Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Maliki'de Cemaatle Namaz - Pratik Bilgiler

M Çevrimdışı

maliki

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh. Bugün sizlere Maliki'de cemaatle namazla ilgili bazı pratik bilgiler paylaşacağım. Bunları çeşitli kitaplardan derledim.
- Cemaatle namaz gücü yeten erkeklere müekked sünnettir.
- Bir Maliki, başka bir mezhebe mensup olan kişinin arkasında namaz kılabilir. Ayrıca imamın kendi mezhebine göre namazının sahih olması yeterlidir, bütünüyle Maliki'ye de uygun olması gerekmez. Örneğin Maliki'de abdestte başın tümünü meshetmek farzdır. Buna karşın başının tamamını meshetmemiş bir Hanefi'nin arkasında bir Maliki namaz kılabilir.
- İftitah tekbiri hem imam, hem imama uyan (muktedi), hem de yalnız kılan için sesli alınır. Bunun dışındaki tekbirleri yalnızca imam sesli alır.
- İmamın açıktan kıraat ettiği rekatlarda cemaat susar. İmam gizli kıraat ediyorsa cemaat de gizlice kıraat eder. (Öğle ve ikindi namazı gibi.) Ancak hangi namaz olursa olsun imamın arkasında hiç kıraat etmese de namazı sahihtir.
- Muktedi "Semiallahu limen hamideh" demez. İmam da "Rabbena ve lekel hamd" demez.
- İmam ve tek başına namaz kılan yalnızca tek tarafa selam verir.
- Muktedi biri sağa, biri öne ve biri sola olmak üzere üç selam verir.
- İlk selamı hem imam, hem muktedi hem de tek başına namaz kılan (münferit) kişi açıktan okur. Bu, sünnet-i müekkededir. Terki sehiv secdesini gerektirir.
 
cundulislam27 Çevrimdışı

cundulislam27

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Çok teşekkür ederim akhi, bu konuyla ilgili araştırma yapıyordum , çok iyi oldu :)
 
Üst Ana Sayfa Alt