Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Vehhabilik ile Selefiliğin Farkı Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Şeyh Mukbil

Selefi sözünün manası ve selefin menheci nedir?

İşte Vahabi ne demek? Bunların Derdi ve Yolları Ne?

R Çevrimdışı

rmc

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Şeyh Mukbil

Selefi sözünün manası ve selefin menheci nedir?

İşte Vahabi ne demek? Bunların Derdi ve Yolları Ne?

Selefiler İbn AbdulVehhab ı takip etmiyorlar mı? Mesela Maturidi yi takip eden adam Maturidi oluyor Eşari yi takip eden Eşari oluyor. Selefiler Vehhabi olmuyor mu bu durumda?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selefiler İbn AbdulVehhab ı takip etmiyorlar mı? Mesela Maturidi yi takip eden adam Maturidi oluyor Eşari yi takip eden Eşari oluyor. Selefiler Vehhabi olmuyor mu bu durumda?
Vehhabi ne demek? el-Vehhâb, Rabbimizin bir esması değil midir? Siz Vehhabi dediğiniz kişilere hâşâ Allahcı gibisinden bir şey diyerek neyi kastediyorsunuz? Yok eğer Muhammed bin Abdulvahhab'a nispet ediyorsanız o zaman Abdulvahhab'cı demeniz lazım bu da saçma sapan zırvadan başka bir şey değil.

Selefiler ümmetin selefini yani öncülerini yani ilk inananları, sahabe, tabiin ve tebeut tabiin'i takip edenlerdir.

Vahhabi diye de bir şey yok İran bozması Hakikat kitapevinin sapık Şii'lerden devşirdiği iftiralarla dolu bir kitapta geçen zırvaların balonlaşmış hâli sadece.

Vahhabi denilen insanlar bir usûl takip etmek istediği için okumuyorlar Muhammed bin Abdulvahhab'ı. "Allah şöyle dedi, Rasûl şöyle dedi, sahabe şöyle dedi" diye tabirler kullandığı için okuyorlar. Kitap ve Sünnetin hilafındaki sözleri de ister Muhammed bin Abdulvahhab olsun, ister başkası olsun reddediyorlar. (Taassupcu fırkalar hariç)

Özetle bir farktan bahsetmemiz için Vahhabilik diye bir şey olması lazım ortada. Halbuki öyle bir şey yok. Kendi şirkini görmeyip tevhid ehline iftira atmak isteyen cenahın ve peşinden giden saçakların ağızlarında gevelediği kuruntudur, boş sözlerdir sadece.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selefilik iyi vahabbilik kötü gibi geliyor benim kulağıma.
Sen cübbeli izlemeyi bırak, iyileşip toparlarsın inşâAllah.

Tevhid, muvahhid... gibi kelimeleri ağızlarına almaya korktukları için onları söyleyemiyorlar ve tevhid ehlini vahhabi diye tanımlıyorlar. Vahhabi diye bir şey yok.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sen cübbeli izlemeyi bırak, iyileşip toparlarsın inşâAllah.

Tevhid, muvahhid... gibi kelimeleri ağızlarına almaya korktukları için onları söyleyemiyorlar ve tevhid ehlini vahhabi diye tanımlıyorlar. Vahhabi diye bir şey yok.
Selefilik deyince ben Peygamberin yolunu izlemeye özen gösteren insanlar diye düşünüyorum Vahabbi deyince Osmanlı’ya ihanet eden İngiliz uşağı çeteler aklıma geliyor.. 1. Dünya savaşında ingiliz casusların emrinde osmanlı ile savaştılar.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selefilik deyince ben Peygamberin yolunu izlemeye özen gösteren insanlar diye düşünüyorum Vahabbi deyince Osmanlı’ya ihanet eden İngiliz uşağı çeteler aklıma geliyor.. 1. Dünya savaşında ingiliz casusların emrinde osmanlı ile savaştılar.
İngiliz uşağı çeteler deyince vahhabi değil, Şerif Hüseyin aklına gelmesi lazım ki onun bile İttihadcılar yüzünden isyan ettiğini söyleyenler var. Onun dışında Araplardan kim isyan etmiş Osmanlı'ya? Filistin-Suriye cephesinde Arapların, Mersinli Cemal Paşa'ya destek olduğunu, onları barındırdığını ve ellerinden gelen yardımı esirgemediklerini bilmiyor musun?

Ayrıca Osmanlı bir ölçü değildir. Ölçü İslâm'dır. Binbir türlü fitnenin olduğu ve her tarafın hain kaynadığı bir zamanda müşriklerle, şeriat düşmanı mürtedlerle sırf Osmanlı diye savaşmamazlık edemezsin.

Sen Muhammed bin Abdulvahhab'ın bir kitabını oku. Bakalım onda İngilizlere yaranmak isteyen birini mi göreceksin, yoksa tevhidi dava edinmiş, bid'âtleri parçalayıp kabirperestlerle savaşmış ve sünneti ihya etme niyeti olan bir adam mı göreceksin? Kişi en iyi kendi yazdıklarından anlaşılır değil mi? Sen beni tanımak istiyorsan benim yazdığım kitaba bakman lazım. Başkasının benim hakkımda yazdığı kitaplara değil!

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam okurum bahsettiğin adamı tam bilmiyorum da, yine de Osmanlı iyi bir devleti Osmanlı’ya ayaklanıyorsa orada bir bozukluk vardır bence Osmanlı yıkıldıktan sonra ezanı Türkçe okuttuklarını unutmamak lazım.. Suudlar ve vahabbiler birleşip ayaklanıyordu galiba.
Aynen adı şerif ama hain bir adam. O devrin Fetullah’ı
Osmanlı müslümanları topluyordu en azından.. Bir birlik yapıyordu. Yanlışı var mı yok mu bilemem ama İslam konusunda samimi bir devletti. Hatta padişahlar avrupaya seferlerini cihat olarak yapıyorlardı.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
10 küsür yılı aşmıştır, Muhammed bin Abdulvahhab'ın Kitabu't Tevhid kitabı hediye edilmişti bana ve okumuştum.

İçinde merkez olarak "Kur'an ayetleri ve İlgili Hadisler" dışında hiç bir şey olmayan bir kitabın sahibine "İngiliz Ajanı" demek: "Kur'an ayetleri ve hadisleri de İngilizler yazdı" demekle aynı kapıya çıkar, aman dikkat.

Kafirin işi gücü hakkın üstünü örtmektir, iftiralar onların işidir. Hucurat 6. ayeti bu tür konularda her zaman rehber alın:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Ey iman edenler! Size bir fâsık (yalancı, günahkâr biri) bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın."

Hucurat: 6

R Çevrimdışı

rmc

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Abi Vehhabi deyince neden rahatsız oluyorsunuzda mesela biri bana Maturidi veya Hanefi dese rahatsız olmam yani, İbn AbdulVehhab ı takip ediyorsanız Vehhabi denmesi gerekmez mi?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Abi Vehhabi deyince neden rahatsız oluyorsunuzda mesela biri bana Maturidi veya Hanefi dese rahatsız olmam yani, İbn AbdulVehhab ı takip ediyorsanız Vehhabi denmesi gerekmez mi?
Vehhabi ne demek? el-Vehhâb, Rabbimizin bir esması değil midir? Siz Vehhabi dediğiniz kişilere hâşâ Allahcı gibisinden bir şey diyerek neyi kastediyorsunuz? Yok eğer Muhammed bin Abdulvahhab'a nispet ediyorsanız o zaman Abdulvahhab'cı demeniz lazım bu da saçma sapan zırvadan başka bir şey değil.

Selefiler ümmetin selefini yani öncülerini yani ilk inananları, sahabe, tabiin ve tebeut tabiin'i takip edenlerdir.

Vahhabi diye de bir şey yok İran bozması Hakikat kitapevinin sapık Şii'lerden devşirdiği iftiralarla dolu bir kitapta geçen zırvaların balonlaşmış hâli sadece.

Vahhabi denilen insanlar bir usûl takip etmek istediği için okumuyorlar Muhammed bin Abdulvahhab'ı. "Allah şöyle dedi, Rasûl şöyle dedi, sahabe şöyle dedi" diye tabirler kullandığı için okuyorlar. Kitap ve Sünnetin hilafındaki sözleri de ister Muhammed bin Abdulvahhab olsun, ister başkası olsun reddediyorlar. (Taassupcu fırkalar hariç)

Özetle bir farktan bahsetmemiz için Vahhabilik diye bir şey olması lazım ortada. Halbuki öyle bir şey yok. Kendi şirkini görmeyip tevhid ehline iftira atmak isteyen cenahın ve peşinden giden saçakların ağızlarında gevelediği kuruntudur, boş sözlerdir sadece.
Foruma kayıt olma kısmına uyarı levhası asmak lazım.

"Okumayanlar ve okumaya niyeti olmayanlar giremez!"

Abdulmuizz Fida

Admin
Küçükken menenjit geçirdin mi?
Senin uyduğun mezhebini, âlimini söyleyince neden rahatsız olasın. Sana Hallac-ı Mansur itikadını kastederek "Hallacı" denirse rahatsız olur musun?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
-

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
Yani Hallacın itikadında olsaydım rahatsız olmazdım.
Kişiyi isimlendirmek Ona uymak, tâbi olmak, menhecde önder edinmek değil de itikaddan dolayı diyorsan O zaman tüm vahabi dediklerine Muhammedi söyle bundan sonra. Çünkü Vahabi olmayan müslümanlar, Muhammed bin Abdulvahhab'ı müslüman görmektedir.

Muhammed bin Abdulvahhab'ın ismini, kendi şirklerini onaylamayan Muvahhid müslümanlara Vahabi diye isimlendirmek, Sen ve tüm kabirperest sofilerin aşağılayıp hakaret etmede kullandıklarından kızmaktadırlar. Yoksa kabirperestlere muşrik derken Muhammed bin Abdulvahhab'ın ismini almasak da müslüman görmemiz, lakap iftirasında bulunan sapık soytarı câhillere kızmamız bu yüzdendir. Çünkü bu sapıklara göre tüm muvahhidler Vahabidir! SubhanAllah . Sizler Sahabe'ye de iftira atar, kızdırırdınız!

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kişiyi isimlendirmek Ona uymak, tâbi olmak, menhecde önder edinmek değil de itikaddan dolayı diyorsan O zaman tüm vahabi dediklerine Muhammedi söyle bundan sonra. Çünkü Vahabi olmayan müslümanlar, Muhammed bin Abdulvahhab'ı müslüman görmektedir.

Muhammed bin Abdulvahhab'ın ismini, kendi şirklerini onaylamayan Muvahhid müslümanlara Vahabi diye isimlendirmek, Sen ve tüm kabirperest sofilerin aşağılayıp hakaret etmede kullandıklarından kızmaktadırlar. Yoksa kabirperestlere muşrik derken Muhammed bin Abdulvahhab'ın ismini almasak da müslüman görmemiz, lakap iftirasında bulunan sapık soytarı câhillere kızmamız bu yüzdendir. Çünkü bu sapıklara göre tüm muvahhidler Vahabidir! SubhanAllah . Sizler Sahabe'ye de iftira atar, kızdırırdınız!
Ek olarak şu var:

İlgili kesim tarafından "vahhabi" diye tarif edilen özellikler, iftira dolu; hakikatten çok uzak şeyler anlatılıyor vahhabiler hakkında.

Bu açıdan da, ben de şunu söylemek isterim:

Vahhabilik diye anlatılıp durulan, "içi Muhammed bin Abdulvahhab'a iftira ile dolu ve düşmanları tarafından uydurulmuş" bir mezhep, "o uydurulmuş hali ile" bize uygun olsa, biz de rahatsız olmazdık. Ben kendime "vahhabiyim" desem, "o atılan iftiralar bende de var" demişim gibi olur. Ve ama bende yok. Muhammed bin Abdulvahhab'da da yok.

Ve ben bu iftiraları olduğu gibi sahiplenerek "ben vahhabiyim" diyen tek kişi görmedim yıllardır.

Lafın gelişi "ben vahhabiyim" diyenler de, bu etiketlemelerden bıkmışlıklarından ötürü diyor. Ve Muhammed bin Abdulvahhab'ın kim olduğunu ve davet ettiği şeyin ne olduğunu bilerek, hak üzere onun yolunu kastederek "evet, ben vahhabiyim" diyor. O yolun net tarifi ise tastamam ayetler ve sahih hadislerdir. Yani ehl-i sünnettir. Yani müslümandır. Ve elhamdülillah bu yolu tanımış olduğumuz için.

Abdulmuizz Fida

Admin
Bir müslümana neden Vahabi deme ihtiyacı hissedersin? Yoksa O'na Muvahhid Musluman dersem diğer şık da bana kalır diye mi korkuluyor?

Mesela Vahabi dediğinin Sende tam tersi olan itikatleri nelerdir? 3 akide farkını okuyup, öğrendiğin bu sebeble lakab takarak isimlendirdiğin kişinin (Vahabi) kitabından alıntılayarak buraya delillendirmenizi bekliyorum.
İsteğim ve sorum tüm mufteriler içindir!

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Vahabbi lafı biraz kulağa korkunç geliyor. Selefi lafı daha güzel bence

Üst Ana Sayfa Alt