Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Taguta Muhakeme Olmak !

E Çevrimdışı

Ebuzer Gifari

Üye
İslam-TR Üyesi
Beni en çok korkutan ve kafami kurcalayan sorulardan biride taguta muhakeme olmak . Buna örnek vererek sorumu sormak istıyorum ınsaAllah.

Bir adam yapmadığim bir suç yüzünden bana iftira atti. Örnek verırsek hırsızlık , şahitlerim yok, kendimi haklı çikartacak delillerimde yok .Bana 20 sene hapıs verdı şimdi ben 20 sene boyunca hapishanede yatacakmiyim yoksa avukat tutup hakkimi savunacakmiyim ? O sucu kabullenmem kufur degılmıdır ? Avukat tutmak taguta muhakeme olmak değilmidir ?

İnsaAllah bu soruma Kuran'dan ve Sünnet'ten delilerle açiklarsaniz sevinirim .

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aşağıda ki linkte cevap verilmiş bu konu ya inşaALLAH

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebu Zer Gifari kardeşim , tağuta muhakeme hakkındaki soruna El Muhacir kardeşin verdiği linklerde cevab verilmiştir.

İbn Abdillah kardeşim. tağuta mahkeme meselesini tam anlayamamış, anladığı kısmı da, tekfir düşkünü yapıya sahib kişinin tek taraflı ve demagoji anlayışla yazılmış yazıyı buraya taşıyorsun.
Yazıda bahsi geçen alim ve mufessirlerin kendileri ve yazıları Dar'ul İslam'da olan ve mevzu olmuş konulardır.
Dar'ul harb'de yaşayan muslumanlar, ihtilaf durumunda İslami mahkemeye (Hakem) gidebilmeleri mumkundur. Dâr'ul harb'de, ticaret, sosyal, siyasi ve adli meselelerde resmi kuruluş mevcud düzenin mahkemeleri yetkilidir. Böyle bir zorunluluk durumunda sıkışan musluman, zulme uğramış, hakkı yenmiş, gasba uğramış, iftiraya uğramış ise kendini mudâfa etmesi, hakkı açıklaması, gasba uğramış, malı çalınmış ise, durumu izah etmesi, iftira ve suçlamalardan kurtulması ve gerekenlerin yapılması için mahkemenin çeşitli birimleri göreve çağırması için başvurması ; Medine'de İslami bir mahkeme (Rasulullah) mevcud iken, istemeyerek gittiği halde, hukmu içine sindiremeyip, Kâb bin Eşref'e (Tağutun mahkemesine severek ve isteyerek) hukum vermesi için giden kişinin durumu aynı mıdır?
Üstelik bahsettiğimiz, Kurana muhalif hukum vermesini istemek veya, İslam mahkemesi mevcut iken, tağutun mahkemesine gitmek değildir.
Günlük hayatta ihtiyaçlardan ; su, telefon , elektirik, tapu, ehliyet gibi ihtiyaçları alırken de Tağutun mahkemeleri konulu senetli sözleşmelere imza atılmaktadır.
Ummeti düşüncesizce tekfir edenler, pratik yaşamda kendisinin dahi yapamayacağı pek çok durumda tekfir ederken, aynı durumlar kendi başına geldiğinde ise, ya aymazlığa vurarak işini halleder, ya da eskiden yanlış hatalı düşünüyormuşum der geçer. O zamana kadar tekfir ettiği kişilerin vebali ise gündeminde değildir.

Sonuç olarak, tağutun mahkemesine başvurmak küfür dahi olsa, kişinin bulunduğu Dar, İslami mahkemenin olmayışı, niyeti gibi sebeblerle başvuranın durumuna göre, kişi kafir olur veya olmaz.

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer Gifari kardeşim , tağuta muhakeme hakkındaki soruna cevap, Ebu Yusuf kardeşin verdiği linklerde cevab verilmiştir.
İbn Abdillah kardeşim. tağuta mahkeme meselesini tam anlayamamış, anladığı kısmı da, tekfir düşkünü yapıya sahib kişinin tek taraflı ve demagoji anlayışla yazılmış yazıyı buraya taşıyorsun.
Yazıda bahsi geçen alim ve mufessirlerin kendileri ve yazıları Dar'ul İslam'da olan ve mevzu olmuş konulardır.
Dar'ulharbte yaşayan muslumanlar, ancak kendisi gibi musluman olan kişilerle ihtilaf durumunda İslami mahkemeye (Hakem) gidebilmeleri mumkundur. Darulharbsw, ticaret, sosyal, siyasi ve adli meselelerde resmi kuruluş mevcud düzenin mahkemeleri yetkilidir. Böyle bir zorunluluk durumunda sıkışan musluman, zulme uğramış, hakkı yenmiş, gasba uğramış, iftiraya uğramış ise kendini mudafa etmesi, hakkı açıklaması, gasba uğramış, malı çalınmış ise, durumu izah etmesi, iftira ve suçlamalardan kurtulması ve gerekenlerin yapılması için mahkemenin çeşitli birimleri göreve çağırması için başvurması ; Medine'de İslami bir mahkeme (Rasulullah) mevcut iken, istemeyerek gittiği halde, hukmu içine sindiremeyip, Kab bin Eşref'e (Tağutun mahkemesine) severek ve isteyerek) hukum vermesi için giden kişinin durumu aynı mıdır?
Üstelik bahsettiğimiz, Kurana muhalif hukum vermesini istemek veya, İslam mahkemesi mevcut iken, tağutun mahkemesine gitmek değildir.
Günlük hayatta ihtiyaçlardan ; su, telefon ,elektirik, tapu, ehliyet gibi ihtiyaçları alırken de Tağutun mahkemeleri konulu senetli sözleşmelere imza atılmaktadır.
Ümmeti düşüncesizce tekfir edenler, pratik yaşamda kendisinin dahi yapamayacağı pek çok durumda tekfir ederken, aynı durumlar kendi başına geldiğinde ise, ya aymazlığa vurarak işini halleder, ya da eskiden yanlış hatalı düşünüyormuşum der geçer. O zamana kadar tekfir ettiği kişilerin vebali ise gündeminde değildir.

Sonuç olarak, tağutun mahkemesine başvurmak küfür dahi olsa, kişinin bulunduğu Dar, İslami mahkemenin olmayışı, niyeti gibi sebeblerle başvuranın durumuna göre, kişi kafir olur veya olmaz.

AKHI KONUYU FIKIH EDEMIYORLAR ..

ben sahsima uzun uzun yazmak isterim genelde bu tur konulara pek girmiyorum cunki insanlar burayi cozemiyor allahualem ..

ben sahsima biri bana iftira atsa parami caldi diye elimden geleni yapar kendimi temize cikaririm ... ( HAPIS YATMA YADA PARANIN BENDEN BOSUNA CIKMASI DURUMU OLMASADA )

yada bir bayan deseki yusuf bana sarkintilik etti, tc tagutuda gelse bana sorsa deseki sen kadina niye sarkintilik ettin, ben derimki bakin gomlegim arkadan yirtilmis o bana saldirdi, ben ona degil ..

yada gidip ataputun putunu kirsam, yine tagut devlet gelse sen putumuza internet ortaminda, sagda, solda laf atiyordun kesin sen kirmisin dese, bende duruma gore derimki ben bilmiyorum gidin meydandaki en buyuk putunuza sorun belki o biliyordur, yada evet ben kirdim derim ..

bunlar taguta muhakeme olmak degildir akhi ..

taguta muhakeme olmak Allah swt nin vermis oldugu bir hukum karsinda kendine cazip gelen, heva ve hevesine uygun olan baska bir hukum aranmasidir ..

İbn Abdillah kardesin yazmis oldugu yazilarin bir cogu bu konu ile alakali degildir .. rabbim basiretimizi artirsin .... amin, amin amin,

Üst Ana Sayfa Alt