Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamberin Kabrinden İstemek Hakkındaki Rivayetlerin Sıhhati Nedir?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum.

hoca'ya bir soru soruluyor. Peygamberin kabrinden istemenin caiz olduğuna dair taberani ve müsnedde hadis olduğuna dair. Ebu hanzala şuna benzer bir cevap veriyor:

"Biz hüsnü zan ederek bu ifadelerin bu kitaplara sonradan eklendiğini varsaymalıyız. Eğer bu gerçekten de bu imamlar tarafından nakledilmiş ise bunu nakleden de Müşrik olur. İsminin önünde imam veya şeyh olması önemli değil."

Bu hadis bu kaynaklarda geçiyor mu?
Geçiyorsa ulema ne demiştir bu tür hadisler hakkında ?
Sahih midir yoksa zayıf mı ?
Eğer sahih ise peygamber ile tevessül etmek caiz midir ?
Eğer peygamber ile tevessül etmek şirk ise bu hadisleri nakleden imamların hükmü nedir ?

Allah razı olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykumu's selam we rametullah

Kardeşim; peygamber dahi olsa kabirden direkt yardım istemekle ilgili gelen rivayetler usul-u hadisce ya zayıf ya da mevdu (uydurma) olarak isbatlanmıştır.
Konuyla ilgili tevessul ve kabirden yardım istemekle ilgili rivayetler ve sıhhat durumu hakkında ilim adamlarının değerlendirmeleri sitemizde mevcuddur. Forumumuzda ilgili konuları aratırsanız bulursunuz.
Âlimlerin bu rivâyetleri eserlerine almaları çeşitli sebeblerden dolayı olabilir. Haramı helal kılmak veya halkı muşrik yapmak için olduğunu düşünmüyorum. Konuyla ilgili zayıfda olsa veya böyle itikad edenlerin dayanaklarını açıklamak kasdı olabilir. Niyetine göre değerlendirilir. Ben bu alimlerin Cübbeli Ahmed gibi insanları kasden kemiklerden yardım istemeye çağıran sapık kategorisinde görmüyorum. Hatta tam tersi ilmi gereği adaletçe zayıf veya mevdu da olsa konu hakkında tüm rivayetleri ortaya koymuşlardır. Önemli olan bunları sahihliyor ve insanları Allahtan uzaklaştırıb kabre mi çağırıyor buna bakmak lazım. Yoksa bu alimlerin böyle itikad edinmesi diye bir şey yoktur.

Kabir ehliinden yardım.jpg

İlgili Konular:

CAİZ ve ŞİRK OLAN TEVESSUL, İSTİĞASE ve ŞEFAAT

https://www.islam-tr.org/konu/caiz-ve-sirk-olan-tevessul-istigase-ve-sefaat.7356/

KABİRPEREST VESVESELERİNE İLAÇ
https://www.islam-tr.org/konu/kabirperest-vesveselerine-ilac-turbe-tevessulculerine-reddiye.9393/

"İşlerinizde Ne Yapacağınızı Şaşırdığınızda Kâbir Ehlinden Yardım İsteyiniz" Sözü Hadis mi?
Çözüldü - "İşlerinizde Ne Yapacağınızı Şaşırdığınızda Kabir Ehlinden Yardım İsteyiniz" Sözü Hadis mi?

Peygamber (s.a.v.)’i Duada Aracı Kılmanın Hükmü ?
https://www.islam-tr.org/konu/peygamber-s-a-v-’i-duada-araci-kilmanin-hukmu.32186/

Salih Kişiler Duada Aracı / vesile Kılınır mı?
Çözüldü - Salih Kişiler Duada Aracı/vesile Kılınır mı?

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt