Duyuru Forumda Soru - Konu Açar, Yorum Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Abdullah Yusuf

Yeni Üye
Site Emektarı
Forumda Soru - Konu Açar, Yorum Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

1- Üyelerimiz, gerek konularında gerekse de yanıtlarında îmâ ile dahi olsa, herhangi bir cemaati ve cemaat liderini açıktan tekfir edemezler. Tekfir konusu sitemizin işi olmayıp , varsa tekfirle alakalı Mûteber alimlerimizin bu konuda birlik içinde oldukları konuları olduğu gibi aktarılabilir. Tekfir konusunda sitemizin görüşü nettir ve bu konuda vaktimiz musait olduğu muddetçe "ilmi munazaralar" bölümümüz kendini bilen ilim ehline her zaman açıktır.

Şunun bilinmesi gerekir ki, buraya aktarılan herhangi bir görüş ya da video sohbetin sahibi olan kişilerin, ne tamamen akidesini ne de menhecine taraftar olduğumuz ya da bunu sahiblendiğimizden dolayı eklemiyoruz. Bu tamamen o kişinin eklenen konuda isâbet ettiği için yararlanılmaktadır. Bunu anlamayıb, hem ekleyen kişiyi hem de sohbeti yapan kişi eleştirilib hakkında uygunsuz sözler ve tekfir yapılırsa üye site tarafından yaptırım alacaktır.

Forumda ummeti tekfir eden sapık "Aşırı Tekfir Hastaları ve kendilerinde Haricilikten cûzler bulunan kişi ya da toplulukların (Ebu Hanzala, IŞİD vb.) paylaşımlarını (reklam, tebliğ, destek, mahiyetinde) yapmak yasaktır. Yeni üyelerin (6 aylık) ilk yapmasında konusu kaldırılacağı gibi ihtar alacak, tekrarı halinde siteden uzaklaştırılacaktır. Kıdemli üyelerimizin (yönetici dahil üyeliği 6 aydan fazla olan) bile bile paylaşması halinde siteden uzaklaştırılacaklardır!

2- Herhangi bir grubu, cemaati, yayını, hocayı hedef alan yazı,video ve metaryal paylaşımı yasaktır. (Elbette edeb ve ilmi boyutta eleştirilebilir ancak sitemizi sadece herhangi bir grubu hedef almak için kullanılmasına musaade etmiyoruz.)

3- Üyelerin ilimden uzak, sırf nefislerinden dolayı kendi menhec ve görüşü doğrultusunda olmadığından dolayı diğer üyeyi, kınama, ayıblama, yargılama, hakaret etme ve hatta bundan dolayı tekfir etmesine asla musâde etmiyoruz, bilinmesi gerekir ki 5 parmak bile aynı değil, her bilenin üstünde bir bilenin de olduğunu unutmayıp, mudahalesi gerekli konuları ilgili yöneticilere bırakılmasını, bunu yapmayanların sitede yaptırım alacağını bildiririz.

4- Forum içerisindeki kullandığınız kelimelere ve uslubunuza dikkat etmeniz gerekir. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin toplum ahlakına ve genel usluba aykırı davranışlar forumdan uzaklaştırılmaya sebeb olur.

5- Forum içerisinde MSN, e-posta adresi, telefon gibi kişisel bilgilerin paylaşılması yasaktır.

6- Forum içerisinde -haber maksadıyla da olsa- tesetture riâyet etmemiş kadın (kısa etek, dar kıyafet, tesetture aykırı vb) veya erkeklerin (kısa şort vb) görüntülerini paylaşmak yasaktır.

7- Konuya yazılan cevablar, konuyu açan kişinin ilk mesajına göre yâni konunun amacına göre olmak zorundadır. Konunun amacına uygun olmayan mesajlar silinir ya da taşınır. Konuyu amacından uzaklaştıran kişiler öncelikle uyarılır, sürekli tekrarlanması halinde forumdan uzaklaştırılır.


Konu ve Mesajlar ile İlgili Maddeler:

8- Bir konu açılmadan veya sorulmadan önce, daha önceden aynı konunun açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için arama motorundan faydalanılabilir. Bu ‘Daha önce tartışılıb sonuca bağlanmış bir konunun tekrar tartışılması’ gibi vakit kayıblarını engellemesinin yanı sıra, forum düzeni açısından da gereklidir.

9- Konular içerikleriyle ilgili bölümlere açılmalı, kararsız kalındığı durumlarda ise sadece Serbest Kürsü bölümü kullanılmalıdır. Yanlış bölüme açılan konular silinmektedir.

10- Üyelerimizin tesbit ederek açmış olduğu konu başlığı (ve içeriği), uygun görülmemesi halinde yönetim tarafından sitemizin menhecine uygun ve yaraşır halde yenisiyle değiştirilebilir veya komple silinebilir.

(Konu başlıkları konunun içeriğini ifade eden, konunun genelini özetleyen, eğer bir soruysa soru takısıyla ifade eder tarzda olmalıdır. "Acil yardım", "Lütfen bakar mısınız?" vb. başlıklar kullandığınızda konunuz kilitlenebilir veya silinebilir.)

11- Konu içeriği ve sonradan yazılan yorumlarda tamamen
(veya büyük oranda olmak üzere) BÜYÜK HARF kullanmak yasaktır. Bu bağırmak anlamına gelebileceği gibi, yazının okunabilirliğini de azaltmakta, zorlaştırmakta. Ayrıca sadece büyük harfle yazarak kendinizi haklı göstermiş olmazsınız.

12- Aynı şekilde yazı ebatlarının 4 - 5 puntodan (yazı fontuna göre değişebilir) büyük olması ve/veya mesajın tamamının kalın şekilde yazılması yasaktır. (Kalın yazma sadece önemli kelimeleri ön plana çıkarma amaçlı kullanılmalıdır) Bu şekildeki tüm yazılarınız haber vermeksizin silinebilir, sebeb önceki madde ile aynı.

13. Konu açarken ya da açılmış bir konuya yanıt verirken sadece dışarıdan bir sitenin url'sini eklemek yasaktır. Bu ihlali yapanlar kontrole takılmaları (göze çok batmaları) durumunda uyarılmaksızın forumdan uzaklaştırılacaklardır. (Uzaklaştırma süreleri öncelikle 3 gün ve akabinde süresiz olacaktır)

Bunun sebebi, eklemiş olduğunuz siteler zamanla silinmektedir. Dolayısı ile daha sonra o konudaki link, karmaşa ve kirlilik oluşturmaktadır. Sizden ricamız link eklemek yerine, orada vermek istediğiniz mesajı özetleyerek kopyalamanızdır.

14. Kopya içerik konusu da önemli. Başka forumlardaki yazıları direk kopyalayıp yapıştırmayın, çünkü bir çok sitedeki yazıların içlerinde kendi linkleri gizlenmekte. Bununla başa çıkmak için aşağıda verilen linki inceleyebilirsiniz:

Üyelerimizin Dikkatine: Foruma Ekleyeceğiniz Yazılardaki Linkleri Kaldırın
Yönetim Duyuru - Üyelerimizin Dikkatine: Foruma Ekleyeceğiniz Yazılardaki Linkleri Kaldırın

15- Üyelerin mesaj sayılarını artırmak için aynı başlık içinde alakalı veya alakasız tekrar mesaj atması yasaktır. Bu konunun okunurluğunu azalttığından özellikle dikkat edilmelidir. (Spam veya Post Kasmak olarak da bilinir.)

16- Birden fazla konuya veya aynı konuya sürekli aynı mesajı yazmak, aynı zaman diliminde görüntülenen sayfadaki son konularda en son mesaj yazarı olmak, üzerinden belli bir süre geçmeden aynı konuya arka arkaya 2 veya daha fazla mesaj yazmak (Eksik ya da yanlış yazdığınızda “mesajı düzenle” seçeneğinden faydalanmalısınız. Ancak yeni forum kuralları gereği bu düzenleme için sadece 1 saatiniz bulunmaktadır), bir mesajda özetlenebilecek bir yorumu parça parça göndermek ve benzer faaliyetler yasaktır. (Bunlar flood mesaj olarak bilinir)

Not: Yine bununla ilgili olarak şunu belirtmek gerekir ki, forumda sorularınıza hemen bir karşılık gelmeyebilir. Okuyan kişilerin konuyla ilgili bir fikri olmayabileceği gibi, musâit olmadığından uygun zamanı bekliyor olabilir. Kısaca biraz sabırlı olmalısınız. Konunuza cevab gelmediğinde güncellemek için 24 saatte 1 kere olmak üzere mesaj yazabilirsiniz. Fakat daha sık yazmak flood mesaj olarak adlandırılır ve yasaktır. (Ancak o mesajla ilgili çeşitli yorumlar aldıysanız o zaman yeni mesaj gönderebilirsiniz. Eğer konudaki birden fazla mesajdan alıntı yapacaksanız veya bilgi içeren ve ayrı olmasında fayda olan konularda yazacaksanız peş peşe yazılmasında sakınca yoktur. Kısaca flood mesajları diğerlerinden ayıran; içeriktir.)


17- Foruma eklediğiniz yorumlarınızı istediğiniz takdirde (izinle) silebilirsiniz. Ancak yönetim, silindiği takdirde konunun anlaşılırlığını engelleyen mesajları geri getirme hakkına sahibdir. Bu yüzden böyle durumlarda önceden mutlaka yönetimi bilgilendirmelisiniz.


Güncelleme:
Üyelerimizin onca iyi niyetimizi suistimal etmeleri neticesinde mesaj editlemeleri kaldırılmıştır. Artık kimse kafasına göre mesajlarını komple silip forumu kirletemeyecek. (Yönetime sunulan "mesajımı siler misiniz?" istekleri ise sadece makul sayıda ve diğer üyelerin mesajlarını etkilemeyecek tarzda önemsiz mesajlar ise değerlendirmeye alınacaktır.)

Forumda Açılan Soru Konuları İle İlgili Maddeler:

18- Tek bir konu başlığı içerisinde birbirinden bağımsız soruları aynı soru başlığı altında mesaj içerisinde bir arada sormak yasaktır; her soru için farklı bir konu açmalısınız. (Not: Ancak sorularınız aynı konu hakkında birbiriyle ilintili ise, aynı mesaj başlığı altında maddeleyerek sorabilirsiniz.)

19- Cevab verilmesini istediğiniz sorularınızı, forumda konusunu aratıp daha önceden sorulup cevablanmadığından emin olduktan sonra, aşağıdaki bölümlerde konu olarak açabilirsiniz:


Üyeler Arası Soru - Cevab

İslam-tr yönetiminin değil de, forumdaki diğer üyelerimizin cevablanmasını istediğiniz sorularınızı Üyeler Arası Soru - Cevab bölümünden sorabilirsiniz.


Dikkat:

Üyeler Arası Soru - Cevab bölümüne üye başına günde en fazla 2 Konu açabilirsiniz!

İlgili Konu:


Üyeler Arası Soru - Cevab Bölümüne Soru ve Cevab Yazarken
Üyeler Arası Soru - Cevab Bölümüne Soru ve Cevab Yazarken

Üyeler Arası Soru - Cevab Bölümüne Konu Aç
https://www.islam-tr.org/katagori/uyeler-arasi-soru-cevab.281/create-thread


Kur'an ve Sünnetten Delillerle Soru - Cevab

İlmi sorularınızı İslam-tr yönetiminin ( Abdulmuizz Fida ) cevablamasını istediğinizde Soru - Cevab bölümünü kullanmalısınız.

Dikkat:

Soru - Cevab bölümüne üye başına günde en fazla 1 Konu açabilirsiniz!

-Aynı soruyu hem Yönetimin cevab verdiği " Soru - Cevab " bölümüne, hem de " Üyeler Arası Soru - Cevab " bölümüne birden açmak yasaktır.

İlgili Konu:


Soru - Cevab Bölümündeki Cevablarımızın Mâhiyeti
https://www.islam-tr.org/konu/soru-cevab-bölümündeki-cevablarımızın-mâhiyeti.31575/

Abdulmuizz Fida - Soru - Cevab Bölümüne Konu Aç
https://www.islam-tr.org/katagori/soru-cevab-bolumu.231/create-thread
**********

Kitab Tavsiyeleri

Bu bölümde aradığınız pdf kitabları veya kitaplarla ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz.

İlgili Konu:

Kitab Tavsiyeleri Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Kitap Tavsiyeleri Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Kitab Tavsiyeleri Bölümüne Konu Aç
https://www.islam-tr.org/katagori/kitap-tavsiyeleri.158/create-thread


Bilgisayar Yardım Bölümü

Bilgisayar ve program yardımı ile ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

İlgili Konu:

Bilgisayar Yardım Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Bilgisayar Yardım Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Bilgisayar Yardım Bölümüne Konu Aç
https://www.islam-tr.org/katagori/bilgisayar-yardim-bolumu.277/create-thread

Bu dört bölümün dışındaki bölümlerde açılan soru başlıkları silinmektedir.
*** Tüm bu maddeler için üyeler öncelikle uyarılır. Tekrarı halinde önce süreli, ısrarla devam edilmesi halinde ise süresiz uzaklaştırılır.

" ... Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler mustesna (Asr-3) "
Her zaman Müslümanların hizmetinde olan kardeşleriniz

islam-tr.org Yönetim
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt