Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ahzab 53 perde ayeti

A Çevrimdışı

aysunmahru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba,
Ahzab suresi 53. Ayet tefsirinizi okudum ve inşaAllah anladım, teşekkür ederim. Fakat aklıma şu mevzu takıldı ve bunu netleştirmek benim için çok önemli bir mevzu o yüzden samimiyetle cevap verirseniz sevinirim.
Evvela belirtmeliyim ki ben kadın doktorum ve okurken, çalışırken kadın hastaların yanında erkek hastalarla da iletişim kuruyoruz. Hastane içerisinde peçe takarak erkeklerle iletişim kurmanın hali hazırda doktorlarla arası iyi olmayan "laik" Türk halkı için fitneye sebep olacak bir şey olmasından korkarım. Bunun yanında ben sadece zaruri hallerde erkeklerle konuşan bunun dışında elimden geldiğince erkeklerle iletişime geçmemeye çalışan bir insanım.
Bu zaruri haller de banka, alışveriş, resmi daireler ve resmi konular hakkında sorular, hastanede erkek hastalarla iletişim vb. gibi kimliğimin dolayısıyla da yüzümün belli olması gereken işler olmakta.

Ahzab suresinde bize erkeklerle perde arkasından görüşmemiz emrediliyor. Fakat bahsettiğim gibi özellikle de günümüzde ülkemizde perde arkasından görüşmek imkansız. Peçe takmak da zaruri yerlerin açılabileceği yönündeki ayet gereğince hem perde vasfını tam olarak taşımaz ve ayete uymuş olmaz hem de zaten bahsettiğim gereklilikler yüzünden de yapılması bir hayli sıkıntılı bir şey.
Ahzab suresi 53. ayetteki perdeyi gerek erkeğin gerek kadının gözkapakları olarak yorumlasak ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışarak yüzümüz açık olarak zaruri durumlarda erkeklerle iletişim kursak bize bir günah olur mu? (En doğrusunu Allah bilir)
Yani günümüzde eğer erkeklerle konuşacaksak illa ki peçeli mi olmamız gerekir ayetten bu hükmü çıkarmak ne kadar doğru olur?
Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ahzab suresi 53. ayetteki perdeyi gerek erkeğin gerek kadının gözkapakları olarak yorumlasak ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışarak yüzümüz açık olarak zaruri durumlarda erkeklerle iletişim kursak bize bir günah olur mu? (En doğrusunu Allah bilir)
Selamun aleyküm,

Bu asla olmaz ve böyle yorumlara da gerek yok. Böyle bir yorum metni tahrif olur.

Hanefi mezhebinde peçe farz değil, yüz mahrem bölgesi değildir. İmam Elbani de bu görüşü destekler, sünnette bunun kuvvetli delilleri vardır. Ayetteki emir de peygamberlerin eşlerine yönelik olur.

Bahsettiğiniz durum zaruret mertebesinde değildir ve eğer peçenin farz olduğuna kanaat getirirseniz farziyet bununla kaldırılamaz.

Yüzünüzü kapatmaya durumunuz el vermiyor ise bunu Hanefi mezhebine uyarak yapmanız daha doğru olur. Tesettürünüz ve tavrınız kapanmanın amacı olan fitneyi, fasıklığı önlemeyi olabildiğince sağlayacaktır inşallah. Kuran'ı farklı yorumlamaya başvurmayın asla buna gerek yok.

Selametle

---
Sanırım soruyu yanlış kısma açmışsınız. Ayrıca yazıya da atıf yaparsanız doğrudan yazarına sorabilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt