Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gümüşhanevi (Ahmed Ziyauddin) Kitabı Ramuz'ul Ehadis Ne Kadar Güvenilir?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin

2lnth15.jpg

Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi

Türkiyeli İsmi Ahmed bin Mustafa, içinde pek çok sahih, zayıf ve mevdu (uydurma) hadislerin oldugu kitabıdır. Son 100- 150 senelik kitabıdır. ( 1813 (H.1228) senesinde Gümüşhânenin Emirler mahallesinde doğdu, 1893 (H.1311)'te İstanbulda vefât etti.)
Bu kitab içindeki pek çok uydurma ve zayıf rivayetten dolayı ilim ehlince Pek güven telkin etmediğinden itibar edilmez. Bilhassa kabirde yardım gibi tasavvufçuların itibar ettiği uydurmalar olduğundan kendilerince benimsenebilirler.
Ehli sünnet itikadını benimsemiş , sahih delillere itibar eden muvahhidlerin içindeki hadislerin sıhhatini iyice araştırmadan almamaları gerekmektedir.

686.jpg

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Haklisiniz Akhim, Hatta söyle bir Hadis oldugunu söyledi tasavvuf ehli birisi, SIKIŞTIĞINIZDA kabirden yardim dileyin, ahmak bu hadis kitabini delil olarak verdi ben de baktim, suphanALLAH Ne delili kim rivayet etmis, hangi kaynaktan alinmis hicbirsey yok...
Adama bu kitaba itibar edilmez dedim, demez olaydim.. Senin ne oldugunu biliyorum dedi :D

Üst Ana Sayfa Alt