Çözüldü İslam'a Göre Kız Kaçırmanın Hükmü ?

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum ve Rahmatullah akhim

Kız Tarafının veya Her iki Tarafın gönlü razı olmadığı halde,çiftlerin ailelerinden kaçmalarına nasıl bakılmalı ?

Başka örnek verecek olursak;Kız tarafının uçuk başlık parası istemesi veya kız tarafının müşrik olup,kızlarının müslüman biri ile evlenmelerini istememesi gibi ve benzeri durumlarda ?
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslam'da Kız kaçırmak caiz değildir.

Evlenmek için kız kaçırmanın hukmu çeşitli açılardan değerlendirilmesi gereken bir meseledir.
Nikahta mâlum olduğu üzere cumhura göre (Hanefi mezhebi haric) Velinin (kızın) izni, nikahın şartıdır.
Nikahta (mu'min) velisinin rızasının olmadığı bir erkeğe kaçarak beddua alan kızın, aile yuvasında hayır, bereket beklemesi çok sıkıntılı bir durumdur. Üstelik Cumhura göre böyle bir nikah câiz de değildir. Velev ki kaçmaya sebeb olarak yüksek başlık parasını veya babasının kesinlikle vermeyeceğine kanaât getirmiş olsun.
Bu gibi durumlarda kız ve erkeğin; (kızın) velinin görüşlerine itibar ettiği diğer aile büyükleri , akrabalar ve varsa âlimlerden bu hayırlı işe aracılık etmeleri istenebilir. Tüm bunlara rağmen o anlık olumlu gelişmeler olmasa bile kaçırmak yerine, farklı ve benzer meşru yollar denenmeye devam edilerek sabır ve tevekkul üzerine Allah'tan (c.c.) hakklarında hayırlısını dilemelidirler. Çünkü bizler mutezile gibi "Allah (c.c.)nin kiminle evleneceğimizi bilmez" sapkınlığını benimsemiyoruz.

Ebu Hurayra (r.anh)'den; demiştir ki: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Hiçbir kadın, kız kardeşinin kabını boşaltmak için onun boşanmasını isteyemez. (Kadın istediği kimseyle) evlensin, onun nasibi ancak Allah'ın kendisine takdir ettiği şeydir.”
(Buharî, Nikâh 53, Bûyu' 58, şurût 8; Muslim, Nikâh 38, 39, 51, 52; Muvatta, Kader 7; Ahmed b. Hanbel, II, 238, 311, 410, 489, 508, 516; Tirmizî, talâk 14; Nesâî, nikâh 20, buyu’ 19, 21; Ebu Davud, Talak, Bab 2, Hadis no: 2176)

Ayrıca işin bir de sosyal boyutu vardır ki; kız ve erkek taraflarının birbirlerine husumet güder, kavga ve küskünlükler meydana gelebilmekte, yıllarca dargınlıklar sürmekte, hatta evlatlıktan reddetmeye(!) varan derin yaralar bırakmaktadır.

Bir de kızın kaçmayı istemediği halde, erkek tarafından zorla kaçırılması durumu da vardır ki böyle bir nikah/evlilik zaten caiz de değildir.

Kızın mu'mine, velisinin ise kafir olması durumunda da kız, mu'min olan en yakın akrabalarından başlayarak uzak akrabalarına kadar kendisinin evlendirmelerinde veli pozisyonuna soyunmalarını isteyebilir. Zirâ kafirin muslumana velayet hakkı yoktur.

İlgili Konu :

Kızı Kaçan Baba, Nasıl Bir Tavır (Yol) İzlemelidir?

https://www.islam-tr.org/konu/kizi-kacan-baba-nasil-bir-tavir-yol-izlemelidir.35003/

Anne Babanın Kafir Olması Durumunda, Nikahta Velinin İzni Nasıl Olur?
https://www.islam-tr.org/konu/anne-babanin-kafir-olmasi-durumunda-nikahta-velinin-izni-nasil-olur.28466/
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt