Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezheb Taasubcuları Selefileri Neden Eleştirir?

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1 -

s.a şimdi böyle bir video buldum hocam . ben hanefiyim aslen . çünkü hanbeli fıkıh kitabı vs si yok oyüzden hanefiyim . fakat burdaki videodaki kişi ya iftira ediyor selefisaliha yada ? kafam karıştı .selefiler böylemi yoksa uyduruk fitneci selefilermi yol açıyor böyle durumlara yani gerçekten böyle selefilerdemi var .

BUNUN YANISIRA ESAS SORUM ŞU : BEN MİLLETE İNSANLARA selefi salih denim, hanefiyim dediğimde gülüyorlar hanefi selefiyide ilk kez duyduk diyolar. yani hem hanefi hem selefi olunmazmış. çünkü selefiliği mezhep gibi kabul edıyorlar. videoda da görüldüğü üzere cahil bir kesim bütün selefi salihi aynı kefeye koyuyor ki bunun tabiri herhalde ırkcılığa giriyor.

HOCAM ŞİMDİ SORUM ŞU VİDEODA SELEFİLERİ AÇIKCA SUÇLUYOR .SELEFİLERİN MEZHEP İMAMLARINA İNANMADIKLARINI SÖYLÜYOR VE KEŞFEDİLMİŞ BİR ŞEYİ TEKRARA KEŞFETYMEYE ÇALIŞIYORLAR DİYOR .BUNA GÖRE BEN HANEFİYİM SELEFİ OLAMIYORMUYUM YANİ . ÇÜNKÜ MANTIKEN EĞER BU DOĞRUYSA BEN HANEFİ OLAMAMKİ . Kİ BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM SELEFİYYE BÖYLE DEĞİL BU KONUNUN ÖZÜNÜ ÖĞRENMEK İSTİYORUM .BİZLER SELEFİLER FIKIH KİTAPLARI İLE HAREKET ETMİYORMUŞUZ VE KAFAMIZA GÖRE HÜKÜMLER VERİYORMUŞUZ VİDEODA BU KONULAR ELE ALINIYOR .

acaba hanefi bir selefi olunmazmı .

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mezheb imamlarının kendileri selefi idiler. Mezheb imamları, videodaki şahıs gibi, birini belleyib onu körü körüne taklid mi etmiştir? Yoksa Kur'an ve sunnetten delillerle mi hareket etmiştir? Ayrıca Hanefilik, Şafi'lik vs. bunlar amelde mezheblerdir. Amelde Hanefi olan Videodaki şahıs, itikadda İmam Ebu Hanefi'yi neden terk ettiğini de açıklamalıdır?

Selefi anlayışındaki muslumanlar, mezheb imamlarını beğenir, kabul eder ama mezhebcilik taasubunda bulunmaz, körü körüne tâbi olmaz. Onların hata yapabileceğine inandığı gibi, zayıf veya delilsiz olan görüşlerini, sırf ben bu mezhebdenim diyerek benimsemek zorunda kendini hissetmez.
Kur'an ve sunnet ana kaynaklarıdır.

Hanefi mezhebini taklid eden bir kişi, Hanefi'dir, selefi değil. Çünkü selefi'n metodu, usulu farklıdır. Her ne kadar mezheb imamları, kendilerinden sonraki devirlerdeki anlayıştaki gibi bir anlayışla mezheb taklidi olması için ortaya çıkmamışlarsa da, günümüzdeki Hanefilik veya mezhebler kavram anlayışının değişmesiyle insanlardaki verdiği intiba mezheb taasubudur. Bu sebeble mezheb taklidi her ne kadar câiz ise de, mezhebcilik câiz değildir.

Mezheb imamlarının (İmam Ebu Hanife, İmam Şafii) kendileri, hata yapma olasılıklarını göz önünde bulundurmuşlar ve böyle bir durumda verdiği fetvayı terk edebileceklerini şu sözleriyle ilân etmişlerdir:
Sahih bir hadis ortada var ise benim mezhebim odur.(İbn Abidin Reddu’l-Muhtar, 1/72, 475; el-Mecmu’, 1/63, 68; 92)

Mezheb - Mezheblerin Çıkış Sebebleri ve Hukmu
https://www.islam-tr.org/konu/mezheb-mezheblerin-cikis-sebebleri-ve-hukmu.21532/

Mezheblerin ve Taklidin Hak Oluşu ?
https://www.islam-tr.org/konu/mezheblerin-ve-taklidin-hak-olusu.42707/

Mezheb ve Mezhebcilik?
https://www.islam-tr.org/konu/mezheb-ve-mezhebcilik.21883/

Mezhebler - Mezheblerde Neden Farklı İbadet Şekilleri Var?
https://www.islam-tr.org/konu/mezhebler---mezheblerde-neden-farkli-ibadet-sekilleri-var_.2216/

Mezheb Taasubcuları Selefileri Neden Eleştirir?
https://www.islam-tr.org/konu/mezheb-taasubculari-selefileri-neden-elestirir_.29905/

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
HOCAM ŞİMDİ SORUM ŞU VİDEODA SELEFİLERİ AÇIKCA SUÇLUYOR .SELEFİLERİN MEZHEP İMAMLARINA İNANMADIKLARINI SÖYLÜYOR VE KEŞFEDİLMİŞ BİR ŞEYİ TEKRARA KEŞFETYMEYE ÇALIŞIYORLAR DİYOR .BUNA GÖRE BEN HANEFİYİM SELEFİ OLAMIYORMUYUM YANİ . ÇÜNKÜ MANTIKEN EĞER BU DOĞRUYSA BEN HANEFİ OLAMAMKİ . Kİ BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM SELEFİYYE BÖYLE DEĞİL BU KONUNUN ÖZÜNÜ ÖĞRENMEK İSTİYORUM .BİZLER SELEFİLER FIKIH KİTAPLARI İLE HAREKET ETMİYORMUŞUZ VE KAFAMIZA GÖRE HÜKÜMLER VERİYORMUŞUZ VİDEODA BU KONULAR ELE ALINIYOR .
Evvela büyük harfle yazma.

Mezheb imamlarının kendileri selefi idiler. Mezheb imamları, videodaki şahıs gibi, birini belleyip onu körü körüne taklid mi etmiştir? Yoksa Kur'an ve sunnetten delillerle mi hareket etmiştir? Ayrıca Hanefilik, Şafi'lik vs. bunlar amelde mezheblerdir. Amelde Hanefi olan Videodaki şahıs, itikadda İmam Ebu Hanefi'yi neden terk ettiğini de açıklamalıdır?

Selefi anlayışındaki muslumanlar, mezheb imamlarını beğenir, kabul eder ama mezhebcilik taasubunda bulunmaz, körü körüne tâbi olmaz. Onların hata yapabileceğine inandığı gibi, zayıf veya delilsiz olan görüşlerini, sırf ben bu mezhebdenim diyerek benimsemek zorunda kendini hissetmez.
Kur'an ve sunnet ana kaynaklarıdır.

Hanefi mezhebini taklid eden bir kişi, Hanefi'dir, selefi değil. Çünkü selefi'n metodu, usulu farklıdır. Her ne kadar mezheb imamları, kendilerinden sonraki devirlerdeki anlayıştaki gibi bir anlayışla mezheb taklidi olması için ortaya çıkmamışlarsa da, günümüzdeki Hanefilik veya mezhebler kavram anlayışının değişmesiyle insanlardaki verdiği intiba mezheb taasubudur. Bu sebeble mezheb taklidi her ne kadar câiz ise de, mezhebcilik câiz değildir.

Mezheb imamlarının (İmam Ebu Hanife, İmam Şafii) kendileri, hata yapma olasılıklarını göz önünde bulundurmuşlar ve böyle bir durumda verdiği fetvayı terk edebileceklerini şu sözleriyle ilân etmişlerdir:
Sahih bir hadis ortada var ise benim mezhebim odur.(İbn Abidin Reddu’l-Muhtar, 1/72, 475; el-Mecmu’, 1/63, 68; 92)

Üst Ana Sayfa Alt