Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
....Bana Ebû Hazım, Sehl ibn Sa'd(R)'dan şöyle tahdîs etti:
Peygamber(S)'in yaptığı bir gazvede, Peygamber'in beraberinde müslümânlardan yana harbederek müslümânlara en büyük fayda veren bir adam vardı. Peygamber ona doğru baktı da:
— "Her kim ateş ehlinden olan bir kimseye bakmak arzu ederse, şu adama baksın!" buyurdu.
Bu söz üzerine oradaki topluluktan bir kimse, o adamın arkasından gitti. O adam hakîkaten müşrikler aleyhine insanların en şiddetli darbeler indirmekte olan bir halet üzerinde idi. Nihayet yaralandı da (acılara sabredemeyip) çabuk ölmek istedi. Ve hemen kılıcının sivri tarafını iki memesinin arasına koydu ve üzerine yüklendi. Nihayet kılıcın ucu iki küreğinin arasından dışarı çıktı (ve öldü). Onu ta'kîb edip gözetleyen zât -ki Huzâî Esüm'dür- sür'atle Peygamber'in yanına döndü ve:
— Ben şehâdet ediyorum ki, Sen Allah'ın Rasûlü'sün! dedi. Rasûlullah:
— "Bu şehâdetin sebebi nedir?" diye sordu. Huzâî:
— Sen fulân kimse için "Ateş ehlinden olan bir kimseye bakmak arzu eden, şu adama baksın" demiştin. Hâlbuki o zât, bizim içimizde müslümânlara faydalı olmak yönünde, bizim en büyük olanımızdan biri idi. Bu sözünüzden, ben onun cihâd üzere ölmeyeceğini bilmiştim. Onu ta'kîb ettim, yaralanınca (acısına sabredemeyip) acele ölmek istedi de, kendini öldürdü, dedi.
O sahâbînin bu sözü üzerine Peygamber:
— "Şübhesiz bir kul, cennet ehlinden olduğu hâlde ateş ehlinin amelini işler, bir kul da ateş ehlinden olduğu hâlde cennet ehlinin amelini işler. Ameller ancak sonuncuları ile değerlendirilir" buyurdu .
-Buhari ,kader.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Huzeyfe ( ra) dan Rasulullah ( sav) * Elbisenin nakışı eskiyip silindiği gibi İslam da eskiyecek silinecektir. Hatta oruç nedir ,Namaz nedir , kurban nedir , hac nedir ve sadaka nedir bilinmeyecektir. Bir gece Allah in Kitabi giderilir. Kur'an dan yeryuzunde hiç bir ayet kalmaz . Insanlardan bir kaç grup kalır. Onlar da yaşlı adam ve kadınlardir.
... Babalarimizi Lâilahe illallah kelimesini söylerken bulduk bizde onu söyluyoruz derler. Sıla b. Zufer Huzeyfe ( ra) ye - Namaz nedir ,oruç nedir , hac nedir , zekat nedir bilmedikleri halde ' Lailahe illallah ' onlara ne yarar sağlar ?
Huzeyfe ( ra) ona cevap vermekten imtina etti. Sıla bu soruyu üç defa sordu . Sonra Sıla' ya dönerek üç defa " Ya Sıla ! Lailahe illallah onlari ateşten kurtarir."

İbn mace 4049- Hakim sahih demiş Zehebi ona muvafakat etmiştir.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Herhangi biriniz son rekâtte ki teşehhüdü bitirdiği zaman dört şeyden:

1) Cehennem azabından,

2) Kabir azabından,

3) Hayat ve ölümün fitnelerinden ve

4) Deccal’in şerrinden Allah’a sığınsın’ buyurdu.”

Müslim 588/130, Nesei 1309, Albânî İrva 350

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer bin el-Hattab (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Sizden herhangi bir kimse abdest alır ve abdest alışını tam yaptıktan sonra (şöyle) derse muhakkak ona cennetin sekiz kapısı açılır ve kendisi hangisinden isterse içeriye girer.”

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Duanın Manası: “Allah’tan başka hakkıile ibadet olunan hiçbir ilah olmadığına, O’nun bir olduğuna ve ortağının bulunmadığına şehadet ederim. Yine Muhammed’in Allah’ın Kulu ve Rasulü olduğuna şehadet ederim.”

Müslim 234/17, Ebu Avane 1/225, Ebu Davud 169, Nesei 148, İbni Mace 470, Tirmizi 55, İbni Hibban 1050, Beyhaki 1/78, Abdurrezzak 142, Ahmed 4/145, 146, 153

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_olblf1v5E21qzzelmo1_540.png

Ebu Hüreyre (r.a.) rivayet eder.

Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:

“Sevdiğini azar azar (ölçülü) sev, belki günün birinde sevmediğin kişi olur ve sevmediğini de azar azar (ölçülü) buğz et, belki günün birinde sevdiğin kişi olur.”

Sünen-i Tirmizî, Kitabu’l-Birri ve’s-Sılâ, B.59, Hds.2065.
Kuzâî, Şihâbu’l-Ahbâr Tercümesi. Dr. Ali Yardım, İst.1999,Sh.150, Hds.487.
Nûreddin el-Heysemî, Mecmau’z- Zevâid, Çev. Hüseyin Kaya, İst.2011,C.13,Sh.359,Hds.13103-13104. Teberânî, el- Mu’cemu’l- Kebîr ve el-Mu’cemu’l-Evsat’tan.
İmam Buhârî, Edebü’l- Müfred,B.643, Hbr.1321.İmam Ali (r.a.)’ın sözü olarak.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
- Esma binti Umeys (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Ey Allah’ın Rasûlü! Cafer’in çocuklarına çabuk nazar değiyor onları tedavi için okuyalım mı? Rasûlullah (s.a.v.) evet dedi. “Kaderi geçip değiştirebilecek bir şey olsaydı bu göz değmesi olabilirdi” buyurdular.

(İbn Mâce: Tıp: 33; Ebû Dâvûd, Tıp: 18)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
- Üsâme b. Şerîk (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bedeviler: Ey Allah’ın Rasûlü! Hastalanırsak tedavi yoluna gidelim mi? Dediler. Rasûlullah (s.a.v.), “Evet tedavi görün, Ey Allah’ın kulları tedavi olunuz. Çünkü Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını yada devasını yaratmıştır. Ancak bir hastalık müstesnadır” buyurdular. Bunun üzerine o bir hastalık nedir? Ey Allah’ın Rasûlü dediklerinde; “O İhtiyarlıktır” buyurdu.

(Ebû Dâvûd, Tıp: 1; İbn Mâce: Tıp: 1)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyl dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Allah-u Teâlâ Kıyamet gününde yeryüzünü kabzalar (avucunun içine alır)
sağ eliyle de semayı dürer sonra Melik benim, yeryüzünün melikleri nerededir?’ buyurur.”

Buhari 4712, 7382, Müslim 2787/23.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
...Bize Cerîr ibnu Abdilhamîd, Yahya ibn Saîd'den; o da Muâz ibn Rifâa'dan; o da Bedir ehlinden olan babası Rifâa ibn Râfi' ez-Zurakî(R)'den haber yerdi ki, o şöyle demiştir: Bedir harbi sırasında bir ara Cibrîl aleyhis-selam, Peygamber(S)'e geldi de:

— "İçinizdeki Bedir mücâhidlerini ne mertebe sayarsınız?" diye sordu.

Peygamber:

— "Biz onları müslümâniarın en faziletli olanlarından sayarız!" dedi, yâhud buna benzer bir söz söyledi.

Cibrîl:

— "Biz de meleklerden Bedir'de hazır bulunanları böylece meleklerin hayırlısı sayarız" dedi.

...Buhari ,megazi 40.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bera (r.anh)’den; “Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’in yanında oturuyorduk.
Buyurdu ki; “İmanın en sağlam kulpu nedir bilir misiniz?”
Dediler ki; “namazdır”
Buyurdu ki; “Şubhesiz namaz hasenedir. Başka?”
“Cihaddır” dediler.
“Şüphesiz cihad hasenedir. Başka nedir?”
“Hacc'dır” dediler.
Buyurdu ki; “Hacc güzeldir. Ondan başka?”
“Oruçtur” dediler.
Buyurdu ki; “Şubhesiz oruç hasenedir. Ancak o da değil. Muhakkak ki imanın en sağlam kulpu Allah için sevmen ve Allah için buğz etmendir.”

(Ebu Davud et Tayalisi, 2110; Beyhaki Şuab, 1/46; İbni Ebi Şeybe, 11/48, 13/229; İbni Ebi Şeybe, İman, 110)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ya Rasulallah! İnsanların bela yönünden hangisi daha şiddetli olur dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Bela yönünden insanların en şiddetlisi, Nebilerdir! Sonra rütbece en üstün olanlardır! Kul dinine göre belaya uğratılır! Kişi dininde kuvvetli ise belası şiddetli olur! Eğer dininde zayıf ise o da dinine göre belaya uğratılır! Bela kuldan ayrılmaz imtihana devam eder ta ki kul üzerinde hiç günah kalmamış bir halde yeryüzünde gezer olunca onu bırakır’ buyurdu.”

Ahmed 1481, Darimi 2/320, İbni Mace 4023.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Dul kadınların ve bir günlük geçimleri olmayan fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüz oruç tutup, gece namaz kılan kimse gibidir’ buyurdu.”

Buhari 13/6002, Müslim 2982/41, Tirmizi 2035.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
- Ebûl Hasen (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Amr b. Mürre, Muaviye’ye şöyle dedi:
Rasûlullah (s.a.v.)’den işittim şöyle buyurmuştur: “Her hangi bir idareci kapısını muhtaç, yoksul ve düşkünlerin yüzüne kaparsa Allah’ta göklerin kapısını onun her türlü ihtiyaçlarına karşı kapatır.”
Bunun üzerine Muaviye insanların ihtiyaçlarına bakan bir görevli tayin etmişti.

(Tirmizî 1332. rivâyet etmiştir.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
- Sevbân (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Her kimin ruhu, cesedinden şu üç şeyden uzak olduğu halde ayrılırsa, (şirke düşmemiş ise) mutlaka Cennete girecektir;

1- Zekatı verilmeyen mal,

2- Ganimet malına hainlik etmek,

3- Borçtan uzak durmak.”

( tirmizi 1573,İbn Mâce, Sadaka: 12; Dârimî, Büyü: 52)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ( ra) rivayet etti ; Bir siyahi kadın mescidi süpürürdü ( Beyhaki ise isminin Ümmü mıhcen olduğunu dedi) Günün birinde vefat etti . Rasulullaha ( sav) e onun öldüğü haber edilmemişti . Bir gün Nebi ( sav) onu sordu . Sahabiler onun öldüğünü ve defnettiklerini söylediler .Şöyle şöyle oldu deyip onun kıssası anlattılar. Nebi ( sav) - Bana vefat ettiğini haber vermeli değil miydiniz ? buyurdu.
Sonra Rasulullah ( sav) - Haydin onun kabrini bana gösterin .buyurdu. Akabinde onun kabrine
vardı ve üzerine ( cenaze) Namaz kıldı .

( Buhari ,cenaiz 93 )

..Bu kadının (ra.ha) Ashabın gözünde vefatı Rasulullah ( sav)e bildirilecek kadar değerli değildi .
Ama onun ameli Rasulullah ( sav)in yanında çok değerliydi !

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_nvvi87CgTi1tit2fro1_540.png

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir’ buyurdu.”

Tirmizi 2808
:islam-tr:islam-tr:islam-tr

Üst Ana Sayfa Alt