Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Maliki'de Selamdan Önceki ve Sonraki Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum Verahmetullah
1) Malikide selamdan onceki sehiv secdesinde tahiyyati salavatlari duayi yapip mi 2 secde yapilacak ve bu iki secde yapildiktan sonra bir sey okunacak mi?
Ve malikide bu 2 secde yapilmadan once niyet gereklimi?

2) Malikide selamdan sonraki sehiv secdesinde tahiyyati salavati duayi yapip selam verip sonrasindada ayni sekilde tahiyyat salavat ve dua okunup selam verilecekmi ve ayni sekilde selamdan sonra yapilan sehivde niyet gereklimidir?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Mâliki mezhebinde sehiv secdesi, sehve sebeb olan duruma göre selamdan önce veya sonra olması durumu değişiklik arzeder. Sehiv secdesi yapmadan önce (kalben) niyet edilir.

Malikî'lere Göre Sehiv Secdesi:

Malikîlere göre, sehiv secdesinin sünnet olan yeri, eğer sebebi noksanlık yahut hem noksanlık, hem de fazlalık ise selâm vermeden önceki zamandır.
Eğer sebebi sadece fazlalık ise o takdirde yapılma yeri selâmdan sonraki zamandır. Selâmdan sonraki secdeye niyet etmek ise vacibdir. Secdeye varıb kalkarken de tekbir getirmek gerekir. İki secde arasında oturulub teşehhub yapmak da sunnettir.
Hanefi'lerin aksine, salli-bârik salavatları ile dua okunmaz. Sonra selâm verilir. Selâm vermek vacibdir.
Dolayısıyla sehiv secdesinin vacibleri beştir:
Niyet etmek, birinci secdeyi yapmak, ikinci secdeyi yapmak, iki secde arasında oturmak, selâm vermek. Ancak selâm vermek sadece vacib olub şart değildir. Tekbir ve ondan sonra teşehhud ise sünnettir.
Sehiv secdesini selamdan önce yapması gereken kişi, bunu bile bile tehir ederse, yukarda zikredilenlere binâen namaz mekruh olur, fakat bozulmaz. Sonradan yapması gereken secdeyi önce yaparsa, Malikî mezhebine göre bu yeterlidir, fakat bile bile bunu yapmak tahrimen mekruhtur. Ancak namaz sahihtir. Eğer tehir yahut takdimi bilerek yapmazsa ne mekruh ne de haram olur.


İlgili Konu:

Mezheblere Göre Sehiv Secdesi

https://www.islam-tr.org/konu/sehiv...re-yaptimi-yapmadi-mi-diye-suphe-etmek.34625/
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt