Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hilal Görüldü! Kurban Bayramı 26 Ekim 2012 Cuma Günü !

C Çevrimdışı

cuheymann

Üye
İslam-TR Üyesi
ben avrupada yasayan müslüman olarak, suudi-arabistan hilaline göremi ibadetlerimi yani ramazan ve kurban bayramlarinim uygulamak zorundayim, yoksa avrupada görünen hilale göre mi?

verecegim linke bakarsaniz. Almanca Astroloci sitesinden aliinti. sayfenin asagisina dogru giderseniz ekim 2012 hilali avrupa icin gözükmekte. 15 ekim 2012 hilal resminin üzerine gittiginiz takdirde

su veriyi görecekseniz: NEW MOON: 14:02 yani yeni ay hilalin görünmesi 15 ekim saat 14:02 avrupa icin gözükmüs durumda.

Astronomie: Himmelserscheinungen und Himmel Oktober 2012 (Mondkalender yaziya gidiniz ekim 2012 günleri gözükmekte)

Bu durumda zilhiccenin 10 persembe gününe denk geliyor. Avrupada ciplak gözle hilal tespit etmek benim icin mümkün olmadigindan, bu durumda suudi arabistan hilaline göre hareket etmemmi gerekir??

Suuda göre degil kardeşim hac görevini ifa eden kardeşlerimize göre hareket et, bu bir imtihandır, nice dernek var ki milyarlarca zarara ugradılar, nice dernek varki kesim unitesi yuzunden belediye ile hoşnutsuzluk oldu, nice dernek var ki yapacakları hayırlı işleri bile, rablerinden korkularından vazgeçtiler, nice dernek var ki hemen b planına geçip kardeşleri için nasıl daha fazla deri toplarız peşine düştü, Elhamdulillah ki başımızda ki büyüklerimiz bizi dogru yola yönlendirmemize vesile oldu, hayır işleri için bile olsa rablerinin rızalarını gözettiler..

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum
Bismillah
Diyanet i$lerinin i$ledigi gunahlarI e$$ekler bile cekmez

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
http://www.al-islam.com/Loader.aspx?pageid=620

tarih hesap programları da 25 ekim bayram diyor,

birde diyanet güney afrikada ay görünmüştür diyor ve görüldüyse ve dünyanın herhangi bir yerinde görülmesi ile amel edilir diyen fetva,ictihad,hadis de varsa;sorun nerde tam olarak anlamış değilim.

(Hanefi mezheb alimlerinden) İbn Abidin şöyle der:
"Muvakkitlerin (zamanı hesaplayan uzmanların) sözüne itibar yoktur. Yani halka oruç farz olmak için, onların sözü delil olmaz. Muneccimlerin hesabı ile amel etmek Caiz değildir. Muvakkitlerin, filân gecede hilâl gök yüzünde şöyle görülecektir demeleri ile oruç tutulmaz."

Fetavay-ı Hindiyye'de "Hilal meselesinde muneccimlerin haberlerine müracaat edilmeyeceği gibi; geçerli olan görüşe göre, onların sözleri de kabul edilemez. Hatta bir müneccimin bu hususta yaptığı hesapla, kendisinin amel etmesi caiz değildir"denilmektedir. (Fetavay-ı Hindiyye, I, 197)

İslâm bilginleri, astronomi ilminin sonuçlarını inkâr etmemekle birlikte, hilalin gözlenmesi, nassla sabit olan bir ameldir.
Nitekim Hanefî fukahası bunun vacib olduğunda ittifak etmiştir. İlmin ilerlemiş olması her hangi bir vacibi ortadan kaldırmaz. Kaldı ki; gözle görmenin kalbe vereceği rahatlıkla, takvim yaprağına bakmak arasında büyük bir fark vardır. Çoğunluğun katıldığı sahih görüşe göre;
Muneccimlerin ve astronomî bilginlerinin bu husustaki sözlerine itibar edilmez. Çünkü hesaplar kesin olsalar da bunları yapanlar hatadan masum değildirler. Nitekim memleketlerin takvimlerinin birbirinden farklı oluşu da bunu göstermektedir. Diğer yandan, hesaplara göre kamerî aylar mutlaka 30 veya 29 değildir. Sürekli değişkendir. Bir yıl 30 çeken bir ay, ertesi yıl 29 olabilir.
Allah Teâlâ, kullarına kolaylık olması için orucun 29 olacağını Peygamberi vasıtasıyla bizlere bildirmiştir.
Abdullah İbn Ömer (r.anh), Rasûlullah (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu ifade ediyor:
"Ayın 29. gecesi olunca hilali görmeden orucu açmayın. Şayet hava kapalı olursa (görmenize mani olursa) sayıyı 30 tamamlayın"
(Buhârî, Savm, 11)

Berâ b. Azib'in rivayet ettiği hadis şu şekildedir:
"Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"Bizim bu günümüzde ilk yapacağımız iş, önce namaz kılmak, sonra dönüp kurbanımızı kesmektir. Kim böyle yaparsa bizim sünnetimize uymuş olur. Her kim bundan önce kurbanını kesecek olursa, o kurban aile halkına takdim ettiği bir etten başka bir şey olmaz, bunun kurban olması söz konusu değildir"

(Buhari ve Muslim rivayet etmiştir. Nasbu'r-Râye, IV, 212)

Ramadan Ayına ve Bayramlara Girişin Tesbiti
https://www.islam-tr.org/konu/ruyet-i-hilal-ramadan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.11202/

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Herkese iletiyorum... tepki olarak : yerler ayrıldı, niyyet önemli diyorlar... bana da tepki gösteren oldu :) Allah c.c yardımcımız olsun...

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Herkese iletiyorum... tepki olarak : yerler ayrıldı, niyyet önemli diyorlar... bana da tepki gösteren oldu :) Allah c.c yardımcımız olsun...

Bu kişiler Allah'ın rızasını hakkaniyetle gözetleseydiler ihtilaftan uzak durup 2. günü keserlerdi. Zira 2. günü kesmekle tüm alimlerce ittifak edilen günde kesmiş olurlar, ibadetlerini şüpheye götürmemiş olurlardı. Yok amaçları hem et yemek, hemde ibadeti aradan çıkarmak ise evet "Ameller niyetlere göredir".

Bende çevreme böyle anlatıyorum. Bakalım kim, nasıl davranacak 2 gün içinde göreceğiz

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bugün arefe orucunu ihya ediyoruz elhamdulillah :)

cennet kuşu Çevrimdışı

cennet kuşu

Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdulillah ben de arefe orucunu tutuyorum...Ben normal günlerde de oruç tutarım ama bugünlerde tuttuğum oruç çok farklı oluyor....Yani çok büyük manevi bir atmosferi var....İçimde hissediyorum çok açık hissedilir bir şekilde....

Bugünleri kesinlikle oruçsuz geçirmiyelim arkadaşlar.....Ömür boyu tutalım..İnsan birde alışınca hiç bırakamıyor zaten.....İster istemez tutuyor orucunu...İnanın oruç tutmak öyle bir zevk veriyor ki insan yaşadığını hissediyor ruhu kalbi ve duyguları hafifliyor ve inkişaf ediyor....aklı çok daha keskin çalışıyor,,uyuşuklu ve tembellik gidiyor...yok oluyor....Kısacası oruç tutmak hayattır yaşamdır nurdur imandır neşedir sevinçtir zevktir....Şu yaklaşan kış günlerini yani kısa günleri oruçsuz geçirmiyelim arkadaşlar hayırlı bayramlar diliyorum selametle.....

A Çevrimdışı

akdenizbil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
s.a bu yazıyı yazan kardeşlere şunu söylemek istiyorum ben diyaneti savunmuyorum onlardan beriyim ancak hilal göründü yazmışsınız benim bildiğim ve okuduğum hilal görünmedi tc 29 zilkade de hilal göründü bilmem nerde dedi diğerleri görülmedi 30 a tamamlıyacaz dedi ben bu şekilde okudum hep nerde yazıyo suudun veya başka bi yerin hilal görüldü diye bi haberi.

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum arkadaslar, hepinizden ALLAH razi olsun. sayenizde bayramin yarin oldugunu ogrendim. ben bu siteyi malesef biraz gec kesfettim ama bana cok faydaniz oldu norvec'te yasayan pek dini icin birsey yapmayan beni cok degistirdiniz simdi cok sukur.. ALLAH hepimizden razi olur insaALLAH

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum arkadaslar, hepinizden ALLAH razi olsun. sayenizde bayramin yarin oldugunu ogrendim. ben bu siteyi malesef biraz gec kesfettim ama bana cok faydaniz oldu norvec'te yasayan pek dini icin birsey yapmayan beni cok degistirdiniz simdi cok sukur.. ALLAH hepimizden razi olur insaALLAH
Siz şu an norveçte mi bulunuyorsunuz? Orda 25 Ekim olarak mı bayram kabul ediliyor?

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet ben norvec'teyim simdi burdaki turkler bugun bayrami kutladilar, diger arap ulkeden olanlarda yarin kutlayacaklar insaALLAH

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bayram resmi veya müslümanların bir hakkı olarak kutlanmıyordur o halde. Yerel halktan müslümanlar kendi memleketlerine bakarak göreceli bayram gününü kabul ediyorlar anladığım kadarıyla. Herhangi bir tatil uygulanmıyor olsa gerek müslümanlar için. Doğru mudur?

Üst Ana Sayfa Alt