Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ramuz El Hadis'deki Bazı Kaynaksız Hadisler Sahih midir?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
kırmızı renkli olanlar öncelikli bunlar sahihmidir

1. Ya Fatıma (r.a.) senin hoşuna gider mi? Halkın "Hz. Muhammed (s.a.v) in kızı Fatıma (r.a.)'ın elinde ateşten zincirler var" demesi?
Ravi: Hz. Sevban (r.a.)

2. Ya Fatıma (r.a.) Allah (z.c.hz.) senin gazabın için gazab eder, senin rızan için razı olur.
Ravi: Hz. Ali (r.a.)

3. Ya nahif, akrabanı yokla ki, ömrün uzun olur. Marufu yap ki, evinin hayrı çok olur. Her taş ve toprak yanında Allah'ı zikret ki, kıyamet günü Ben sana şahid olayım. (Her yer ve her adımda zikret)
Ravi: Hz. Nahif İbni Yezid (r.a.)

4. Ya Muaz (r.a) Vallahi Ben seni seviyorum. Sana tavsiye ediyorum Ya Muaz, her namazdan sonra şöyle söylemeyi sakın bırakma: "Allahümme e'innî alâ zikrike ve şükrike ve hüsnü ibâdetike." (Ve her abdestte mazmaza esnasında söylemek)
Ravi: Hz. Muaz ibni Cebel (r.a.)

5. Ya Muaz (r.a.) hiç şüphe yok ki mü'mini Kur'an, hevasının çoğundan men eder.
Ravi: Hz. Muaz (r.a.)

6. Ya Muaz (r.a.), Allah'ın senin elinde ehli şirkten bir adamı hidayete sevk etmesi, senin bir çok kızıl develere malik olmandan hayırlıdır.
Ravi: Hz. Muaz (r.a.)

7. Ya Muaz (r.a.) her gün ne kadar zikredersin? On bin kadar zikrediyor musun? Ben sana bir takım kelimeler göstereyim mi ki onlar sana hem kolay, hem de on bin ve on binden daha büyüktür. Bu: "Lâ ilâhe illallâhü adede kelimâtihi, Lâ ilâhe illallâhü adede halkıhi, Lâ ilâhe illallâhü zinete arşihi, Lâ ilâhe illallâhü melee semavâtihi, Lâ ilâhe illallâhü mislü zalike meahü, velhamdülillahi mislü zalike meahü, la yuhsîhi melekün velâ ğayruhu." Söylemendir ki, bunun ecrini ne melek, ne de başka bir mahluk sayamaz.
Ravi: Hz. Ebû Şibl (r.a.)

8. Ey tüccar cemaati, muhakkak ki tacirler kıyamet günü füccar olarak baas olunurlar. Allah'tan ittika eden, iyilikte bulunan ve sadık olan hariç.
Ravi: Hz. Bera (r.a.)

9. Ey kadınlar topluluğu, sadaka veriniz. Ziynetlerinizden de olsa. Zira siz kıyamette Cehennemliklerin ekseriyetini teşkil edeceksiniz.
Ravi: Hz. Zeyneb (r.anha)

10. Ey Ensar topluluğu (tüylerinizi) kırmızı veya sarıya boyayın, ehli kitaba muhalefet edin. Don ve izar giyinin ve ehli kitaba muhalefet edin. Sakalları uzatın ehli kitaba muhalefet edin.
Ravi: Hz. Ebû Ümâme (r.a.)
Gümüşhanevi (Ahmed Ziyauddin) Kitabı Ramuz'ul Ehadis s501

-----------

1. Bir kimse, "Allahümme einnî alâ şükrike ve zikrike ve hüsnü ibâdetik" derse duada lazım gelen gayreti yapmış olur.
Ravi: Hz. Ebû Said (r.a.)

2. Bir kimse, "Lâilâhe illâ ente sübhâneke amiltü sûen ve zalemtü nefsî fetüb aleyye inneke entet' tevvabür rahim" diye tevbe ederse, cepheden kaçmış bile olsa günahları mağfiret olur.
Ravi: Hz. İbni Abbas (r.anhüma)

3. Bir kimse Lâ yı uzatarak (hakkını vererek) "Lâ ilahe illallah" derse onun dörtbin büyük günahı yıkılır.
Ravi: Hz. Enes (r.a.)

4. Bir kimse üç kere, "La ilahe illallahül halimül kerim, subhanellahi Rabbis semavatis seb'î ve Rabbil Arşil Azim" derse, Kadir gecesine erişmiş gibi olur.
Ravi: Hz. Zuhri (r.a.)

5. Bir kimse muhlisen, "Lâ ilahe illallah" derse Cennete girer. Denildi ki: "Halka söyliyeyim mi?" Buyurdu ki, Ben tembelliğe düşmelerinden korkuyorum.
Ravi: Hz. Enes (r.a.)

6. Bir kimse, "Lâ ilahe illallah" derse Allah indinde bu kelime sebebiyle ona "bir ahid" yazılır. Kim de , "Subhânallahi ve bi hamdihi" derse ona da yüzyirmi dört bin hasene yazılır.
Ravi: Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

7. Bir kimse her gün üç kere, "Selavatullahu ala Ademe" derse, günahları deniz köpüğünden daha çok olsa da Allah onun günahlarını mağfiret eder ve kendisi Cennette Adem (a.s)a arkadaş olur.
Ravi: Hz Ali (r.a.)

8. Bir kimse sabah kalkınca, "Euzu bi kelimatillahi tammati elleti la yücavizühünne berrün vela facirün min şerri ma haleka ve berac ve şera'e derse akşama kadar ins ve cinin şerrinden muhafaza olunur. Sokulsa ona bir şey zarar vermez. Eğer bu sözü akşamleyin söylerse bu husus sabaha kadar devam eder.
Ravi: Hz. Abdurrahman (r.a.)

9. Bir kimse yahudi, hıristiyan, mecusi ve yıldıza tapanların toplantılarında, "Eşhehüenla ilahe illallah ve enne ma dünellahi merkubun makhurun" derse, allah ona o taifenin sayısınca sevap verir.
Ravi: Hz. İbni Abbas (r.anhüma)

10. Bir kimse güneş doğmdan yüz defa, "Sübhanellahi ve bihamdihi" derse, ve güneş batmadan evvel de gene yüz kere "Subhanellahi ve bi hamdihi" derse bu onun için yüz deve kurban etmesinden daha efdal olur.
Ravi: Hz. Abdullah İbni amr (r.a.)

11. Bir kimse on bir kere, "Lâ ilahe illallahu vahdehû lâ şerike lehu ilahen vahiden sameden lem yelid velem yûled velem yeküllehu küfüven ehad" derse kendisine iki milyon sevab yazılır. Kim artırırsa Allah da ona artırır.
Ravi: Hz. Ebû Evfa (r.a.)

12. Bir kimse sabahleyin üç kere "Eûzu billahissemiil alîmi mineşşeytânirracîm" der de "Haşr" süresinin sonundan üç ayet okursa Allah ona yetmiş bin melek vekil eder ki; onlar akşama kadar kendisine dua ederler. Eğer o gün ölürse şehid olarak ölür. Akşamleyin söylerse yine bu menzilede olur.
Ravi: Hz. Ma'kil ibni Yesar (r.a.)
lâ fisï˜3

Gümüşhanevi (Ahmed Ziyauddin) Kitabı Ramuz'ul Ehadis s534

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim aktardığın hadislerin, Ramuz el hadis kitabında kaynağı (kaynaksız aktardığından) bulunmamaktadır.

Buradan Ramuz el Hadis'i indirip teyid edebilirsiniz :

Ramuz el-Ehadis - ?ndir - DarulKitap.com

Daha önce Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi ve kitabı Ramuz el Hadis hakkında yaptığım açıklamayı buraya ek bilgi olarak aktarıyorum.

https://www.islam-tr.org/konu/gumus...tabi-ramuzul-ehadis-ne-kadar-guvenilir.12084/

2lnth15.jpg

Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi

Türkiyeli İsmi Ahmed bin Mustafa, içinde pek çok sahih, zayıf ve mevdu (uydurma) hadislerin oldugu kitabıdır. Son 100- 150 senelik kitabıdır. ( 1813 (H.1228) senesinde Gümüşhânenin Emirler mahallesinde doğdu, 1893 (H.1311)te İstanbulda vefât etti.)
Bu kitap içindeki pek çok uydurma ve zayıf rivayetten dolayı ilim ehlince Pek güven telkin etmediğinden itibar edilmez. Bilhassa kabirde yardım gibi tasavvufçuların itibar ettiği uydurmalar olduğundan kendilerince benimsenebilirler.
Ehli sünnet itikadını benimsemiş , sahih delillere itibar eden muvahhidlerin içindeki hadislerin sıhhatini iyiyce araştırılmadan almamaları gerekmektedir.

Dikkat Pamuk yayınları! Israrla sakınınız...

686.jpg

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
CezakallahuHayran Akhi kitapta sadece ravi belirtilmiş haklısın.

Üst Ana Sayfa Alt