Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Musluman Kişiliğimden Dolayı Ev Bulamıyorum, Adıma Başkasına Ev Tutturmam Caiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh ;

evvela Rabbim yardımcınız olsun ve size sabr versin inşeAllah
.

وَعَنْ أبي هُرَيرةَ رضي اللَّه عَنه أنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قَالَ : « … مَنْ غَشَّنَا فَلَيْسَ مِنَّا ».

Ebû Hurayra’den (r.anh) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Bizi aldatan bizden değildir.”
[Muslim, Îmân 164, Fiten 16]

İbn Hacer (rahimehullah), bu hadisi şerh ederken şu ifadeleri kullanmıştır:

Bizi aldatan, bizden değildir.”[Muslim, Îmân 164] ifadesi tekfir anlamında olmayıp, işin çirkinliğini ve böyle bir zulmün büyüklüğünü göstermeye yöneliktir. Çünkü, Müslüman’ın görevi, Müslüman kardeşinin hak ve hukukunu savunmak, ona yardım etmek, kâfirlerin ve zalimlerin zulmünden onu korumak olduğu halde, sadece korkutmak niyetiyle dahi olsa ona karşı kırıcı, yaralayıcı, öldürücü herhangi bir silah çekmek, silah doğrultmak büyük bir vebaldir. Bu tür islama uygun olmayan davranışların çirkinliğini zihinlere yerleştirmek için kullanılan ağır bir azarlama üslubudur.
Nitekim diğer bir hadis-i şerifte -mealen- şu ifadeye yer verilmiştir:
Sizden biriniz kardeşine silahla işaret etmesin/ona silah doğrultmasın, çünkü, bilmeden, şeytan onun elinden bir kaza çıkartabilir ve sonra da o kişi cehennemin çukuruna düşebilir

(Buhârî, Fiten 7; Muslim, Birr 126)

Bu hadisin ışığında ev tutma meselenize değinecek olursak, eğer dediğiniz vasıflarınızdan dolayı size ev vermekten / kiralamaktan çekiniyorlarsa;

Bir tanıdık aracılığıyla ev kiralamak isterseniz, evi kiralayacak olan tanıdığınız kişi, evi tutan olarak kendisinin olmadığını bildirmelidir. Gerekirse sizin için "musait olmadığı için gelemedi, bana vekâlet verdi" gibi 'yuvarlak' ve aldatma sayılmayan açıklamaları ev sahibine / emlakçıya yapabilir.
Fakat böyle bir ev kiralama durumunda evi beğenmeme, taşındıktan sonra veya sözleşme yapılırken ev sahibinin sizi görmesi sonrası aldatıldığını düşünerek vazgeçmeye çalışması gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.
Bu tür benzeri durumları etraflıca düşünerek bir başkasını adınıza vekil tayin ederek ev kiralamanızda bir beis / sakınca yoktur.

Not :

Dul olmanız veya hicablı olmanız kısmen ev kiralamanızda zorluk çıkarabilir. Bu tür hadiselere vâkıfım. Fakat biraz sabır ve kiralarken izlenecek uygun bir strateji ile ev bulabileceğinizi umuyorum. Ev sıkıntısının en büyük sebebi son yıllardaki göçmenlerin fazlalığı sebebiyle uygun evlerin azalması, boş olanlarında fırsatçıların fiyat yükseltmesiyle bir nevî açık arttırmaya girmiş olmasıdır. Maddi durumunuz elvermiş olsa biraz fazla verebilmiş olsanız, o hicab duşmanlarının önünüzde nasıl el pençe durduklarını görürdünüz!

Üst Ana Sayfa Alt