Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sakal Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es-selamu aleykum kardeşler,
Peygamberimiz(s.a.v.)'in sakalının uzunluğu ne kadardı? Günümüzde Müslümanlar arasında umumi bir uzunluk yok. Biri daha uzun biri daha kısa uzatıyor, hatta uzatmayan da var. Cevap verenlerden ALLAH razı olsun.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
örnek almak ile taklit etmeyi birbirine karıştırmayın. Kur'an'da peygamberler güzel örnekler olarak sunulurlar ve güzel örnek olarak sunulurlarken de gerçekleştirdikleri eylemlere vurgu yapılır, dış görünüşlerine değil.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
örnek almak ile taklit etmeyi birbirine karıştırmayın. Kur'an'da peygamberler güzel örnekler olarak sunulurlar ve güzel örnek olarak sunulurlarken de gerçekleştirdikleri eylemlere vurgu yapılır, dış görünüşlerine değil.

@Atlone efendi, peki peygamberin sakalı uzatın bıyıkları kısaltın hadisine ne dersin? Yoksa sen de mi hadis inkarcısısın?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
@Atlone efendi, peki peygamberin sakalı uzatın bıyıkları kısaltın hadisine ne dersin? Yoksa sen de mi hadis inkarcısısın?

Okuma konusunda bir sıkıntın varsa bir göz doktoruna görünmeni öneririm. @Atlone değil, @lone. Bu bir.

Peygamberin "sakalı uzatın, bıyıkları kısaltın" gibi bir söz (hadis) söylediğini duymadım ben. Bir ses ya da görüntü kaydı var mı? Varsa paylaş da biz de bilelim. Yoksa da Abraham Lincoln kılığında dolaşmaktan vazgeçin. Bu iki.

Hadis dediğin şeyler ayet gibi "şüphesiz" olmadığı için red edilebilir. Yok dersen ki hadis de ayet gibi "0 şüphelidir, %100 Allah katındandır", o halde ben de derim ki "ispat et". Bu da üç.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Okuma konusunda bir sıkıntın varsa bir göz doktoruna görünmeni öneririm. @Atlone değil, @lone. Bu bir.

Peygamberin "sakalı uzatın, bıyıkları kısaltın" gibi bir söz (hadis) söylediğini duymadım ben. Bir ses ya da görüntü kaydı var mı? Varsa paylaş da biz de bilelim. Yoksa da Abraham Lincoln kılığında dolaşmaktan vazgeçin. Bu iki.

Hadis dediğin şeyler ayet gibi "şüphesiz" olmadığı için red edilebilir. Yok dersen ki hadis de ayet gibi "0 şüphelidir, %100 Allah katındandır", o halde ben de derim ki "ispat et". Bu da üç.

vay seni hadis inkarcısı sapık.Ne güzelde kendini belli ettin.Adminler senin hakkından gelir umarım görürsün abraham lincolnü o zaman..

İslam savaşçısı kardeş.Peygamberimiz s.a.v sakallarını olduğu gibi bırakırdı yani hiç dokunmazdı(kısaltmazdı- kesmezdi)

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Sapık sensin. Küfür edeceğine soruma yanıt ver. Hadislerin ayetler gibi "şüphesiz, %100 Allah katından" olduğunu ispatlayabiliyor musun, ispatlayamıyor musun? İspatlarsan ömrüm boyunca sakalımın teline bile dokunmam ama ispatlayamazsın ömrün boyunca sinek kaydı traşlı olacaksın, tamam mı?

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu hadis inkarcısı sapıklar böyledir ismail kardeş.Sapıklar hadislerin inkar etmek için hadislerin bilmem kaç yüz yıl sonra yazıldığını anlatmaya çalışınca yine başka bir hadis getirmeye kalkışırlar...Sunnette vahydir bu sapıklar kurraniyyun taifesindendir.Kendilerini böyle belli etmelerine sevinmemiz lazım forum bu pisliklerden temizlenmiş oluyor

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
bu hadis inkarcısı sapıklar böyledir ismail kardeş.Sapıklar hadislerin inkar etmek için hadislerin bilmem kaç yüz yıl sonra yazıldığını anlatmaya çalışınca yine başka bir hadis getirmeye kalkışırlar...Sunnette vahydir bu sapıklar kurraniyyun taifesindendir.Kendilerini böyle belli etmelerine sevinmemiz lazım forum bu pisliklerden temizlenmiş oluyor

Sapık sensin. Küfür edeceğine soruma yanıt ver. Hadislerin ayetler gibi "şüphesiz, %100 Allah katından" olduğunu ispatlayabiliyor musun, ispatlayamıyor musun? İspatlarsan ömrüm boyunca sakalımın teline bile dokunmam ama ispatlayamazsın ömrün boyunca sinek kaydı traşlı olacaksın, tamam mı?
.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu @lone denen adam sahih hadislerde dahil hadislere inanmıyor.Ama işine gelirse hevesine uyarsa aslı astarı olmayan bir rivayeti bile hemen kabul ediyor bakınız..
İmam Şafi ve İmam Ahmed Münazarası Namazı terk edenin kafir olup olmayacağı ile ilgili konuya yazdığı cevap..

Ben bunu yazdığını görünce konuya cevap yazdım ama kendisi ya gördü cevap yazmadı ya da göremedi ama şimdi görür artık..

@lone hadisler için delil arıyorsun,onları inkar ediyorsun ama işine gelen bir rivayet bile olsa onu hemen sahipleniyorsun.Sen böyle devam edersen hep @lone kalırsın.Senin yolun yol değil bataklık.

Nebi (sav) sahih sünnet olan mübarek sakalını a.lincoln denen bir kafirin sakalına benzetecek kadar da haddi aşan bir zavallısın.

Benim hadislerle bir alıp veremediğim yok. Hadislerin ayetler gibi "şüphesiz, %100" Allah katından olduğunu ispatlarsan senden daha sağlam bir hadis savunucusu olabilirim. Şimdi sana soruyorum:

Hadislerin ayetler gibi "şüphesiz, %100 Allah katından" olduğunu ispatlayabiliyor musun, ispatlayamıyor musun?

Şafii'yi övmemin sebebi onun böyle bir münazarada bulunduğunu kabul etmemi gerektirmez. Ben sadece o rivayet üzerine bir yorum yaptım. Kendi görüşümü kendi delillerimle kendim de savunabilirim, Şafii'ye ihtiyacım yok çok şükür.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu forumda küfür üzerine olan ama forumdan uzaklaştırılmayanlardan biri de bu @lone denen kişi.Mütevatir hadislerin inkarı küfürdür.Adam birde utanmadan sahih sünnet sakalı neye benzetiyor.

Buna sormuştum hadislere inanmıyorsan namazı nasıl kılıyorsun diye cevap veremedi.Hadi ver şimdi nasıl kılıyorsun ?

Benim küfür üzere olduğumu söyleyerek kafir oldun. Ben Allah katından olduğu kesin olan neyi inkar etmişim de bana kafir diyebiliyorsun? Sen sırf hadis denilen zanni şeyleri kabul etmediğim için bana kafir diyorsun. Oysa Allah Kur'an'da günahkarlar için "onlar zanna uyarlar" diyor. Şu halde kafir olmaya kim daha yakın? Zan olan hadislere uyan sen mi yoksa zannı kabul etmeyip sadece hak olana yani sadece ayetlere uyan mı?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Mütevatir hadislerin inkarı küfürdür.İstediğin tevhid ehli alime sorabilirsin.

lafı uzatma Hadislere inanmıyorsan namazı nasıl kılıyorsun cevap ver.

Bu "mütevatir hadis" dediklerin Kur'an'daki ayetler kadar sağlam mıdır yani "şeksiz, şüphesiz, %100 Allah katından" mıdır? Madem kendin bir yanıt veremiyorsun o halde "tevhid ehli alim" dediklerini çağır da onlar yanıtlasınlar ya da onların yazdıklarından alıntı yap buraya.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: " حفوا الشوارب واعفوا اللحى ".
سبب: أخرج ابن النجار في تاريخه عن ابن عباس قال: قدم على رسول الله صلى الله عليه وسلم وفد من العجم قد حلقوا لحاهم وتركوا شواربهم فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم: " خالفوا عليهم فحفوا الشوارب واعفوا اللحى ".

Resulullah(sallallahu aleyhi vesellem) şöyle dedi : Bıyıkları kısaltın,Sakalı bırakın.

Hadisin Vürud sebebi : Buhari -Tarihul Kebîr-'inde İbn Abbastan naklediyor : Resulullah(sav) ' e acem(pers)'lerden bir heyet geldi.Sakallarını traş etmişler , bıyıklarını da bırakmışlardı.

Bunun üzerine Peygamber(sav) şöyle dedi : Onlara muhâlefet edin.Bıyıkları kısaltın ,sakalı bırakın.

(Esbâbu Vurudu'l Hadîs,[77] )

وأخرج ابن سعد عن عبيد الله بن عبد الله قال: جاء مجوسي إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم قد أعفى شاربه وأخفى لحيته فقال له: " من أمرك بهذا "؟ قال ربي.

İbn Sa'd'ın naklettiğine göre Übeydullah b. Abdullah şöyle dedi : Resulullah(sav)'e bir mecûsi geldi.Bıyıklarını bırakmış,sakallarını kesmişti.

Nebi(sav) ona 'Bunu sana kim emretti' diye sordu.

O da 'Rabbim (Yani Kralımız Kisra)' dedi.

Nebi(sav) ona ' Lakin benim Rabbim bana bıyıkları kısaltmamı , sakalımı bırakmamı emretti.'' dedi.

وأخرج أبو القاسم بن بشر في أماليه عن أبي هريرة: دخل على رسول الله صلى الله عليه وسلم: مجوسي قد حلق لحيته وأعفى شاربه فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم: " ويحك من أمرك بهذا "؟ قال: أمرني به كسرى.

Ebu'l Kasım ibn Bişr naklettiğine göre Ebu Hureyre(ra) şöyle demiş : Resulullah(sav)'in yanına bir mecusi girdi.Sakalını traş etmiş,bıyıklarını da bırakmıştı.

Resululah(sav) ona ' Yazıklar olsun sana , Kim bunu sana emretti ? ' diye sordu.

Adam ' Kisra emretti' dedi.

Resulullah(sav) de şöyle dedi : Lakin benim Rabbim bana sakalı bırakmamı , bıyığı kısaltmamı emretti'

Hadisin diğer bir varyantı şöyledir :

Kisra'nın elçileri, Rasûlullah (s.a.v)'i Yemen'e götürmek için ve Kisrâ'nın tehditlerini içeren bir mesajla huzura çıktıklarında Rasûlullah (s.a.v) elçilerin bıyıklarını uzatıp sakallarını kısalttıklarını gördü, onlara bakmak istemedi ve şöyle dedi:

"Yazıklar olsun size! Bunu size kim emretti?"

Onlar: "Rabbimiz (yani Kisrâ) emretti." deyince,

Rasûlullah (s.a.v): "Lakin benim Rabbim bana sakalımı uzatıp bıyığımı kısaltmamı emretti." buyurdular.

[İbni Sa’d(1/449) Said Bin Mansur Musannef(172) İbni Kesir el Bidaye(4/264) Ebu Nuaym Delail(1/349) İbnu'l Cevzi el Vefa(2/460) Tarihut Taberi(2/654) Suyuti Durrul Mensur(1/276) Nebhani Huccetullah(1/521) Suyuti Esbabı Vurud(213) İbni Hacer Metalibul Aliye(2206) ]

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen bu soruya yanıt veremezsin ki zaten.Senin bittiğin an bu an işte.Benim normalde sen ile şuanda muhatap olmayı kesmem lazım ama merak etme sana ikinci darbeyi de hadislerin inkarının ap açık küfür olduğunu ispat ederek vurcağım.

Soruya yanıt verip veremeyeceğimi bırak da, benim sorduğum soruya yanıt verip veremeyeceğine bak. Hadislerin inkarının küfür olduğunu ispat edebilirsen, o zaman yaratanın izin verdiği kadar kafir diyebilirsin. Yok, "ispat edemem" diyorsan, o halde bi' zahmet benimle muhatap olmayı kes.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Soruya yanıt verip veremeyeceğimi bırak da, benim sorduğum soruya yanıt verip veremeyeceğine bak. Hadislerin inkarının küfür olduğunu ispat edebilirsen, o zaman yaratanın izin verdiği kadar kafir diyebilirsin. Yok, "ispat edemem" diyorsan, o halde bi' zahmet benimle muhatap olmayı kes.

Kardeş hadisler hakkında birçok ayet ve Peygamber(asv) sözleri vardır.

Ayetler

Resulümün verdiğini alın, yasakladığından da sakının! (Haşr suresi/7)

O Peygamber, güzel şeyleri helal, çirkin şeyleri haram kılar. (Araf 157)

Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider. (Nisa 13,14)

Biz her Peygamberi, kendisine itaat edilsin diye gönderdik. (Nisa 64)

Kur’anı insanlara beyan edesin, açıklayasın diye sana indirdik. (Nahl 44)

Hadisler

Cebrail aleyhisselam, Kur’anla beraber, onun açıklaması olan sünneti de getirdi. (Sünen-i Darimi)

Bana Kur’an-ı kerimin misli kadar daha hüküm verildi. (Ahmed b. Hanbel,Müsned)

“Yalnız Kur’andaki helal ve haramı kabul edin” diyenler çıkar. İyi bilin ki, Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir. (Tirmizi, Darimi)

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
2 — Resûlullah (Sallallahü Aleyhi Ve Sellem) İn Hadîsine Tazim Ve Ona Muarız Olanı Tehdid Babı

12) El-Mikdam b. Ma'dîkerib el-Kindiy (Radiyallahu anh)'den ri*vayet edildiğine göre Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
«Süslü tahtına —koltuğuna— yaslanmış adama, benim hadis*lerimden birisi okunur da o (kişi)nin, vaziyetini hiç bozmadan «Biz*lerle sizler arasında Allah Teâlâ'nm Kitabı vardır. Ondan bulduğu*muz helâl şeyleri, helâl sayıyoruz, haram olarak bulduğumuz şey*leri de haram kabul ediyoruz.» (Yani bu hadis Kur'an'da bulunan hükümlerin dışındadır. Onun için bu hadise itibar etmeyiz.) diye*bilme zamanı yaklaşmıştır. Sizleri ikaz ediyorum! (Kur'an-ı Kerim'-de bulunan bütün hükümler haktır.) Ve Resûlullah (Sallallahü Aley*hi ve Sellem)'in haram kıldığı şeyler Allah Taâlâ'nm haram kıldığı şeyler gibidir. (Kitab ve Sünnet arasında bir ayırım yapılamaz.)
İzahı

Hadis-i şerifin baş kısmı hadisi dinleme âdabına riâyet etme*meği kınıyor. Hadis-i şerifi dinliyenin edebli, saygılı, inançlı bir tarz*da ve kendine bir çekidüzen vermek suretiyle dinlemesinin lüzumu*na işaret ediyor.
Hadisin son kısmı da dînî kaynak olması bakımından hadislerin ayetler hükmünde olduğunu, mü'minlerin dikkatini çekerek bildiri*yor. Çünkü gerek ayetleri ve gerekse hadisleri tebliğ eden, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'dir. Hepsini O'ndan alıyoruz. Haki*katte ise Resûlullah'm tebliğ ettiği bilumum hükümler ilâhidir. Şâri Hakiki Allah Taâlâ'dır.

Hadisten Çıkarılan Hüküm
Hadis-i şeriflerle amel etmek ve onlara tâbi olmak mecburiyeti vardır.

Hattabî diyor ki: Kur'an-ı Kerim'de bulunmayan mes'e-lelerde sünnet-i seniyye'ye muhalefet etmenin tehlikesi bu hadis'te belirtiliyor, gerekli ikaz yapılıyor. Haricîler ve Râfızîler, Kur'an'ın zahirini tutup O'nun beyanı mahiyetindeki sünneti terket-tiler Bu yüzden şaşırıp dalalete düştüler.

Hattabî,sözlerine devamla diyor ki: Bir sahih hadise rastlandığı zaman, Kur'an'da bulunmayan bir hüküm ifade eder gerekçesiyle red edilemiyecektir. Çünkü sabit olan hadis'in kendi başına hüccet olduğu bu hadis-i şe*riften anlaşılıyor.

( Süneni İbn Mace Tercüme ve Şerhi 1/23-24 )

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Tartışmaya başka bir başlık altında devam edelim. Arkadaşın başlığını aslından saptırmayalım. Birisi bir başlık açıp delillerini ve/ya sorularını oraya yazsın.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Peygamberin "sakalı uzatın, bıyıkları kısaltın" gibi bir söz (hadis) söylediğini duymadım ben. Bir ses ya da görüntü kaydı var mı? Varsa paylaş da biz de bilelim.

[TD="align: left"] Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bıyıkları kesin, sakalları salıverin, mecusilere muhalefet edin’ buyurdu.”
Müslim: 260/55

[TD="align: left"] Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Bıyıkları kesin, sakalları salıverin, Mecusilere muhalefet edin!’ buyurdu.”
Müslim 260/55

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Müşriklere muhalefet edin! Sakallarınızı bırakın, bıyıklarınızı kısaltınız!’ buyurdu.
Nafi dedi ki:
−Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma),
hac veya ömre yaptığında sakalını avuçlar avuçtan fazla olan kısmını alırdı.”
Buhari 5926

Zeyd bin Erkam (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Bıyıklarından kısaltarak almayan kimse, bizden değildir!’ buyurdu.”
Tirmizi 2761, Nesei 5062, İbni Hibban 5477, Tabarani Mucemu’l-Kebir 5033

Üst Ana Sayfa Alt