Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Müslüman Yolda Yürürken Arkasından Kafir Diye Seslenilirse Müslüman Kişi Arkasını Dönerse Kafir Olur mu?

H Çevrimdışı

hasbunallah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleykum
Bir yerde bunu okumuştum ama nerde olduğunu hatırlamıyorum. "Müslüman Bir kişi yolda yürürken arkasından başka kişi. kafir diye seslenirse, müslüman kişi Ona dönerse kafir hükmü alır" diye ama şuan nerde okuduğumu bulamıyorum bununla ilgili bir delil var mı? bana yardımcı olur musunuz?

selefi genç Çevrimdışı

selefi genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleykum
Bir yerde bunu okumuştum ama nerde olduğunu hatırlamıyorum. "Müslüman Bir kişi yolda yürürken arkasından başka kişi. kafir diye seslenirse, müslüman kişi Ona dönerse kafir hükmü alır" diye ama şuan nerde okuduğumu bulamıyorum bununla ilgili bir delil var mı? bana yardımcı olur musunuz?
bu senaryoları nereden buluyorlar anlamak güç bizde bir senaryo yapalım hayatını ibadete ve Allaha kulluğa adamış gariban bir adam düşün arkadan birisi kafir diye sesleniyor ne olduğunu anlamak için arkasını dönüyor 5 saniye sonra araba çarpıp ölüyor Allah onu hesaba çektiğinde sen şu zamanda kafir diye seslenen birine arkanı döndüğün için kafir oldun hadi cehenneme gir diyor bence bu hiç mantıklı değil

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleykum
Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuh

Aliyyül Kari Fıkhı Ekber Şerhi'nde buna benzer bir yazı var.

“El-Cevahir” adlı kitapta, şöyle yazılmıştır: “Bir müslümana: ey kâfir, ey mecusî, ey yahudi, ey hıristiyan, diye seslenilse o da: Efendim, cevabını verse kâfir olur.” “Fetâvâ-i Kadıhan”da da şöyle denilmiştir: “Eğer böyle ise,
benden ayrıl, dese, kâfir olmaz. “Muhit”de şöyle deniliyor: Böyle ise, benimle oturma derse doğrusu kâfir olur. Yine Fakih Ebû Bekr el-Belhî'nin söylediğine göre, bir kimseye: Ey kâfir, denilse ve o söyleyen kişi de sükut etse, kâfir olur.
IMG_20240414_213651.jpg

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu senaryoları nereden buluyorlar anlamak güç bizde bir senaryo yapalım hayatını ibadete ve Allaha kulluğa adamış gariban bir adam düşün arkadan birisi kafir diye sesleniyor ne olduğunu anlamak için arkasını dönüyor 5 saniye sonra araba çarpıp ölüyor Allah onu hesaba çektiğinde sen şu zamanda kafir diye seslenen birine arkanı döndüğün için kafir oldun hadi cehenneme gir diyor bence bu hiç mantıklı değil
Böyle yazılan yazılar hakkında şöyle bir açıklama vardı. Eğer namaz kılan, oruç tutan, görünürde Müslüman gözüken kimselerin bu durumlarında hemen tekfir edilmez. Niyetleri de sorgulanır. Bu yazılar küfre düşülmemesi için ve dikkatli olunması için yazılan yazılar gibi bir şey görmüştüm.
Sanırım İsmailağa tarikatındaki fetva kurulundan birisiydi. Böyle açıklıyordu.

H Çevrimdışı

hasbunallah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dinde mantık yoktur bi delilin varsa o başka

selefi genç Çevrimdışı

selefi genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Dinde mantık yoktur bi delilin varsa o başka
kuran ve hadisden delil olmayan konuda mantık ve aklı islam çerçevesinde kullanmak zorundayız yoksa işlerin içinden çıkamayız bu sözün sahibi delil olarak bir ayet veya sahih bir hadis getirirse mantığı rafa kaldırabiliriz ama o kişide mantığıyla bu lafı söylemiş ise bizde ona mantıkla cevap veririz

H Çevrimdışı

hasbunallah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kuran ve hadisden delil olmayan konuda mantık ve aklı islam çerçevesinde kullanmak zorundayız yoksa işlerin içinden çıkamayız bu sözün sahibi delil olarak bir ayet veya sahih bir hadis getirirse mantığı rafa kaldırabiliriz ama o kişide mantığıyla bu lafı söylemiş ise bizde ona mantıkla cevap veririz
Demek ki ayet ve ya hadis yokmuş bizde öğrenmiş olduk. Sen mantık kullan.

Üst Ana Sayfa Alt