Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "İleride Tevbe Ederim" Diye Günaha Devam Etmenin Hükmü Nedir?

A Çevrimdışı

apollo123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.Tövbe ile ilgili aklıma takılan bir soru var.Bildiğimiz üzere tövbe etmenin belli bir zamanı yada mekanı yok.İstediğin zaman tövbe edebilirsin.Aklıma takılan şudur.

Ben şimdi bile bile içki içsem,sigara içsem,karşı cinsle ilişkide bulunsam.Kısaca ne kadar haram ve günah varsa yapsam.Bunları farkında olarak yapsam atıyorum 5 yıl sonra tövbe edicem desem.Biraz garip bir durum olmazmı?Yasaklanan herşeyi yapmış oluyorum ve en sonda işlediğim günahlar affoluyor.
Biri açıklayabilirmi lütfen?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah ;

Tevbe, kulun ilk (en kısa zamanda) hatırına geldiği anda pişmanlık duyup o halinden samimice dönmesidir. Kul, ölüm meleğini görmeden önce tevbe etmesi geçerlidir. Tabî ki tevbenin makbul olması için (ileride diyerek) içten pazarlık yaparak değil, gerçekten tevbenin zamanını bilerek ileriye planlamadan o ana (ölüm meleğini görmeden önceki zamana) denk gelmesidir. İleride veya bir kaç yıl sonra tevbe ederim, ya da başlarım diye haram işlemeye devam etmesi mazeret olarak kabul edilmeyeceği gibi, yarına çıkacağından emin olmayan kullar için böyle bir teminat sözü cahilliktir, sapıklıktır.
Allah (c.c.) katında makbul tevbe acil yapılan tevbedir.

"Daha doğrusu insan devamlı suç işlemek ister" (Kıyamet 5)
Abdullah b. Abbas, Mucahid, Katade, Hasan-ı Basri, Suddi, İkrime ve Said b. Cubeyr, çok az bir takım farklarla bu âyeti şu şekillerde izah etmişlerdir: "İnsan günah işlemeye, burnunun doğrultusunda koşar. Yaptıklarından vazgeçmez. "İlerde tevbe ederim" ümidiyle kendisini oyalar." (Tefsir-i Taberi)

"Allah katında tövbe, ancak bilmeyerek günah işleyip sonra çok geçmeden tövbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah, bunların tevbelerini kabul buyurur. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir."
"Kötülükleri işleyip dururken ölüm gelip çatınca şimdi işte gerçekten tevbe ettim." diyenlerin ve kâfirler olarak ölenlerin tevbesi kabul edilecek değildir, işte onlar için Biz, elim bir azâb hazırladık." (Nisa 17 - 18)

İlgili Konu :

Günahtan Tevbe Edince Avf olma Meselesi ve Şartları

Çözüldü - Günahtan Tevbe Edince Afv Olma Meselesi ve Şartları

TÖVBE (EL) ALMAYA MENZİLE GİTMEK

Çözüldü - Menzil'e Tevbe Etmek İçin Gitmek ???

Üst Ana Sayfa Alt