Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tekfir ve Hakimiyet Hakkında 4 Soruya Cevab Verir misiniz?

C Çevrimdışı

cenk.12

Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMU ALEYKUM
1. Şeyh Abdullah Yolcu bir konuşmasında oy kullanmanın vacip olduğunu ve bu konunun sadece bir ictihad meselesi olduğunu söylüyor ve buna teşvik ediyor peki delil nedir internete aradım ama bir elde deyer delil bulamadım kendisine mesaj çektim ama geri dönmedi bilgi sahibi olan varsa oy vermek ona göre neden vacip oluyor forum aratım bulamadım sonuçta herkezin bir delil vardır delilni merak ediyom kitab varmı bu konu hakında bilgi sahibi ahi yorumlarınızı bilgilerinizi bekliyom inşAllah

2. birde bir ülkede darul harp bölgesi olarak sayılması için ne türlü şartlar gereklidir günümüzde bu şartlar nedir ( darul harp ülkesindemiyiz yoksa darul küfür ülkesindemiyiz )

3. darul harp veya darul küfürde bir müslüman alkollü içeçek sata bilirmi ? eyerki satılırsa delilleri nedir ebu hanifi bunula ilgili bir sözü veya fetbası varmı

4. Ebu Zerka Ve Murat Gezenler Maide 44

sohbetini internete dinleme fırsatım oldu murat gezenlenle yaptı konuşma maide 44 hakkında yorumlarınız nedir ve düşünçeniz nedir bilgilerinizi paylaşın inşAllah

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
C Çevrimdışı

cenk.12

Üye
İslam-TR Üyesi
ahi bu sohbeti benim link verdim sohbetle aynı dinledim sohbeti benim anladım ebu zerka maide 44 ayetine ramen Allahın indirdiğyle hukmetmedikleri halde mumin olabileceğini kafir olamayacağınıbeyan ediyor benim burdaki istedim olay delil nedir konuşmada delilden çok belagatlar geciyor dökümanlı bir delil varmı yazılı olursa daha iyi olur okuyarak daha net anlaya biliyoz sözlü sohbetlerde kelime atlayınca kelimeler yanlış anlaşıla biliyor

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SELAMU ALEYKUM
1. Şeyh Abdullah Yolcu bir konuşmasında oy kullanmanın vacip olduğunu ve bu konunun sadece bir ictihad meselesi olduğunu söylüyor ve buna teşvik ediyor peki delil nedir internete aradım ama bir elde deyer delil bulamadım kendisine mesaj çektim ama geri dönmedi bilgi sahibi olan varsa oy vermek ona göre neden vacip oluyor forum aratım bulamadım sonuçta herkezin bir delil vardır delilni merak ediyom kitab varmı bu konu hakında bilgi sahibi ahi yorumlarınızı bilgilerinizi bekliyom inşAllah

Aleykum selam we rahmetullah

Oy kullanmak küfürdür. Bu konuda Abdullah Yolcu hatalı düşünmektedir. Kendi görüşünün delilini kendisinden öğrenebilirsiniz.

2. birde bir ülkede darul harp bölgesi olarak sayılması için ne türlü şartlar gereklidir günümüzde bu şartlar nedir ( darul harp ülkesindemiyiz yoksa darul küfür ülkesindemiyiz )

Türkiye Dar'ul harbtir.

DAR’UL-HARB VE DAR’UL- İSLAM

https://www.islam-tr.org/konu/dar’ul-harb-ve-dar’ul-islam-kitap.7235/

3. darul harp veya darul küfürde bir müslüman alkollü içeçek sata bilirmi ? eyerki satılırsa delilleri nedir ebu hanifi bunula ilgili bir sözü veya fetbası varmı

Haram, her Dar'da (yurt) haramdır.

Ebu Hanife'nin Dar'ul Harbde kafirden faiz alma fetvası vardır. Bu durum kısaca, zengin olan muslumanın, kendisinden borç olarak faizli para isteyen kafire, faizin oran ve süre miktarını (şartlarını kendi belirleyerek) zorlaştırarak borç verebilir. Bunda da amaç, küfür düzeninin ekonomisini zarara uğratıp çökertmeye çalışmak, İslam'ın hakim olması niyetiyle yapılır. Ayrıca kafirden alınan faiz, yenmez, ana paraya katılmaz.
Ebu Hanife'nin bu şartlarda verdiği fetvayı, bazı cahil ve istismarcı cahiller, ikamet ettikleri dar'ulharblerde (bilhassa avrupada), bankalardan faizli para alarak ev, araba vs alarak , tam tersine kendileri kafirlere faiz ödeyerek, küfür sisteminin dişlisini çevirmekte, ayrıca faizli paradan kendi rızkına ve şahsi işlerine harcayarak helal-i harama karıştırmaktadırlar.
Detaylı bilgi için ; Reddul Muhtar; İbn abidin , 11 cilt sh : 161-164 arası Şamil yayınları bakabilirsiniz.

4. Ebu Zerka Ve Murat Gezenler Maide 44

sohbetini internete dinleme fırsatım oldu murat gezenlenle yaptı konuşma maide 44 hakkında yorumlarınız nedir ve düşünçeniz nedir bilgilerinizi paylaşın inşAllah

OY İSTEME, OY VERME, DEMOKRATİK SEÇİMLERE KATILMA ,
TAĞUTUN KURUMLARINDA GÖREV ALMAK

https://www.islam-tr.org/konu/secim...hiliyye-duzenlerine-istirak-etmek-kitap.7213/

iLMi Munazaralar

https://www.islam-tr.org/katagori/ilmi-munazaralar.56/

Üst Ana Sayfa Alt