Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Mâlik Hâris ibn Âsım el Eş’arî (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır: “Temizlik yani her türlü günah ve pisliklerden arınmak; imanın yarısıdır. Elhamdülillah demek mizanı doldurur, Sübhanallah ve Elhamdülillah sözleri ise yerler ve gökler arasını doldurur, namaz bir nurdur, sadaka bir bürhan, sabır aydınlıktır. Kur’ân senin ya lehinde ya da aleyhinde delildir. Herkes sabahleyin işine gücüne çıkar kendisini satar ya kazanır ya da kaybeder (yani kişi Allaha emirlerini yerine getirmekle nefsini Allaha satarak kazanır , yada kendi nefsinin sefasına uyup Allahın emirlerini çiğneyip kendisni şeytana satarak kaybeder).”
(Müslim, tahâra 1)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim bir yere oturur ve orada Allah'ı zikretmez (ve hiç zikretmeden kalkar) ise Allah'tan ona bir noksanlık vardır. Kim bir yere yatar, orada Allah'ı zikretmezse, ona Allah'tan bir noksanlık vardır. Kim bir müddet yürür ve bu esnâda Allah'ı zikretmezse, Allah'tan ona bir noksanlık vardır."
Ebû Dâvud: Edeb 31, (4856), 107, (5059); Tirmizî: Daavât 8, (3377)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmran bin Husayn (ra )dan Rasulullah (sav) bir adamın kolunda bir tunç dan halka gördü ve ,Sende tunç tan bir şey görüyorum, yazıklar olsun nedir bu ?dedi
Zayıflıktan takiyorum deyince , o senin ancak zayıflığını artırır çıkar onu .Eğer bu senin üzerinde iken ölürsen ,kesinlikle kurtuluşa eremezsin!
buyurdu.
(Musned Ahmed)

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
İmran bin Husayn (ra )dan Rasulullah (sav) bir adamın kolunda bir tunç dan halka gördü ve ,Sende tunç tan bir şey görüyorum, yazıklar olsun nedir bu ?dedi
Zayıflıktan takiyorum deyince , o senin ancak zayıflığını artırır çıkar onu .Eğer bu senin üzerinde iken ölürsen ,kesinlikle kurtuluşa eremezsin!
buyurdu.
(Musned Ahmed)
Assalamu Aleykum
Hocam
Zayıflıktan takıyorum derken neyi kastedmiş. Yani o taktığı zırh mı

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_oyhc1wdPGG1wdb8fzo1_540.jpg

Ey kalpleri çeviren Allah’ım! Kalbimi, dinimi dinin üzere sabit kıl.
Tirmizi 3750, Müslim 2654

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
“Ey kullarım!Bana faydanız dokunmazki bana fayda verebilesiniz,zararınızda ulaşamazki bana zarar veresiniz.
Ey kullarım!İşte şu amellerinizi tesbit ediyorum,sonra onları size tastamam vereceğim.Şimdi herkim hayır bulursa Allaha hamdetsin. Bundan başkasını bulanda sadece kendini kınasın”

Müslim (2577)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes ( ra) dan. Rasulullah ( sav) " Cehennemliklerden olup da dünya da en büyük nimetler içinde yaşayan biri Mahşer günü getirilip Cehenneme bir defa daldırılıp çıkarılır. Sonra da - Ey Ademoğlu ! Şimdi söyle bakalım , dünyadayken en küçük bir hayır ve nimet gördün mü ?
O kimse - Hayır Rabbim ! Vallahi görmedim.der
...Sonra Cennetliklerden olup da dünya da en büyük sıkıntıları çeken biri getirilip Cennete bir defa daldırılıp çıkarılır. Sonra da
- Ey Ademoğlu ! Dünya da her hangi bir sıkıntı ve yoksulluk gördün mü ? diye sorulur.
O kişi de - Hayır Rabbim ! Hiç bir sıkıntı ve yoksulluk görmedim. der " buyurdu

( Muslim sahih )

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Allahım, Dünya müsibetlerini hafifletecek güçlü iman ver”

(Tirmizî - Davaât 80)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Cübeyr bin Mut’im (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ben Muhammed’im. Ben Ahmed’im. Ben o Mâhi’yim kî, küfür benimle mahvedilir. Ben o Haşir’im ki, insanlar benim ayağımın ökçesi üzerinde (Yani beni takip ederek) haşrolunur. Ben Âkıb’im. Âkıb kendisinden sonra Nebi olmayandır’ buyurdu.”

Müslim 2354/124.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
27751482_1605195656229178_1765047014725634929_n.jpg

وعن ابن عمرَ رضي اللَّهُ عنهما أَن رسولَ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : «المسلمُ أَخــو المسلم لا يَظلِمُه ولا يُسْلِمُهُ . ومَنْ كَانَ فِي حاجةِ أَخِيهِ كانَ اللَّهُ فِي حاجتِهِ، ومنْ فَرَّجَ عنْ مُسلمٍ كُرْبةً فَرَّجَ اللَّهُ عنه بها كُرْبةً من كُرَبِ يومَ القيامةِ ، ومن سَتَرَ مُسْلماً سَتَرَهُ اللَّهُ يَومَ الْقِيامَةِ » متفق عليه .

Abdullah ibni Ömer (r.a.)’dan aktarıldığına göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Müslüman müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah’ta ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse Allah’ta onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim de bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse Allah’ta kıyamet günü o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” (Buhari Mezalim 3)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_olccr0nAz81qzzelmo1_540.png

(3 Kere) بِسْمِ الله الّذِي لا يَضُرّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ في الأرْضِ وَلا في السّمَاءِ وَهُوَ السّمِيعُ العَلِيمُ
(Bismillâhillezi lâ yedurru mea ismihi şey’un fi’l ardi ve lâ fi’s-semâi ve huve’s-semi’ul alim)

Anlamı: İsmiyle yerde ve gökte hiç bir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O, hakkıyla işiten ve her şeyi bilendir.”

“Sabah ve akşam üç kere söyleyene hiç bir şey zarar vermez.” (Ebu Davud, Tirmizi)

(Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den sahih olarak rivayet olunan hadiste teşvik edildiği ve bunun her türlü kötülükten kurtuluş olduğu için, sabah ve akşamın ilk vakitlerinde Müslümanın üç defa şöyle dua etmesi Allah’a sığınmanın yollarındandır:

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٍ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّماَءِ وَهُوَ السَّميِعُ الْعَليِمُ
“Yerde ve gökte, adıyla hiçbir şeyin zarar veremediği Allah’ın adıyla. O, (her şeyi) hakkıyla işiten ve bilendir.”

Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-Enes bin Malik (ra) dan Rasulullah (sav)'' Kimin kaygısı ahiret olursa ,Allah onunla zenginliğini kalbinde kılar ,iki yakasını bir araya getirir ve dünya ona boyun eğerek gelir .Her kimin kaygısı da dünya olursa Allah , onun fakirligini iki gözü arasında kılar ve iki yakasını bir araya gelmez perişan olur, zaten kendisine de takdir edilen şey gelir fazlası gelmez.'' Buyurdu
(Tirmizi sünen )

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
28279825_1931170060234585_934482285079531627_n.jpg

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu:
“Zayıf ve düşkünlerinize dikkat ediniz! Zira siz ancak düşkünleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız."
(Ebû Dâvûd, Cihâd 69)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Abbas’tan(ra.) yapılan rivayet göre, Peygamberimiz:

“Bana cehennem gösterildi. Cehennemliklerin çoğunu kadınların meydana getirdiğini gördüm; onlar nankörlük ediyorlar.” buyurdu

. “Allah’a karşı mı nankörlük ediyorlar?” diye sorduklarında, Peygamberimiz(sav.)

“Kocalarına karşı nankörlük ederler, kendilerine yapılan iyiliklere karşı nankörlük ederler. Öyle ki, onlardan birine yıllarca iyilik yapsan, senden (hoşlarına gitmeyen) bir şey görseler, ‘Senden hiçbir iyilik görmedim.’ demeye başlar.” diye buyurdu.
” (Buhari, İman, 21; Müslim, İmân 132)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes (ra) anlatıyor:
"Resûlullah (sav)buyurdular ki:
"Allah Teâla Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey ademoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım."

Tirmizi, Da'avat 106, (3534).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..Enes b. Mâlik'ten -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir;

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- (hicretten sonra Mekke'den) Medine'ye geldiklerinde, Medinelilerin (Nevruz günü ile Mehricân günü diye) eğlendikleri iki günleri vardı.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Bu günler nedir? Diye sordu.

Medineliler:

- Biz (İslâm'dan önce), câhiliyet devrinden beri bu günlerde eğleniriz, dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu

- Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban bayramı ile Ramazan bayramını vermiştir."

(Ebu Davud; hadis no: 1134. Nesâî; hadis no: 1556. Elbânî de; "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2021.)

Üst Ana Sayfa Alt