldu ..?? Hangı dının kitabında kendısıne saldırmayan ınsanları öldurmek var ..? Kafır dıye ınsanmı öldurulur burası Şavas bölgesı degıl surıyedekı intıkamlarını turkıyeden cıkarıyorlar ..Gerci ordada savaş hukugu yookk..işid ve dıgerlerı gözunu korpmadan masulamları öldururuyor buldukları kadınları satıyor yetmıyor Daha nıce zülümler yapıyolar
Bende gıderken bir bombada patlayarak ölsem BIR MASUMU HEMDE MUSLUMANI ÖLDURMUŞ OLMAYACAKLARMI ? KIMDE BIR MUSLUMANI ÖLDURURSE BÜTÜN INSANLIGI ÖLDURMÜS GIBI OLMAYACAKMI .?

Kafir yolda da yuruse havada da ucsa kafirdir onu oldurmek icin nasil bir savas hukuku ariyorsunuz savas olmasi icin daha kac kafirin mumini bombalamasi lazim. Bunun bir karsiligi bedeli olmayacak mi.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaç kafır öldurdun heralde etrafında kımse kalmamıstır..aılendenmı başladın
Esındenmı cocuklarındanmı basladın kafırlerı ımha etmeye ..?

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IMG_20160322_192823.jpg
IMG_20160322_192625.jpg
IMG_20160322_192321.jpg

Kimse burada işkembeden konuşmasın; delille ve kaynakla konuşsun.Özellikle Salim Suheyb ahi; bir şey savunuyorsan bunu delillendirmelisin.Sanki fikirlerini İslam'ın görüşüymüş gibi sunuyorsun.Enazından deki; Bu İslam'ın görüşü değil, benim görüşüm de ki; sapla saman ayrılsın ve insanların da aklı karışmasın.Ben Kuran ve Sünnetten şunu anladım; SENİNLE SAVAŞMAYANLA SEN DE SAVAŞMA...Brükseldeki öldürülen siviller İslam'la mı savaşıyordu, bunu sorgulamak gerekiyor önce? Artı ben Allah Rasulunden şu örneği bilirim; BENİ KURAYZA YAHUDİLERİ MEDİNE'DE HAİNLİK YAPINCA, BUNLARIN KADIN, ÇOCUK, YAŞLI VE ACİZLERİNİ AYIRDI.ERKEKLERİN ERGENLİK ÇAĞI VE ÜZERİNDEKİLERİNİ ÖLDÜRDÜ.ONUN İÇİN HEVA VE HEVESE GÖRE DEĞİL DE DELİLLİ KONUŞMAK GEREKİYOR...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt