Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Çevresinde Tevhid Ehli Bir Kişi Bulamayan Bir Kadının Evlenmemesi Günah mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çevresinde tevhid ehli bir kişi bulamayan bir kadinin evlenmemesi günah mıdır?Dinini korumak adına tevhidi konularda hassas olduğum icin laik içki içen,tagut sempatizanı vs biriyle evlenmek istemiyorum ve çevrem bu tarz kişiler le dolu

• Dua et
Tepkiler: vcc
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun içim rahatladı zaten evlenmessem Allah en dogrusunu bilir,sebebi ameli korumak için olacak çünkü eş cennete de götürebilir sizi cehenneme de ve kadın fıtri olarak eşten etkilenmeye müsaittir o yüzden kendiniz gibi birini bulamadiginizda sakinmaniz kendinizi ateşe atmanizdan daha evla

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Allah razı olsun içim rahatladı zaten evlenmessem Allah en dogrusunu bilir,sebebi ameli korumak için olacak çünkü eş cennete de götürebilir sizi cehenneme de ve kadın fıtri olarak eşten etkilenmeye müsaittir o yüzden kendiniz gibi birini bulamadiginizda sakinmaniz kendinizi ateşe atmanizdan daha evla
Amin ecmain
Dediğiniz gibi eş seçimi çok önemli ve bu doğrultuda peygamber efendimizin nasihatleri bize yol göstermekte Muvahhid aileye giden yol adlı ilmi çalışmayı forumda aratırsanız sizin için faydalı olacaktır inşaAllah

Şahsım adına Allah'a Hamdu senalar olsun evlilik konusunda güzel bir ikramda bulundu.Dini yaşama konusunda çizgimiz aynı.

Rabb'im bekar kardeşlerime Saliha eşler nasip etsin amin

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
"Ey iman edenler! Mümin kadınlar hicret ederek size geldiği zaman, onları, imtihan edin. Allah onların imanlarını daha iyi bilir. Eğer siz de onların inanmış kadınlar olduklarını öğrenirseniz onları kâfirlere geri göndermeyin. Bunlar onlara helâl değildir. Onlar da bunlara helâl olmazlar. Onların (kocalarının) sarfettiklerini (mehirleri) geri verin. Mehirlerini kendilerine verdiğiniz zaman onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Kâfir kadınları nikâhınızda tutmayın, sarfettiğinizi isteyin. Onlar da sarfettiklerini istesinler. Allah'ın hükmü budur. Aranızda O hükmeder. Allah bilendir, hikmet sahibidir." (Mümtehine 10)

Müslüman bir kadın, Allah'a ortak koşan, küfre giren bir adamla evlenmek bir yana, Ehl-i Kitaptan bir erkek ile bile evlenemez. Bu haramdır ve böyle bir şeye kalkışılırsa bu zinâdır. Allah muhafaza!

Müşrik erkekler iman etmedikçe onlara mü'min kadınları nikahlamayın. " (Bakara 221)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bahsettiğiniz türde kişilerle evlenmemek günah değil, tam tersine: böyle bir devirde, böyle bir ülkede, bir hanım olarak "uygun aday bulamadığı için" evlenmeden iffetini koruyarak yaşaması, hele hele bir de evlenmediği için zorluk çekiyorsa (ailesi olmayan veya ailesi sahip çıkmayanlar) kadının Allah için en büyük cihadlarındandır. Kızıma da hep öğüt veririm: "Kız kurusu ol, turşusu ol, konservesi de olabilir: ama asla dinini ve ahlakını uygun bulmadığın biri ile evlenme." Dinen kafirle evlenilmez zaten, ahlaken uygun olmayanla da evlenme. Çünkü, evlilik basit birşey değildir; sohbet ediyorken seni aşağılayan, güvenemediğin, manen yakınlık duyamadığın kişiye bir kadın olarak eşlik vazifelerini düzgün yapamazsın. Sürekli kendisine buğz edip dururken, nasıl olabilir ki bu? Ki, eşi razı etmek de kadın için en temel cennet kapılarındandır. Kendisine itaatsizlik ve hürmetsizlik etmenin günah olduğu erkeğin, kendisine itaatsizlik ve hürmetsizlik yapılmayacak düzeyde olgunluğa sahip olması gerekir. Bu yüzden, dinini seven ve ömrünü huzurla geçirmek isteyen, şu hadislerden başkası ile amel etmesin:

"Size, ahlak ve dininden hoşlandığınız biri gelirse onu evlendiriniz. Eğer evlendirmezseniz yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur.” (İbni Mace, Nikâh, 46)

"Dini ve ahlakı sizi memnun eden birisi kız istemek üzere size gelirse onu evlendirin. Böyle yapmazsanız yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur." (Tirmizi, Nikâh 3)

“Dinini ve ahlakını beğendiğiniz bir kimse size dünür olarak gelirse kızınızı ona nikahlayın. Böyle yapmazsanız, yeryüzünde fitne ve bozgunculuk olacaktır.” Bunun üzerine, ey Allah’ın Rasûlü, dediler: “Eğer o kimsede mal ve denklik olarak bir eksiklik olursa ne olacak? Efendimiz (asm) buyurdular ki: Üç kere “Dinini ve ahlakını beğendiğiniz size gelirse, kızınızı onunla mutlaka nikahlayın.” (Tirmîzî, Nikah, 3)

Dikkat edin, sadece din değil: "din ve ahlak" diyor Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)

Ek olarak:

Rûm Suresi 21. Ayet

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."

Huzur, evliliğin temelidir. Huzur vermiyorsa o evlilik kendisinden beklenileni sağlamıyor demektir. İşte o huzur için: Din ve Ahlak gerekir, bu hadisler bu ayetin tamamlayıcısı hükmünde resmen...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
sene 1950'liler isvecli genc bir kiz ruyasinda mevlanayi goruyor
mevlana ona diyo ki , senin icin hazirladigim es hazir.
kiz da konyaya gidiyor dua ediyor.
jilet gibi giyinmis bi bey de orada duruyo cidden hazir yani. :D
bi kiz gelse de ruyasini anlatsa diye bekliyo oyle.
kiza diyor ki siz ecnebi misiniz.
kiz yolda turkceyi sökmüş olmali ki
evet diyo
aglarken gordum sizi diyor adam
kiz ruyasini anlatiyor
adam da aa bende ayni ruyayi gordum napalim evlenelim mi bu ulu zatin onunde diyor
kol kola sevincle cikiyorlar camiden.

eskiden baya kolaymis evlenmek demek ki.

iste bi donem milletin beynini boyle yikadilar arkadaslar.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
sene 1950'liler isvecli genc bir kiz ruyasinda mevlanayi goruyor
mevlana ona diyo ki , senin icin hazirladigim es hazir.
kiz da konyaya gidiyor dua ediyor.
jilet gibi giyinmis bi bey de orada duruyo cidden hazir yani. :D
bi kiz gelse de ruyasini anlatsa diye bekliyo oyle.
kiza diyor ki siz ecnebi misiniz.
kiz yolda turkceyi sökmüş olmali ki
evet diyo
aglarken gordum sizi diyor adam
kiz ruyasini anlatiyor
adam da aa bende ayni ruyayi gordum napalim evlenelim mi bu ulu zatin onunde diyor
kol kola sevincle cikiyorlar camiden.

eskiden baya kolaymis evlenmek demek ki.

iste bi donem milletin beynini boyle yikadilar arkadaslar.
Tevbe estağfirullah. Mesneviyi okusunlar, görürler ulu zâtı.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Celaleddin Rumi demek daha doğru kim cikarmis bu Mevlana şeyini zaten eserleri bı alem fuhsiyat icerikli..Tövbe Estagfirullah..

bu trt tabii diye yeni bi platform kurmuş dizi film izlemek icin.
yeni dizisini cekmisler sanirim. bakayim dedim indirdim, telim o kadar eski ki uygulamayi acamadi:D
neyse youtube koymuşlar ilk bölümünü izledim. herhalde mesnevideki icerikleri aklama adina yapilan bir calisma gibi geldi bana.

bi de ibni sina vardi onu da izledim
cocuklugundan baslamislar.
bi donem haberlerde filozof atakan diye bi cocuk vardi. ona benzer bir karakter var
bilmiş ukala gicik bir tip, yani kurekle agzina vurmak istersin:D

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
30606

Tabii ki bilmez olur muyuz hiç...

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
aaa ben bilmiyodum şahsen
en cok şekspir ile tasavvuf ogretilerini bağdaştirdiklarini biliyodum ama bunu bilmiyodum edebi olarak yani
İdris Şah(Idris Shah) diye birinin yazdığı "Sofis(Sofiler)" diye bir kitapta Shakespeare'in gerçek adının Şeyh Pir olduğuna dair bir pasaj geçiyordu. Tabii bu bana çok uçuk bir iddia geldi ama Shakespeare'in kitaplarını onun yazmadığına dair de iddialar var. Tam Avrupa'da Tapınakçı yapılanmalarının fink atmaya bir dönemde, şu an ismi neydi hatırlamıyorum, tapınak şövalyelerinden biri yazmış onun kitaplarını diye okumuştum.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
İdris Şah(Idris Shah) diye birinin yazdığı "Sofis(Sofiler)" diye bir kitapta Shakespeare'in gerçek adının Şeyh Pir olduğuna dair bir pasaj geçiyordu. Tabii bu bana çok uçuk bir iddia geldi ama Shakespeare'in kitaplarını onun yazmadığına dair de iddialar var. Tam Avrupa'da Tapınakçı yapılanmalarının fink atmaya bir dönemde, şu an ismi neydi hatırlamıyorum, tapınak şövalyelerinden biri yazmış onun kitaplarını diye okumuştum.

himm bakayim buna ben
bunu da ilk defa ogreniyorum
rufailerde gormustum bende
amerikada yaşayanlarda..
ama bakayim merak ettim
kimmiş o şövalye :unsure:

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
himm bakayim buna ben
bunu da ilk defa ogreniyorum
rufailerde gormustum bende
amerikada yaşayanlarda..
ama bakayim merak ettim
kimmiş o şövalye :unsure:
Bu mesele uzun ve hassas. Bir zamanlar çok üzerine düşmüşlüğüm vardır. Her yerde, herkesle konuşulacak konu değil.

Düzeltme: Rufailer derken ben Rubailer diyecektin, yanlış yazdın sandım. Tarikat olan aklıma gelmemişti.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bu mesele uzun ve hassas. Bir zamanlar çok üzerine düşmüşlüğüm vardır. Her yerde, herkesle konuşulacak konu değil.

Düzeltme: Rufailer derken ben Rubailer diyecektin, yanlış yazdın sandım. Tarikat olan aklıma gelmemişti.

olsun bir şey olmaz:D
amerika da yasayan rufai seyhi olan birinj taniyorum da cok fazla şekspirden örnek veriyordu kitaplarinda ondan dedim
bir de ingiliz edebiyati okuyan herkes şekspir aslında şöyle filan deyip çok etkilendiklerini biliyorum. ama senin dediklerine de musait bir zaman diliminde bakacam ins.

2 Çevrimdışı

2ven

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslam'da ruhbanlık yoktur. İnsanın inşa edebileceği en güzel şey bir ailedir. O ailenin içinde Allah'ın mümin tanımına uygun evlatlar yetiştirmekten, bu çabadan daha güzel şey yoktur.

2 Çevrimdışı

2ven

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Çevrenizde yoksa zahmet edip araştırın, ne yani "bizim mahallede bulamadım evlenmiyorum" deyip yaradılış gayesinin önemli bir bölümünden vaz mı geçeceksiniz? Ya da kendinizi ne kadar mükemmel görüyorsunuz ki yanınıza diğer insanları yakıştırmayıp eksik görüyorsunuz?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Çevrenizde yoksa zahmet edip araştırın, ne yani "bizim mahallede bulamadım evlenmiyorum" deyip yaradılış gayesinin önemli bir bölümünden vaz mı geçeceksiniz? Ya da kendinizi ne kadar mükemmel görüyorsunuz ki yanınıza diğer insanları yakıştırmayıp eksik görüyorsunuz?

Kendini mükemmel gördüğü için değil,siz kaç kişiye kefil olabilirsiniz mesela ? Sünneti eda edicem diye ha diye evlilik olur mu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...