Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tekfir Konusunda Doğru Bilgiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
D Çevrimdışı

dosdoğru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Lailaheillalahmuhammedünresulillah diyen müslümandır.

hangi zamanda veya olayda derse müslümandır.örnek sorulara cevap değildir.

kelime şehadet getiren savaş meydanında da olsa öldürülmez.kelime şehadet getirdikten sonra

şeriatla savaşan, islama savaş açan,islamın getirilmesine mani olanların bu hareketleri kesinse öldürülür.

fravunun son anda iman etmesi Allah c.c tarafında geçerli sayılmayıp kabul edilmemiştir.

Ayetleri okuyunuz.

1-Öncelikle Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) kimseyi tekfir etmediğini söyleyen kimse
O’na büyük bir iftira atmaktadır. Böyle söz söyleyen kimse Resulullah’ın ALLAH’ın apaçık

müşrik hükmünü verdiği kimseleri müşrik olarak isimlendirmediğini, ALLAH’ın kafir olarak

belirttiği kişileri tekfir etmediğini iddia ediyorsa bu büyük bir zulümdür ve sahibini İslam

milletinden çıkarır.

2- Bununla beraber böyle bir iddia da bulunan kimse Kur’an’da Kafirun

Suresini hiç görmedi mi acaba? Allahu Teala Kafiriun Suresi’nde bizzat Resulüne, kafirlere

karşı “Ey kafirler” diye hitap etmesini emretmiştir. Böyle bir iddiada bulunan kişi acaba

Resulullah’ın, ALLAH’ın bu emrine muhalif davrandığını mı iddia etmektedir.

3- Allahu Teala

kitabında “ALLAH Meryemoğlu Mesîh’tir diyenler kafir olmuşlardır”(5el-Maide/17) buyurarak

Hristiyanları tekfir etmektedir. Acaba Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ALLAH’ın bu hükmünü gizleyerek Hristiyanları tekfir etmekten uzak mı durmuştur?

4-Her kim böyle bir iddia da bulunursa bilerek ya da bilmeyerek ALLAH’ın peygamberine büyük bir iftira atmıştır.

5-Bilinmelidir ki tekfir şer’i bir hükümdür. Dünya ve ahiret hayatına dair bütün hükümler iman

ve küfür meseleleri üzerine kurulur ki, tekfir de iman ve küfür meselelerinden bir tanesidir.

6- Velayet, imamet, nikah, kısas, kan ve diyetler, cenazeler, yargı, savaş, cihad vela ve bera

gibi burada sayamayacağımız bir çok hüküm iman ve küfür hükümleri üzerine diğer bir

ifadeyle insanların Müslüman ya da kafir olmaları üzerine bina edilmektedir.

7-Sadece

imamete dair iman ve küfür meselelerinin öneminden dolayı “Hakim olan

yöneticinin durumunu bilmek her Müslüman üzerine vaciptir”

8-Tekfirden uzak durmamız gerektiği ve kimsenin kafir olup olmamasının bizi

ilgilendirmediğini söyleyenler acaba tüm bu hükümleri ne üzerine bina edeceklerdir.

9- Allahu

Teala mü’minleri bırakıp kafirleri dost edinmememiz gerektiğini söylerken acaba kafir ve

Müslüman ayrımından yani tekfirden uzak kalmamız gerektiğini savunanlar kimi dost edinip kimi düşman edineceklerini nasıl belirleyeceklerdir.

10-Kafirleri tekfir etmenin bir fayda sağlamayacağını söyleyenler acaba kafirlerle mü’minleri eşit tutmamız gerektiğini mi savunmaktadırlar.

11-Sözün hulasası, tekfir şer’i bir hükümdür. Diğer şer’i hükümler gibi şartları mevcuttur.

12- Bu şartlar olduğu sürece kafirlerin tekfir edilmesi caizdir. açık bir şekilde küfrü

kesin ve sabit olan kafirlerin tekfir edilmemesini, onların yollarından şüphe edilmesini itikadi bir kayma olarak ayetlerde açıklanmıştır.

Allah c.c yardımcımız olsun

E Çevrimdışı

ebucihad

Üyeliği İptal Edildi
Banned
peki kişi kelimei şehadet getiriyor fakat elfazı veya efali küfürlerden birisini işliyor bunuda bir veya bir kaç müslüman şahid oluyor bu kişinin hükmünün verilmesi için islam devleti yok dolayısıyla kadıda yok kim verecek hükmü? bu nasıl olur? kısaca ve öz bir cevap..

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
niye simdi bir kisi sirk ekbere girdimi akhi islam devleti olmasimi lazim onun hukmunu vere bilmek için ? nerden çikti bu kaide ? veye islamdan çikaran buyuk bir kufur islerse islam devletimi lazim onun hukmunu verebilmesi için ? nereden geldi boyle bir kaide ?

T Çevrimdışı

TALUT

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam "Lailaheillalahmuhammedünresulillah diyen müslümandır." demişsiniz ancak Türkiye gibi arapça bilmeyen toplumlarda Kelime-i Tevhid sözünün telefuz edilmesi yeterli olmasa gerek. Zira aşağıdaki ayetlerde de göreceğiniz üzere Kuran arapça indi ve Resulullah(s.a.v.) davetini arapça yaptı.

“Şüphesiz O, alemlerin Rabbı tarafından indirilmiştir. Onu Ruhu’l-emin (Cebrail), uyarıcılardan olasın diye, senin kalbine apaçık Arap diliyle indirdi.” (Şuara 26/192-195)

“Böylece biz onu Arapça bir Kur’an olarak indirdik.” (Ta-Ha 20/113)

“Korunsunlar diye dosdoğru Arapça bir Kur’an indirdik.” (Zümer, 39/28)

Bunlara binaen Arapça bilmeyen kişinin müslüman sayılması için kelime-i tevhid'in Türkçe anlamını kabul ettiğini söylemeli, Namaz kılmalı, Zekat vermeli, oruç tutmalı ve gücü yeter ise Hac etmelidir.

Yanlışım var ise lütfen düzeltin.

E Çevrimdışı

ebucihad

Üyeliği İptal Edildi
Banned
niye simdi bir kisi sirk ekbere girdimi akhi islam devleti olmasimi lazim onun hukmunu vere bilmek için ? nerden çikti bu kaide ? veye islamdan çikaran buyuk bir kufur islerse islam devletimi lazim onun hukmunu verebilmesi için ? nereden geldi boyle bir kaide ?
istersen bir sor tekfiri kimler yapabilirdiye bak sana nasıl cevaplar geliyor bunlar tekfirden hiç hoşlanmıyorlar evet bizde hoşlanmıyoruz fakat müşrik ve kafirlerin tekfirindende haz alıyorum çünkü onlar ALLAH katında aşağıların en aşağısındalar. tekfirden çekinen din bonkörlerine sor tekfiri kimler yapabilir?

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi ben sana soruyorum eger oyle bir sey varsa bizde bilelim bi iznillah en azindan hata yapmayiz simdi adam senin onunde puta secde edipte kendini iyi bir musluman ilan etse namazi kilsa falan ila islam devleti olmasimi lazim onun tekfirini yapmak için ? simdi kafiri tekfir etme veya musrigi tekfir etme meselesi hukumdarami mahsus ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
istersen bir sor tekfiri kimler yapabilirdiye bak sana nasıl cevaplar geliyor bunlar tekfirden hiç hoşlanmıyorlar evet bizde hoşlanmıyoruz fakat müşrik ve kafirlerin tekfirindende haz alıyorum çünkü onlar ALLAH katında aşağıların en aşağısındalar. tekfirden çekinen din bonkörlerine sor tekfiri kimler yapabilir?

zanla konuşma varsa bir sorunun derdin açık açık yaz.

E Çevrimdışı

ebucihad

Üyeliği İptal Edildi
Banned
zanla konuşma varsa bir sorunun derdin açık açık yaz.

siz beni bende sizi tanımıyorum fakat sizin yazdıklarınız doğrultusunda kimin ne itikade sahip olduğunu görüyor ve anlıyoruz onun için ahmed kalkan ve daha başkalarınında bu konudaki fikirleri tekfiri kimlerin yapacağına dair şöyle tarif etmektir:Tekfir kararı şahıslara bırakılmış değildir. Tekfire İslâm mahkemesi karar verir. İslâm devletinde bir müslümanın küfre girip girmediğine Ulu’l-emr veya nâibi; İslâm’ın hâkim olmadığı yerlerde ise, mür’minlerin kendi içlerinden seçtiği imam karar verir. :işte bunlae hak ile batılı birbirine karıştırıp yalan yanlış fetfalarla tağutlara çanak tutarak verdikleri fetvalar insanları kendileri ile beraber cehenneme sürüklemekteler.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bir hariciye pisliği daha. Allah sizi ıslah etsin. Ben sizi tanımıyorum. Mümkünse tanımakda istemiyorum o yüzden def olun gidin pisliğinizi başka yerde akıtın. Bana sarfetmiş olduğunuz sözlerin de hesabını Rabbimize vereceksiniz.

Konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt