Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Farz Olan 5 Vakit Namazın 3 Vaktini Kılıp 2 Vaktini Kılmamak Hiç Kılmamaktan İyi mi?

M Çevrimdışı

muhteva002

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim, ben şuan hiç namaz kılmayan birisiyim. malesef özür olmayan bazı sebeplerden namazı kılmıyorum. Nefsime engel olamıyorum yani. Ama şu var 3 vakti zamanında kılabilirim. 2 vakti de hep kazaya bırakıp sonra kılabilirim. Böyle yaparsam hiç namaz kılmamaktan iyi mi olur? yani hiç kılmamaya göre daha mı çok günaha girerim? yoksa 3 vakti kılıp 2 vakti hep kazaya bırakıp kılsam daha mı az zarara girerim ?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Eğer istemenize ve önemini bilmenize rağmen hiç kılamıyorsanız musallat olabilir.
Biiznillâh dediğiniz gibi yapmaya başlayın, devamı da kısa süre içinde zaten gelir diğer ikisini de kılmak istersiniz.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda bir hadis var; bir adam peygamberimize gelip 2 vakit namazı kılacağını ama 3 vakit namazı kılamayacağını söylüyor, peygamberimiz beyatını kabul ediyor. Ulema da bu kıssa üzerine şunu diyor; müslüman olma maslahatı, namaz kılmama mefsedetinden daha iyidir. Siz namaza başlayın sonrası gelecektir inşaAllah ancak tabii ki kasten vaktinde kılınmayan namazların günahı vardır. Musa Ebu Cafer hoca bu kıssadan bahsediyor, videoyu paylaşmak istiyorum ama paylaşamıyorum maalesef

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim annem hiç kılmıyor evlilikte kilmis bi o..Hep anlatıyorum caydırıcı delil veriyorum artık israrimdan mıdır bilemicem öğrenmek istediğini söyledi bende kağıda yazıp verdim uygulamalı gösterdim bugün 30 Ağustos malesef evin önüne bayrak asmışlar sinirim attı bu ne dedim kim adtı bunu dedim biz aştık dedi ee dedim çok mu vatansever oldunuz yani şimdi dedim e işte malum adam kurtardi bik bik birde işin içine Allah'ın dilemesini kattı kaderi LoL kardeşler bu kafadaki insan namaz kılsa nolur o adamı sevdikren sonra babam da namaz kılıyor ama milliyetci böyle insanin namazı kabul olur mu?

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim, ben şuan hiç namaz kılmayan birisiyim. malesef özür olmayan bazı sebeplerden namazı kılmıyorum. Nefsime engel olamıyorum yani. Ama şu var 3 vakti zamanında kılabilirim. 2 vakti de hep kazaya bırakıp sonra kılabilirim. Böyle yaparsam hiç namaz kılmamaktan iyi mi olur? yani hiç kılmamaya göre daha mı çok günaha girerim? yoksa 3 vakti kılıp 2 vakti hep kazaya bırakıp kılsam daha mı az zarara girerim ?
Sabahtan basla ins azdan coga doğru götürmeye calis işi kendini kurtar kardeşim nefis tembellik ister şer ister kötüyü emreder dinlemiceksin Allah cabani görünce ona göre kolaylığını verir alnı secdeye degmemislerden olmayın çünkü namaz kılmamak Allah'ı gazaplandiran birşeydir ve ahirette Allah sizi kızgın karşılar bol bol Euzu Besmele çekin öyle başlayın islerinize

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan hem gardiyan hem mahkum olunca kendini bir labirentte bulur. Ve o labirentten bir türlü çıkamaz. O zaman bir uzmana ihtiyacınız vardır. Mesela hiç birimiz kendi dişimizi çekmeye çalışmayız dişçiye gideriz.
İşte sizde engelleri böyle aşmalısınız.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
La yutrakul meysuru bil masur. Zor olan sebebiyle kolay olan terk edilmez. Fıkıhta bir kaidedir. Mazeretin geçerli olmasa da yapabildiğini yapmalısın kardeşim Allah yardımcın olsun.

Üst Ana Sayfa Alt