Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sütre İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sütre İle İlgili Konular
(1) Musallinin Sütre Edinmesinin Gerekliliği
(39) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Sadece kıbleye doğru namaz kıl. Önünden hiç kimsenin geçmesi için bırakma. Eğer imtina eder geçmek isterse onunla savaş. O ancak bir şeytandır’ buyurdu.”
İbni Hibban (2369) İbni Huzeyme (800)
(40) Talha bin Ubeydullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Biriniz namazda önüne rahlin deve semerinin arkasında ki yaslanılacak ağaç gerisi kadar bir şey edinsin sonra ona doğru namaz kılsın’ buyurdu.”
Müslim (499/241) Ebu Davud (685) Tirmizi (334) İbni Mace (40) Ahmed (1388-1398)
(2) Bir Kimse Sütreye Doğru Namaz Kıldığında Hiç Kimsenin Önünden Geçmesine İzin Vermez
(41) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Biriniz insanlara sürte olacak bir şeye doğru namaz kıldığında ve bir kimse de önünden geçmek isterse onu geçmekten men etsin. Eğer ısrar ederse onunla savaşsın. O ancak bir şeytandır’ buyurdu.”
Buhari (585) Müslim (505/528) Ebu Davud (697) Ebu Avane (2/43) Nesei (756) İbni Mace (954) İbni Huzeyme (816) Beyhaki (2/267) Ahmed (3/344-344)
(42) Amr bin Şuayb babası o da dedesinden naklederek şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Seniyyeden Azahir mevkiine indiğimizde namaz vakti geldi. Biz arkasında olduğumuz halde bir duvarı sütre edinerek namaza durdu. Bir kuzu geldi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünden geçiyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kuzuya engel olmak için çaba sarf etti hatta karnı duvara yapıştı. Kuzu arkasından geçmeye mecbur kaldı.”
Ebu Davud (708)
(3) Namaz Kılanın Sütreye Yakın Olması Vaciptir
(43) Sehl bin Ebi Hasme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Her hangi biriniz sütreye doğru namaz kıldığı vakit, ona yaklaşsın, şeytan namazını aleyhine kesmesin’ buyurdu.”
Ahmed (16090) Ebu Davud (695) Nesei (747) Tayalisi (1342) Humeydi (401) İbni Hibban (2373)
(4) Musalli İle Sütresi Arasındaki Mesafe
(44) Sehl bin Sa’d (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kıldığı yer ile kıble cihetindeki duvar arasında bir davar geçecek kadar mesafe olurdu.”
Buhari (578) Müslim (508/262) Ebu Davud (696) İbni Huzeyme (804) İbni Hibban (2374) Tabarani (5896 Mucemu’l-Kebir)
(5) Musallada Sütreye Doğru Namaz Kılma
(45) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ramazan ve Kurban bayramı günleri musallada Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) nin önüne sütre için bir harbe dikilir, sonra ona doğru namaz kılardı.”
Buhari (930) Müslim (501/245) Ebu Avane (2/48) Ebu Davud (687) Nesei (746) İbni Mace (1305) İbni Hibban (2377) İbni Huzeyme (798-799-801) İbni Hazm (4/9 Muhalla) Beyhaki (2/269) Begavi (2/449450) Ahmed (2/131-142)
(46) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bayram günü namaz kılmak için namazgâha çıktığı vakit, emreder, bir harbe önüne konur, kendisi ona doğru namaz kılardı. İnsanlar da onun arkasında namaza dururlardı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunu seferlerde de böyle yapardı. Emirlerin bayram namazlarında o harbeyi taşımaları bundan ileri gelmiştir.”
Buhari (576) Müslim (501/245) Ebu Avane (2/49) Ebu Davud (687) Nesei (746) Darimi (1/328) İbni Mace (941) Ahmed (4614)
(6) Gerektiğinde Namazda Sütreye Doğru Yürümek
(47) Amr b. Şuayb babası ve dedesi tarikiyle şöyle dedi:
“Bizler Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Seniyye’den Azahir’e indik. Namaz vakti hazır oldu. Yani, bir duvara doğru onu sütre edinip namaza durdu, biz de onun arkasında idik. Bir kuzu gelip Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünden geçmeye çalıştı. Rasulullah onu uzaklaştırmak için mücadele etmeye devam etti de nihayet karnı duvara kadar dayandı da hayvan onun arkasından geçti.”
Ebu Davud (708)
(48) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılıyordu. Bir ara bir koyun önünden geçmek istedi. Bunun üzerine Nebi onun geçmesine engel olmak için onun la kıbleye kadar say etti. Nihayet karnını kıbleye yapıştırdı ve onun önünden geçmesine izin vermedi. Koyun da onun arkasından geçti.”
İbni Huzeyme (827) Tabarani (11937 Mucemu’l-Kebir) Hakim (934)
(7) İmamın Sütresi Cemaat İçin Sütredir
(49) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ben dişi bir merkebe binili olduğum halde geldim. O gün ben yeni buluğ çağına girmiştim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Mina’da insanlara namaz kıldırıyordu. Safların bazısının önünden geçerek merkepten indim. Yayılması için onu saldım ve safa girdim, bunu hiç kimse bana reddetmedi.”
Malik (1/155/38) Buhari (236) Müslim (504/254) Ebu Avane (2/5455) Ebu Davud (715) Nesei (751) Tirmizi (337) İbni Mace (947) Abdurrezzak (2359) İbni Huzeyme (833) Beyhaki (2/273) Ahmed (1/219-264)
(8) Uyuyan Kişiyi Sütre Edinmek
(50) Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Uyuyan kimsenin arkasında ve konuşan kimsenin arkasında namaz kılmayınız’ buyurdu.”
Ebu Davud (694)
(51) Aişe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazını, ben yatağın üzerinde kıblesiyle kendisi arasında uzanmış olduğum halde kılardı. Vitir kılmak istediği vakit beni uyandırırdı. Ben de kalkar vitir kılardım.”
Buhari (588) Müslim (512/268) Ebu Avane (2/52) Ebu Davud (711) Nesei (758) İbni Huzeyme (524) İbni Hibban (2347) Beyhaki (2/275) Ahmed (6/50)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah razı olsun. Nelerden sütre olabilir?

Aişe radiyallahü anhâ'dan rivayet edilmiştir.

Demiştir kî: Resûlüliah (S.A.V.)'e Tebük gazasında namaz kılanın sütresî sorul*du. «Semerin arka ağacı gibidir» buyurdular.»

Bu hadîsi, Müslim tahrîc etmiştir, Hadîs-i şerîfde namaz kılanı süt*re dikmeye teşvik vardır. Sütrenin miktarı dahi gösteriliyor. Semerin arka ağacı bir metrenin aşağı yukarı üçte ikisi kadardır; ve her şeyden olabilir. Ulemâya göre sütre dikmenin hikmeti namaz kılarken ondan ileri bakmamak ve oradan geçenleri menetmektir. Bundan anlaşılır ki sütre yerine yere bir çizgi çizmek kâfi değildir. Vakıa kâfi geleceğini ifade eden bir hadîs vardır. Fakat zaîf ve müzdaribtir. Mamafih İmam Ahmed b. Hanbel (164 — 241) bu zaîf hadîsle amel ederek, çizgi kâfi*dir diyor. Aşağıda Musannif da bu hadîsi hasen kabul edecek, müztarip değildir diyecektir. Namaz kılan sütreye yakın durmalı, ondan üç met*reden fazla uzaklaşmamalıdır. Sütre için sopa filan bulamazsa taş, toprak, elbise ve sâireden yapar. îmam-ı Nevevî (631 — 676) «Ehl-i ilim sütre ile namaz kılanın arasında secde edecek bir yer kalacak su*rette ona yakın durmayı müstahab görmüşlerdir.» diyor. Safların dahi birbirine yakın olması müstahabdır. Filvaki' safların sık olması ve bu*nun hikmeti babında şu hadîs vârid olmuştur;

«Biriniz sütreye karşı namaz kıldığı zaman ona. yaklaş*sın ki, şeytan namazını kesmesin.» Bu hadîsi Ebu Dâvud (202 — 275) ve başkaları Sehl b. Ebî Husme'den merfû olarak rivayet etmiş*lerdir. Aşağıda gelen 245/182 Numaralı hadîs de aynı hükmü ifade eder,

244/181- «Sebre b. Ma'bed El - Cühenî radıyallahüan'den riva*yet edilmiştir. Demiştir ki: Resûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem :

— Biriniz namazda hiç olmazsa bir okla sütrelensin; buyurdular.»

Bu hadîsi, Hâkim tahrîc etmiştir.

Hadîs-i şerîfde sütre kullanmak emrolunuyor. Cumhur-u ulemâ bu emri nedip mânâsına almışlardır. Sütre, dikmenin faydası o namazı hiç bir şeyin kesmemesi içindir. Bunu yukarda gördük. Dikilmezse kese*ceğini de aşağıda göreceğiz. Hiç olmazsa bir okla buyurulması sütrenin kalın olsun ince olsun kâfi geleceğine delâlet ettiği gibi, onun en az semerin arka ağacı kadar olması lâzım gelmediğine de delildir. Ulemâ*ya göre muhtar olan, sütreyi sağına veya soluna dikerek ona dayan*mamaktır.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ek olarak bir mesele paylaşmak istiyorum

bir ara arkadaşlarla cemaat yapıyorduk sol tarafımızda az tümsek bi yer vardı orası boştu namazdayken biri geldi

tek saf sığacak bir ortamdı gelen arkadaş hepimizin önünden geçti boş olan yeri doldurdu cemaate katıldı.
namazı bitirince sebebini sordum neden önümüzden geçtin diye o da cemaate yetişmek için geçebilirsin dedi bunu genelde kabede namaz kılarken görüyodum bazen

Üst Ana Sayfa Alt