Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hanbelî Müfessir ve Tefsir Önerir misiniz?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Lâkin, bu farsça namaz meselesi ve Tevbe sûresi 28. Ayet meselelerinde, meselenin kendisi delil değil midir?
Kuran'da mescid-i haram'a girmesinler yazıyorsa hüküm budur. Bunun hükmü kıyamete kadar değişmez ki?

Yahut farsça namaz kılmak meselesi tamâmen bidat değil midir? Resulullah'ın (s.a.v) kıldığı gibi kılmamız gerekir. Ki onun farsça kıldığına dair bir delilleri de yoksa bu hüküm hadis olmasa bile yanlıştır. Çünkü İslâm arapça üzerinedir (Gerçekten biz, akıl erdirirsiniz diye, onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik. / kuranmeali.com - Ali Bulaç / Yûsuf 2)

Yani ibâdetin arapça yapıldığı oldukça tahmin edilesi bir durumdur. (Zaten rivayetler de Resûlullah'ın (s.a.v) nasıl kıldığını söyleyen ibârelere sahip. O bir şeyi yapmadı diye böyle de yapılabilir denmez ki. O yapmadıysa bizde yapmayız. Şüpheden en uzak olanı tercih etmek de zaten makbul olanıdır.) Farsça kılmaya dair hadis olsaydı kabul edilebilir olurdu diye düşünüyorum.

Ve bu yüzden, bu 2 hükmü yanlış kabul ediyorum.

Secdede dua etme konusunda Hanefi mezhebi alimlerine göre ; secdede dua edecek kişinin, sadece Rasulullah (s.a.v.)'den gelen sahih hadislere göre dua etmesi sünnettir. Çünkü sünnette olan duaları okumak daha faziletlidir. Aksi takdirde secdede Arabca haric ana dilde hadisde olmayan bir şekilde alalade günlük/dünyevi sözlere benzeyen sözler ile dua etmesi caiz değildir. Mesela "Allah'ım bana para/mal ver, şunu ver." demek gibi. Yahut insanlardan elde edilmesi mümkün olmayan: "Allah'ım bana falanca hanımı ver." demek gibi. Bu tahrimen mekruhtur.

Hanefi alimlerinin buna delilleri Muslimde geçen şu sahih hadise dayanmaktadır:
"Bu namazda insanların sözlerinden bir şey söylemek caiz olmaz. Namaz ancak bir tesbih, tekbir ve Kur'an okumaktır."

Ana dilde dua etmek bile caiz değil diyor?
şimdi bunu nasıl izah edeceksin ? Ne idiğü belli olmayan yerlerden bişeyler öğrenip alimleri tenkid edecek kadar davranışlarda bulunman sana ne kazandırdı ?

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Secdede dua etme konusunda Hanefi mezhebi alimlerine göre ; secdede dua edecek kişinin, sadece Rasulullah (s.a.v.)'den gelen sahih hadislere göre dua etmesi sünnettir. Çünkü sünnette olan duaları okumak daha faziletlidir. Aksi takdirde secdede Arabca haric ana dilde hadisde olmayan bir şekilde alalade günlük/dünyevi sözlere benzeyen sözler ile dua etmesi caiz değildir. Mesela "Allah'ım bana para/mal ver, şunu ver." demek gibi. Yahut insanlardan elde edilmesi mümkün olmayan: "Allah'ım bana falanca hanımı ver." demek gibi. Bu tahrimen mekruhtur.

Hanefi alimlerinin buna delilleri Muslimde geçen şu sahih hadise dayanmaktadır:
"Bu namazda insanların sözlerinden bir şey söylemek caiz olmaz. Namaz ancak bir tesbih, tekbir ve Kur'an okumaktır."

Ana dilde dua etmek bile caiz değil diyor?
şimdi bunu nasıl izah edeceksin ? Ne idiğü belli olmayan yerlerden bişeyler öğrenip alimleri tenkid edecek kadar davranışlarda bulunman sana ne kazandırdı ?
Kardeşler yanılmışım. Allah sizden razı olsun.

Hanefi mezhebini tenkid etmeyeceğim inşallah düzgün bir kaynakdan okumadığım takdirde.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
@eL_Muhacir bu kaynaklar esas alınmamalı (yök vs.) diye ibret-i âlem olsun diye benim en baştaki mesajıma şu ibareyi ekleyebilir misiniz?

"Kardeşler, aşağıda Hanefi mezhebi hakkında devletin sitesinden aldığım (yök) bir doktora tezini isnad ederek konuştum. Hata ettiğimin kanaatindeyim.

Konunun silinmesini istemiyorum çünkü (doktora) tez bile olsa dahi, bunlardan araştırmanın ne kadar tehlikeli olduğu insanlar tarafından görülsün. Ben artık YÖK'ü bir kaynak olarak da görmemeyi düşünüyorum. Aşağıda okuyacağınız metinlerde doğru olup olmadığı belli olmayan bir metinden Hanefi mezhebi tenkid ediliyor. Bu tenkidlerden dolayı pişmanım."

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yukarida alintiladigim sozu gunde 50 kere tekrar et, ev odevi olsun
Boylece alimlere hadsizlik etmemeyi anlamaz ama ezber edersin ergen kardeş.
IMG_20240403_140243.jpg

İmam Ebu Hanife (rh) kimdir? videosu altındaki bir mesaj. İbn Arabi 'yi bile tekfir etmekten çekinen, tekfir ederken ihtimalleri belirten ilim ehlinden; diğer 3 mezhebin imamı tarafından fıkıh bilgisi takdir edilen, tâbiînden olan İmam Ebu Hanife'yi tekfir eden kişilere...

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Teymiyye yâni kendi ismiyle Takıyyüddin. (Hanbelî değilse beni düzeltin.)

Üst Ana Sayfa Alt