Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Seyyit Kutub (rh.a)'ın Insana Yaklaşimi

EBUSELAM Çevrimdışı

EBUSELAM

Vefa ehline feda kolay olur
İslam-TR Üyesi
İnsanların kişiliklerinde gizli, güzel taraflarını yakalamak istediğimizde; ilk bakışta hemen farkına varıp göremediğimiz çok hayırların saklı olduğunu anlarız. Ben şahsen, bunu yaşadığım tecrübelerimle gördüm. İlk bakışta bize, en şirretli ve belalı gibi görünen insanlarda dahi, bu güzel hasletler saklıdır.

Bu insanların yalnızlıklarına biraz şefkat, saflıklarına karşılık biraz gerçek sevgi, dertlerine karşı samimi bir ilgi gösterirseniz; benliklerinin derinliklerinde gizli, kaynayan hayır pınarlarının fışkırdığını görürsünüz. Bu basit ilgi ve sevginiz karşısında, size saygı ve güvenle bağlandıklarını daha iyi anlarsınız. Bu sade sevgi ve temiz kalplilikle kendilerine hediye ettiğiniz manevi ilgi, onların gönüllerindeki hayır pınarlarını coşturacaktır.

İnsanlığın benliğindeki “şer”, bazen düşündüğümüz gibi köklü değildir. Şer denen şey, insanların hayatlarında karşı karşıya kaldıkları olaylardaki davranışlarının dış kaynağıdır. Bu dış kabuk kırılıp atıldığı an, ortaya leziz bir semerenin çıktığı görülecektir. Bu leziz semerenin, çekirdeğin tadını ancak onların acılarını paylaşan, dertlerini dinleyen, çoğu kusur ve aptallıklarını görmeyenler tadabilir.

Başlangıçta biraz yürek genişliliği, birçok meselenin halledilmesine yetecek; hatta çok kimselerin umduklarının da ötesinde gerçekleşecek.

Bunu, bizzat kendim yaşadım. Onun için bunu söylerken boş, kuru, anlamsız kelimelerden oluşan bir ibareyi ya da hayal ve vehim ürünü olan bir kuruntuyu dile getirmiyorum.

Üst Ana Sayfa Alt