Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sakalı Kısaltmak Caiz midir, Sınırı Nedir?

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm sakalı olduğu gibi bırakıp hiç kesmiyecekmiyiz yoksa bir tutamdan fazlasını kesecekmiyiz ? birde yanlar çok dağınık durunca kısaltılabilirmi ? birde sakal boyama yaşlanınca beyaz cıkıyorya o zaman içinmi geçerli yoksa bir gençde sakalı boyayabilirmi hadisde mecusilere muhalefet ediniz buyuruluyor.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Benim sakallar da kıvırcık çıkıyor. Düzleştirmek için tavsiyesi ve çözüm önerisi olan varsa paylaşırsa iyi olur.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam

رجل ربعة,أسمر, من بنى تميم, مجذوم, كوسج, يقال له شعيب بن صالح فى اربعة الاف ثيابهم بيض و راياتهم سود يكون على مقدمة المهدى ولا يلقاه احد الا قتله
Temim oğullarından orta boylu, esmer, meczum (hafif sakallı), kevsec (sakalı yanlarda az, aşağı tarafı uzun olan; diğer bir manası da Yemen asıllı) bir adam ki, ona Şuayb bin Salih denilir. Beyaz elbiseli, siyah sancaklı 4000 kişinin kumandanıdır. Mehdî’nin öncüsü olur ve kiminle mukatele ederse, harbde kim ona karşı çıkarsa onu öldürür.
(Fetava-i Hadîsiyye, İbn-i Hacer-i Heytemi, 41)

ALLAHu alem kevsec sakal caizdir

bu hadisi şerifi Şehid Şeyh Usame bin laden r.a için söyleyen bazı sevgide aşırı gidenler var

16745.jpg

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam

رجل ربعة,أسمر, من بنى تميم, مجذوم, كوسج, يقال له شعيب بن صالح فى اربعة الاف ثيابهم بيض و راياتهم سود يكون على مقدمة المهدى ولا يلقاه احد الا قتله
Temim oğullarından orta boylu, esmer, meczum (hafif sakallı), kevsec (sakalı yanlarda az, aşağı tarafı uzun olan; diğer bir manası da Yemen asıllı) bir adam ki, ona Şuayb bin Salih denilir. Beyaz elbiseli, siyah sancaklı 4000 kişinin kumandanıdır. Mehdî’nin öncüsü olur ve kiminle mukatele ederse, harbde kim ona karşı çıkarsa onu öldürür.

bu hadisi şerifi Şehid Şeyh Usame bin laden r.a için söyleyen bazı sevgide aşırı gidenler var

16745.jpg

Akhi bende ona yakın düşünüyorum neden aşırılık görüyorsun?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
aleykumselam

16745.jpg

Hadisin sıhhati nedir hocam? Bilginiz var mı?

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
yanları kısatlmak caizmi değilmi şimdi bazıları sakal uzuv sayılıyormuş onu kesemek elini kolunu kesmek gibi diye öyle bir şey okumuştum bir yerde

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Hadisin sıhhati nedir hocam? Bilginiz var mı?

Hocam Abdulmuiz Fida paylaşmış

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Akhi bende ona yakın düşünüyorum neden aşırılık görüyorsun?

ahir zamanla ilgili bir hadis bizde ahir zamandayız lakin bu hadisin o olduğunu zannetmiyorum bu gibi hadisler bir çok tarafa çekilebilir kanısındayım.nitekim ahir zamanla ilgili hadisleri okuyan kimseler kendi hayal dünyasın da birilerini mehdi görmekte

en iyisini RABBİM bilir

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
ahir zamanla ilgili bir hadis bizde ahir zamandayız lakin bu hadisin o olduğunu zannetmiyorum bu gibi hadisler bir çok tarafa çekilebilir kanısındayım.nitekim ahir zamanla ilgili hadisleri okuyan kimseler kendi hayal dünyasın da birilerini mehdi görmekte

en iyisini RABBİM bilir

Hocam kıvırcık sakalı düzleştirmek için bir tavsiyeniz veya bilginiz var mı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
yanları kısatlmak caizmi değilmi şimdi bazıları sakal uzuv sayılıyormuş onu kesemek elini kolunu kesmek gibi diye öyle bir şey okumuştum bir yerde

caiz derkende suud kralı gibi yapmakta doğru değil kardeşim

abdullah_6443.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Hocam kıvırcık sakalı düzleştirmek için bir tavsiyeniz veya bilginiz var mı?

akhi valla benim sakal kıvırcık değil :D lakin senin gitmiş olduğun berbere danışsan daha isabetli olur onlar bilir nasıl düzleşeceğini birde düzleştirici şampuanlar var bildiğim kozmetik ürünlerde

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
akhi valla benim sakal kıvırcık değil :D lakin senin gitmiş olduğun berbere danışsan daha isabetli olur onlar bilir nasıl düzleşeceğini birde düzleştirici şampuanlar var bildiğim kozmetik ürünlerde

EyvALLAH hocam :)

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hqdefault.jpg

İbni Teymiyye nin hayatını anlatan filmde bu şekilde yapmışlar.Çok şaşırdım ama olurmu olmazmı diyede pek araştırmadım

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
böyle değil fazla uzunluklaru uctan alma benim bahsettiğm tamamen kesmek değil yanları

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeş eğer uzatmayı düşünüyorsan hiç makas vurmamanı tavsiye ederim. Caizlik açısından değil, iyice uzadığında sıkıntı kalmıyor. Şimdi kısaltırsan sürekli kısaltmak zorunda kalırsın. Benim gibi üşengeç değilsen ne ala, yok zırt pırt uğraşamam diyorsan sal gitsin, birkaç ay sonra uzadıkça düzelir :)

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kardeş eğer uzatmayı düşünüyorsan hiç makas vurmamanı tavsiye ederim. Caizlik açısından değil, iyice uzadığında sıkıntı kalmıyor. Şimdi kısaltırsan sürekli kısaltmak zorunda kalırsın. Benim gibi üşengeç değilsen ne ala, yok zırt pırt uğraşamam diyorsan sal gitsin, birkaç ay sonra uzadıkça düzelir :)

Hocam kıvırcık sakalın düzleşmesi hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt