Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Manchester United Forması Giymek Günah mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
Uzun zamandır forma bakıyorum Real Madrid alıcaktım normalde ama logosunda haç vardı Müslümanlara jest yaptığı formasıda var ama onlarda orjinal para yetmiyor bende Van Der Sar Manchester United formasını almak istiyorum ama internette bakınca logosundaki şeytandan dolayı günah olduğunu söylüyorlar. popüler bir forumda geçen bunu sordum fakat herkes ne alaka diyerek dalga geçti. arkadaşıma sordum oda tam bilmiyor. Manchester sahiplerinin kendisi satanist felan deil şeytana tapmıyorlar hava olsun diye eklemişler. bu günahmıdır dinden çıkarırmı?

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
KÂFİRLERİN SİMGE VE MARKALARININ OLDUĞU ELBİSE GİYMENİN HÜKMÜ NEDİR?
Soru: kâfirlere has simge, marka taşıyan spor elbiselerini giymenin hükmü nedir? Örneğin İtalyan, Amerikan, Alman simgeleri taşıyan bir spor bir fanila giyme yada kafir futbolcularının isminin yazılı olduğu bir spor elbise giymek.
Kâfirlerin simge ve markalarını taşıyan elbise hükmünde tafsilat vardır:
1-Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin dinini sembolize ediyor ise örneğin haç ve benzeri şeyler böyle bir halde bu elbiselerin alınması, satılması, ithal edilmesi, giyilmesi caiz değildir.
2- Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin birinin fotosu yer alıyor yahut ismi yazılı ise yada benzeri şey ise böyle bir durumda bunlar haramdır.
3- Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin dinini hiçbir şekilde tazim etmiyor, kafirlerden birine de işaret etmiyor sadece ticari bir marka niteliğindeyse şu günümüzde buna marka deniliyor bu elbiselerin giyinmesinde bir sakınca yoktur.
Daimi fetva ve ilim komisyonu fetvası Abdülaziz bin baz, Abdullah bin Ğadyan, Salih Fevzan, Abdülaziz Al-i Şeyh, Şeyh Ebu Bekr Zeyd, 24/24)

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
Soru: kâfirlere has simge, marka taşıyan spor elbiselerini giymenin hükmü nedir? Örneğin İtalyan, Amerikan, Alman simgeleri taşıyan bir spor bir fanila giyme yada kafir futbolcularının isminin yazılı olduğu bir spor elbise giymek.
1-Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin dinini sembolize ediyor ise örneğin haç ve benzeri şeyler böyle bir halde bu elbiselerin alınması, satılması, ithal edilmesi, giyilmesi caiz değildir.
2- Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin birinin fotosu yer alıyor yahut ismi yazılı ise yada benzeri şey ise böyle bir durumda bunlar haramdır.
3- Bu simge ve markalar şayet kâfirlerin dinini hiçbir şekilde tazim etmiyor, kafirlerden birine de işaret etmiyor sadece ticari bir marka niteliğindeyse şu günümüzde buna marka deniliyor bu elbiselerin giyinmesinde bir sakınca yoktur.
Daimi fetva ve ilim komisyonu fetvası Abdülaziz bin baz, Abdullah bin Ğadyan, Salih Fevzan, Abdülaziz Al-i Şeyh, Şeyh Ebu Bekr Zeyd, 24/24)
yani anlamada biraz sıkıntılıyım. kısaca günah olmuyor dimi? Ronaldoda hristiyan onun formasını alasım var.

Son düzenleme:
أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
okudumda tam olarak anlayamadım işte

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
okudumda tam olarak anlayamadım işte
"Ey iman edenler, benim düşmanlarımı ve sizin düşmanlarınızı, onlar size gelmiş gerçeği inkar etmişlerken, onlara sevgi göstererek dost edinmeyin." (Mumtehine 1)

Abdullah bin Amr bin As (r.anh) der ki:
“Rasulullah (s.a.v.) benim üzerimde usfur bitkisi ile sarıya boyanmış iki elbîse gördü ve: ‘Bu kuffâr elbîselerindendir. Bunu giyme’ buyurdu. (Muslim, Libas, 27)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki: “Muşriklere (her hal ve hareketinizle) muhalefet ediniz ve benzemeyiniz. Sakallarınızı bırakınız ve bıyıklarınızı kısaltınız.” (Buhârî, 12/1955)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:
Yahudî ve Hıristiyanlar saç ve sakallarını boyamazlar. Siz onlara muhalefet ediniz. (Kına ile boyayınız.)(Muslim, Libas, 80; Buhârî, 12/1956)

Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki :
"Kim bu kavme benzemeye çalışırsa ondandır"
(Ahmed b. Hanbel, Musned, Beyrut 1985,II, 50

Yani şeytan da olsa, melek de olsa farketmez, iki türlü de kâfirlerin formasını giymek istemekle onlara benzemiş olursun. Ayrıca üzerinde tasvir var. Tasvir de şeytan tasviri...

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
"Ey iman edenler, benim düşmanlarımı ve sizin düşmanlarınızı, onlar size gelmiş gerçeği inkar etmişlerken, onlara sevgi göstererek dost edinmeyin." (Mumtehine 1)

Abdullah bin Amr bin As (r.anh) der ki:
“Rasulullah (s.a.v.) benim üzerimde usfur bitkisi ile sarıya boyanmış iki elbîse gördü ve: ‘Bu kuffâr elbîselerindendir. Bunu giyme’ buyurdu. (Muslim, Libas, 27)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki: “Muşriklere (her hal ve hareketinizle) muhalefet ediniz ve benzemeyiniz. Sakallarınızı bırakınız ve bıyıklarınızı kısaltınız.” (Buhârî, 12/1955)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:
Yahudî ve Hıristiyanlar saç ve sakallarını boyamazlar. Siz onlara muhalefet ediniz. (Kına ile boyayınız.)(Muslim, Libas, 80; Buhârî, 12/1956)

Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki :
"Kim bu kavme benzemeye çalışırsa ondandır"
(Ahmed b. Hanbel, Musned, Beyrut 1985,II, 50

Yani şeytan da olsa, melek de olsa farketmez, iki türlü de kâfirlerin formasını giymek istemekle onlara benzemiş olursun. Ayrıca üzerinde tasvir var. Tasvir de şeytan tasviri...
profil fotoğrafımı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

giresuna özgün fındık simgesi akhi nerden çıkardın bunu ? çotanak derler yerlisi

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Uzun zamandır forma bakıyorum Real Madrid alıcaktım normalde ama logosunda haç vardı Müslümanlara jest yaptığı formasıda var ama onlarda orjinal para yetmiyor bende Van Der Sar Manchester United formasını almak istiyorum ama internette bakınca logosundaki şeytandan dolayı günah olduğunu söylüyorlar. popüler bir forumda geçen bunu sordum fakat herkes ne alaka diyerek dalga geçti. arkadaşıma sordum oda tam bilmiyor. Manchester sahiplerinin kendisi satanist felan deil şeytana tapmıyorlar hava olsun diye eklemişler. bu günahmıdır dinden çıkarırmı?

kardeşim hangi forma ve elbise olursa olsun.Farklı bir dini sembolize ediyorsa haramdır günahdır kişiyi dinden çıkarır.

sen en iyisi giresun forması al :)

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Soruş şekline çok güldüm kardeş ya,Allah da seni güldürsün :) Soruya gelince nacizane kanaatim bu tarz sembolizasyonlar içeren herhangi bir ürün kullanmamandır.Bir de zaten futbolla içli dışlıysan lakaplarını da bilirsin.

Allaha emanet ol (y)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
giresuna özgün fındık simgesi akhi nerden çıkardın bunu ? çotanak derler yerlisi
Giresun'u değil, şu şeytanlı, haçlı olanları vs... kastediyorum. Fındık sevilmez mi yaa

Düzeltme: Pardon, ben arkadaşın önceki mesajını görmemişim. Bir yanlışlık olmuş.

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
Soruş şekline çok güldüm kardeş ya,Allah da seni güldürsün :) Soruya gelince nacizane kanaatim bu tarz sembolizasyonlar içeren herhangi bir ürün kullanmamandır.Bir de zaten futbolla içli dışlıysan lakaplarını da bilirsin.

Allaha emanet ol (y)
zaten doğru dürüst söyleyemiyorum çok takma xd lakabı kırmızı şeytanlar zaten
kardeşim hangi forma ve elbise olursa olsun.Farklı bir dini sembolize ediyorsa haramdır günahdır kişiyi dinden çıkarır.

sen en iyisi giresun forması al :)
orjinalleri zaten 400 lira replikası internette yok.

farklı bir dini sembolize etmiyor şeytanada tapmıyorlar lakab olarak koymuşlar ama resmini atim :
images (41).jpeg

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
zaten doğru dürüst söyleyemiyorum çok takma xd lakabı kırmızı şeytanlar zaten

orjinalleri zaten 400 lira replikası internette yok.

farklı bir dini sembolize etmiyor şeytanada tapmıyorlar lakab olarak koymuşlar ama resmini atim :
Ekli dosyayı görüntüle 30472
Kardeşim, bu formayı profosyonelce giyenlere "Şeytana Tapanlar" dendiğini biliyorsun. Kalbinde ne bu sevgi ki böyle bir kâfirlerin formasını giyebiliyorsun. İlla bir libasın haram olması için haç olmasını beklememek lazım. Küfre, şeytana hizmet, İslam'a düşmanlık etmesi de küfür olmasa da edeb olarak terk edilmesi için gerekli bir tavırdır. Üstelik formalarında elinde bir tür silah (üçlü mızrak) bulunduran temsili Kırmızı bir şeytan resmi vardır. Yahudi finansörü Adidas reklamına değinmiyorum daha.

1970'lerde ise medya tarafından "Kırmızı Şeytanlar"olarak nitelendirilen takımın armasına elinde tırmık tutan bir şeytan figürü eklenmiştir. O yıllardan bugüne kadar ise armada yalnızca renk tonu değişiklikleri ve küçük ayarlamalar yapılmıştır.

30478

30476

30477
.

Son düzenleme:
Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, bu formayı profosyonelce giyenlere "Şeytana Tapanlar" dendiğini biliyorsun. Kalbinde ne bu sevgi ki böyle bir kâfirlerin formasını giyebiliyorsun. İlla bir libasın haram olması için haç olmasını beklememek lazım. Küfre, şeytana hizmet, İslam'a düşmanlık etmesi de küfür olmasa da edeb olarak terk edilmesi için gerekli bir tavırdır. Üstelik formalarında elinde bir tür silah (üçlü mızrak) bulunduran temsili Kırmızı bir şeytan resmi vardır. Yahudi finansörü Adidas reklamına değinmiyorum daha.

1970'lerde ise medya tarafından "Kırmızı Şeytanlar"olarak nitelendirilen takımın armasına elinde tırmık tutan bir şeytan figürü eklenmiştir. O yıllardan bugüne kadar ise armada yalnızca renk tonu değişiklikleri ve küçük ayarlamalar yapılmıştır.

.

peki teşekürler. normalde biliyorumda popüler bi forumda herkes diwl deid ve tapma niteliğinde koymamışlardı, bundan konu açmak istedim zaten arkadaşımda orası gavur yeri demişti.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi hava olsun diye yapıyorlar diyorsun ya,şöyle düşün,günümüzde haç kolyesi takanların çoğunluğu Hıristiyan bile değil onlar da ünlüler falan taktığı için takıyor ( rapçiler vs),yani bu tarz figürlerin kullanımının amacından çok sonucu önemli. Umarım anlatabilmişimdir (y)

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
Akhi hava olsun diye yapıyorlar diyorsun ya,şöyle düşün,günümüzde haç kolyesi takanların çoğunluğu Hıristiyan bile değil onlar da ünlüler falan taktığı için takıyor ( rapçiler vs),yani bu tarz figürlerin kullanımının amacından çok sonucu önemli. Umarım anlatabilmişimdir (y)
yani olabilir iykide almamışım formayı Real Madridin haçsız formasını bulursam onu alırım artık xd

Tunahan 28 Çevrimdışı

Tunahan 28

Giresunspor
İslam-TR Üyesi
buna cevap olarakta şunu söylediler

Kafir söylenen kişiler müslüman olmayanlar, inançsız ve dine karşı olanlar için mi söyleniyor?
Teknolojinin neredeyse 90% kısmını Ateist millet Çin üretiyor. Kullanmayın o zaman. Arabaların 99% kısmımı kafirler üretiyor kullanmayın o zaman.
Giysilerin en kalitelilerin bile kafirler üretiyor daha say say bitmez.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
buna cevap olarakta şunu söylediler

Kafir söylenen kişiler müslüman olmayanlar, inançsız ve dine karşı olanlar için mi söyleniyor?
Teknolojinin neredeyse 90% kısmını Ateist millet Çin üretiyor. Kullanmayın o zaman. Arabaların 99% kısmımı kafirler üretiyor kullanmayın o zaman.
Giysilerin en kalitelilerin bile kafirler üretiyor daha say say bitmez.
Alıntıladığın yazıdaki 3. maddeyi tekrar okur musun?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
bende bunu anlatmaya çalışıyorumda anlamıyolar işte illa dalga geçicek yer arıyolar arkadaşım Semih haklıydı
Yaptıkları kıyas yalvarıyor. Birinde hiçbir zorunluluğun olmasına rağmen şeytan armalı forma (veya İslâm'a aykırı bir şey) giyiyorsun.

Diğerinde ise ihtiyacın olduğu için buzdolabı, araba, kıyafet alıp kullanıyor veya giyiyorsun. Ayrıca bunların üzerinde dine zıt bir şeyde olmuyor. İslâm dışında bir inanç veya ideolojiyi sembolize ediyorsa zaten almazsın veya çok zor durumda kalırsan, başka alternatifi yoksa alıp o özelliğini yok edersin.

Onlar kendi hevalarına uymaya bahane arıyorlar.

"Allah ve Rasûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur." (Ahzâb 36)

"Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinenler, onların yanında izzet (güç ve şeref) mi arıyorlar? Bilsinler ki bütün izzet yalnızca Allah'a aittir." (Nisa 139)

"Şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır." (Fatır 6)

Bunlar küfür olmasa bile ahlâken, edeben giyilmemesi gereken şeyler, evet doğru. Ama kime/neye dostuk ve düşmanlık edeceğini iyi seçmen gerekir.

Nasıl ki küçük günahlardan verdiğin tavizler bir süre sonra küçük günahta ısrara ve büyük günahlara yol açıyor sonrasında ise fasıklığa veya küfre doğru gidiyorsun, bu meselede de sakınman en doğrusu.

Takvalı olmak demek, sakınmak demek. Allah'ın emirlerini terk etmekten sakınmak ve hoşnut olmayacağı bir şeyi yapmaktan sakınmak. Bunu gözetmek lazım. "Haram değilse, küfre de sokmuyorsa mübahtır." kafası sıkıntılı. İradesiz biriysen bir süre sonra ipin ucu kaçar, ne olduğunu bile anlamadan felaketin olur.

"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt