Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Osmanlı Hilafeti Hak mıdır?

alisalklim Çevrimdışı

alisalklim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm kardeşler bu konuda detaylı bilgisi olan varsa açıklayabilir mi?

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı da hilafet TAM olarak var mıydı?Kötülemek maksadım değil ama şeriatın uygulanmadığı bir kaç husus varmış...

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan mobilden yazıyorum da link atamayacağım,osmanlı tarihçilerinin konu ile alakalı demeçleri youtube da mevcut,yanılmıyosam "murat bardakçı osmanlıda genel ev"yazın çıkar birşeyler

alisalklim Çevrimdışı

alisalklim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan mobilden yazıyorum da link atamayacağım,osmanlı tarihçilerinin konu ile alakalı demeçleri youtube da mevcut,yanılmıyosam "murat bardakçı osmanlıda genel ev"yazın çıkar birşeyler
Murat bardakçı denilen şahsiyet tarihçi islami konuda alim değil ki

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Murat bardakçı denilen şahsiyet tarihçi islami konuda alim değil ki

burda gereksiz şeyler söylemişsin. osmanlı'da kerhane olup olmadığını söylemek için fıkıhçı mı yoksa hadisçi mi olmak lazım? bu işin ehli tarihçidir.

lakin murat bardakçı'nın osmanlı hakkında söyledikleri bizi ilgilendirmiyor. cünkü fasığın getirdiği haber batıldır.

alisalklim Çevrimdışı

alisalklim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
burda gereksiz şeyler söylemişsin. osmanlı'da kerhane olup olmadığını söylemek için fıkıhçı mı yoksa hadisçi mi olmak lazım? bu işin ehli tarihçidir.

lakin murat bardakçı'nın osmanlı hakkında söyledikleri bizi ilgilendirmiyor. cünkü fasığın getirdiği haber batıldır.
Kardeşim ne demek istediğimi anlamışsın işte

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Benim sorduğum soruyu ve arkadaşın verdiği cevabı iyi okusan anlarsın......

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı Tarihi'ni bir bütün olarak görmeyin.Yavuz Sultan Selim dönemi ayrı Mehmet Reşat dönemi ayrı örneğin.Özellikle yönetici kadrosunun çoğu mason ittihatçılar ülkeyi ele geçirdekten sonra Osmanlı'da dine çok zarar verdiler.Yukarıdaki arkadaş kanıtlasın Yavuz Sultan Selim döneminde genel ev olduğunu.

Son düzenleme:
Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu uzatmaya gerek yok ama madem sormuşsun,fatih ve kanuni devrinde malum şer yuvaları ve meyhanelerden vergi alınıyorMUŞ.Ben osmanlıyı kötülemiyorum,Allah razı olsun cihadı hiç bırakmadılar,Allah ın Adını yüceltmeye çalıştılar,hataları oldu çünkü İNSANdılar.Ama hilafeti hak mı derkende genel cevap verilmez,mesala yavuz neden hilafeti memlükten aldı,kureyşi olmadığı halde,ayrıca son osmanlı halifesi idi galiba,dedelerinin içki içtiklerini anlatıyodu,4 murat ve 3.selimi yerden yere vuruyodu.Bize öğretilen tarih bu.sen dersen ki gasık onlar,bende derimki tarihinin %98ingilizler tarafından kaçırıldı,belgeler onlarda yani her türlü batıl...Osmanlı sultanlarını alim saymak,devleti hatasız kabul görmek tamamen milli duygularınızla alakalı,selametle

alisalklim Çevrimdışı

alisalklim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler halifeliğin saltanat şeklinde devam etmesi o kişiye halife unvanı kazandırır mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu uzatmaya gerek yok ama madem sormuşsun,fatih ve kanuni devrinde malum şer yuvaları ve meyhanelerden vergi alınıyorMUŞ.Ben osmanlıyı kötülemiyorum,Allah razı olsun cihadı hiç bırakmadılar,Allah ın Adını yüceltmeye çalıştılar,hataları oldu çünkü İNSANdılar.Ama hilafeti hak mı derkende genel cevap verilmez,mesala yavuz neden hilafeti memlükten aldı,kureyşi olmadığı halde,ayrıca son osmanlı halifesi idi galiba,dedelerinin içki içtiklerini anlatıyodu,4 murat ve 3.selimi yerden yere vuruyodu.Bize öğretilen tarih bu.sen dersen ki gasık onlar,bende derimki tarihinin %98ingilizler tarafından kaçırıldı,belgeler onlarda yani her türlü batıl...Osmanlı sultanlarını alim saymak,devleti hatasız kabul görmek tamamen milli duygularınızla alakalı,selametle
Meyhaneler sadece gayri Müslimlerin meyhaneleri izin veriliyordu benim bildiğime göre.Müslümanın meyhane açmasına ve meyhanede içmesine izin olmadığını biliyorum(Bu uygulama caiz mi sormak lazım).Tabi bu son dönemler için.İlk dönemlerdeki uygulamadan haberim yok.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konularda pek bir bilgim yok ama geçenlerde öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum;
Mehmet emin akın hocanın kendi yazısından kendisini ve geçmişini anlatırken babasının dedesimi yoksa dedesinin dedesimi tam hatırlamıyorum, osmanlı devletinde padişah tarafından görevlendirilmiş bir alimdi ve o dönemlerde rabıta gibi şirklere reddiye hazırladığını okumuştum...

Üst Ana Sayfa Alt