Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Günah İşledikten Sonra Hayırlı Bir Amel Yapmak Günahı Siler mi?

Maliik Çevrimdışı

Maliik

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleikoum kardesler.... Bir musluman ayni hataya dusmemelidir, ancak bazen bazi hatalar aliskanlik haline geldigi için surekli o hataya duseriz. Rasulullah sav'in bir kotulugu yaptiktan sonra onun silinmesi icin bir iyiligi yapmamizin gerektigini soyleyen bir hadis vardi ancak o hadis suan alimde degil bunun hakkinda bilginiz var mi?

ve bir gunah islenince ona cok pisman olsak ama gun gelince ayni gunahi tekrar islesek ve ardindan tekrar tevbe etsek tevbemiz kabul olur mu? Nefsi iradesi zayif olan muslumanlar bir gunaha her ne kadar pisman olsalarda birgun yine onu isleyebiliyorlar... bu tevbe etme meselesi Allah ile alaya girmiyordur insAllah ?? yardimci olursaniz sevinirim

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aeykum selam we rahmetullah;

“Ey iman edenler, nasuh tevbe ile tevbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi afvetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi, 8)

"Sonra şubhe yok ki Rabb'in, bir cahillikle günah işleyip ardından tevbe eden ve durumunu düzelten kimseleri bağışlar. Şubhesiz ki Rabb'in, bu tevbeden sonra Gafurdur, Rahîmdir (çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.)" (Nahl Suresi, 119)

"Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, O, size bir furkan (hakkı batıldan ayırdedecek bir anlayış) verir ve günahlarınızı örtbas eder, sizi bağışlar. Allah büyük lutuf sahibidir."(Enfal Suresi, 29)

"Bir günah işlediğin zaman hemen arkasından bir iyilik yap, bir sevab işle ki o günahı mahvetsin!"
(Gazzali; İhyâ, 4/65)
Hadisin tam tercümesi şöyledir:
“Peygamber, Muaz b. Cebel’i Yemen’e gönderirken ona şu tavsiyelerde bulunmuştur:

“Allah’a ibadet et ve ona şirk koşma. Allah’ı görür gibi O'na kulluk et. Her taşın ve her ağacın yanında Allah’ı zikret. Eğer gizlice bir kötülük işlersen, ardından hemen gizlice bir iyilik yap. Eğer açıktan bir kötülük işlediysen ardından hemen açıktan bir iyilik yap. Allah’tan kork ve mazlumun bedduasından çekin!”

(Beyhakî, Şuabu’l-iman, 2/78)

“Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.”
(İbn Mâce, Zuhd, 30)

“Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.”

(Muslim, Tevbe, 9, 10, 11)
“Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucû edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir.”
(Ahmed b. Hanbel, Musned, 1/446)

Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Allah Teâla hazretleri demiştir ki: "Kim bir hayır işlerse ona sevabının on katı verilir veya arttırırım da. Kim bir günah işlerse bunun cezası misli kadardır, veya afvederim. Kim bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zirâ yaklaşırım. Kim bana bir zirâ yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim. Kim bana hiçbir şeyi şirk koşmaksızın, arz dolusu hata ile kavuşursa ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım."
(Muslim, Zikr, 22, (2687).

"Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı hiç işlememiş gibidir.”

(İbn Mace, Zuhd, 30)

İlgili Konu :

Günahtan Tevbe Edince, Meleklere ve Şahidlere Unutturulma Hadisi Sahih mi?

Maliik Çevrimdışı

Maliik

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun akhi... Rabbim tevbelerimizi kabul etsin ve birdaha donmemize izin vermesin... bir aliskanlik nasil yok edilir ki??? Allahin herseyi gordugunu bildigimiz halde... :(

Üst Ana Sayfa Alt