Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Müslüman Olmayan Akrabalara Herhangi Bir Meselede "Hayırlı Olsun" Denir mi?

M Çevrimdışı

Melda öztekin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm
müslüman olmayan akrabalara söz,nişan,evlilik olduğunda hayırlı olsun denilmez diyorlar ben bununla ilgili bir delil bulamadım beni bu konu üzerine aydınlata bilirmisiniz. Hayırlı olsun demesemde ne diye bilirim iyi olur inşallah gibi şeyler diye bilirmiyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Dini bayramlar haricinde kufrun önemli saydığı günlerinde ve insanların özellikle de akrabalarımızdan musluman olmayanların kendilerince özel günlerinde (düğün, söz, cenâze, açılış, v.b.) meşrûiyet durumuna göre yanlarında olmamız gerekebilir ya da O anki durumlarını tebrik etmemiz, cenâze gibi üzüntülü durumlarda ise başsağlığı vererek sabr temennilerinde bulunmamız câizdir. Böyle durumda akraba da olsa kâfirlerine rahmet dilenmez.

Akraba da olsa kâfirlerin Düğün, nişan, söz gibi evlilikle ilgili adım atılması durumunda kendilerinin yaptıkları ve bulundukları imanî durumları ve hallerini meşrûlaştırmadan tebrik edilebilir, durumlarının kendilerine inşeAllah hayırlara vesile (sebeb) olur (olmasını) Allah'tan temeni ve dileklerde kendilerine göz aydığında bulunulabilmesi câizdir.

Kafir Olan Anne Babamla İlişkilerim Nasıl Olmalı?
MUŞRİK ANNE BABANIN CENAZE NAMAZINI KILMA SORUNU?

Üst Ana Sayfa Alt