Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Screenshot_20240216-232525_Instagram.jpg

Screenshot_20240216-232257_Instagram.jpg

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Screenshot_20240217-220405_X.jpg

Sevdiğim bir hesap ancak burada denilen şeyden bahsetmek istiyorum:

Kadın doğumdan sonra/hamilelikte hastalanabilir, çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluktur, eğer eşiniz kısırsa bu söylemler onun canını çok yakar, mental sorunlara sahip kadınlara çocuk bakmak önerilmiyor, ve kadın doğururken ölebilir de (daha fazlası da var ama bu kadarı yeterli).
Ayrıca eğer erkek varlıklı değilse bu nasıl mümkün olur? Önce erkek çalışsın zengin olsun aileyi geçindirebilecek düzeyde olsun, o zaman biz de seve seve doğururuz 4-5 çocuk. Ama çocuğum mu yesin ben mi yiyeyim, o mu giysin ben mi giyeyim derdiyle duygusal fıtratlı kadın uğraşmak ister mi, hele ahir zamanda! Bir de çocuk hastalıklı mı zihinsel engelli mi doğacak o da belli değil (günümüz döneminde artış var). Siz kısır olsanız veya çocuğa elverişli olmasanız ve eşiniz "bak her kadının çocuğu var bizim yok" diye tuttursa nasıl hissedersiniz? Ayrıca çocuk yapmak için hemen evlenmek nedir niye müslüman erkekler böyle düşünüyor, sevgi için evlenilir normalde. Biz para için evlenince kötü oluyoruz (ki bir kadın bunu gayet de yapar fıtri olarak, çünkü erkek koruyucu ve sağlayıcıdır). Son olarak da bu düşüncenin hem kadını hem çocukları materyal olarak görmek olduğunu söyleyeyim.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ekli dosyayı görüntüle 32278

Kadın doğumdan sonra/hamilelikte hastalanabilir, çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluktur, eğer eşiniz kısırsa bu söylemler onun canını çok yakar, mental sorunlara sahip kadınlara çocuk bakmak önerilmiyor, ve kadın doğururken ölebilir de (daha fazlası da var ama bu kadarı yeterli).
Ayrıca eğer erkek varlıklı değilse bu nasıl mümkün olur? Önce erkek çalışsın zengin olsun aileyi geçindirebilecek düzeyde olsun, o zaman biz de seve seve doğururuz 4-5 çocuk. Ama çocuğum mu yesin ben mi yiyeyim, o mu giysin ben mi giyeyim derdiyle duygusal fıtratlı kadın uğraşmak ister mi, hele ahir zamanda! Bir de çocuk hastalıklı mı zihinsel engelli mi doğacak o da belli değil (günümüz döneminde artış var). Siz kısır olsanız veya çocuğa elverişli olmasanız ve eşiniz "bak her kadının çocuğu var bizim yok" diye tuttursa nasıl hissedersiniz? Ayrıca çocuk yapmak için hemen evlenmek nedir niye müslüman erkekler böyle düşünüyor, sevgi için evlenilir normalde. Biz para için evlenince kötü oluyoruz (ki bir kadın bunu gayet de yapar fıtri olarak, çünkü erkek koruyucu ve sağlayıcıdır). Son olarak da bu düşüncenin hem kadını hem çocukları materyal olarak görmek olduğunu söyleyeyim.
"Kadınlarla (sadece) güzellikleri dolayısıyla evlenmeyin; olabilir ki, güzellikleri onları kötülüğe sevkeder. Malları için de evlenmeyin; olabilir ki malları da onları size karşı isyâna sevk eder. Fakat onlarla dinleri dolayısıyla evlenin. Dindar olan siyahî/zenci bir câriye, diğerlerinden üstündür"
(İbn Mâce, I/572)

"Nikâh, benim sünnetimdir. (Bu) Sünnetimi uygulamayan benden değildir. Evlenin, çocuk sahibi olun; ben kıyâmet gününde ummetimin çokluğu ile iftihar edeceğim."
(İbn Mâce, Nikâh 1; Ahmed bin Hanbel, II/72)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kadınlarla (sadece) güzellikleri dolayısıyla evlenmeyin; olabilir ki, güzellikleri onları kötülüğe sevkeder. Malları için de evlenmeyin; olabilir ki malları da onları size karşı isyâna sevk eder. Fakat onlarla dinleri dolayısıyla evlenin. Dindar olan siyahî/zenci bir câriye, diğerlerinden üstündür"
(İbn Mâce, I/572)

"Nikâh, benim sünnetimdir. (Bu) Sünnetimi uygulamayan benden değildir. Evlenin, çocuk sahibi olun; ben kıyâmet gününde ummetimin çokluğu ile iftihar edeceğim."
(İbn Mâce, Nikâh 1; Ahmed bin Hanbel, II/72)
abi hasta bir kadını çocuk doğurmaya zorlamak normal bir şey değil, veya az doğuran kadını diğerleriyle kıyaslamak. çoğu kadın anne olmaya hazır mıyım diye düşünmeden çocuk yapıyor, erkekler de aynı şekilde. bu çocukların ahlakı nasıl olur?

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Günümüz kadınlarının(sözüm meclisten dışarı) ilk çocukta dengesi bozuluyor. İkinci çocukta psikolojisi bozuluyor maalesef. Elbetteki maddi güç buna etken katılıyorum. İstisnalar illaki var bu noktada. Erkek zengin olmasada her zaman evine, yuvasına o güveni vermeli. Ama şu da unutmamalıdır ki takva sahibi olmayan zengin erkek yaramaz olur genellikle buda aile içinde çok farklı boyutlara ulaşır. Vesselam

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Günümüz kadınlarının(sözüm meclisten dışarı) ilk çocukta dengesi bozuluyor. İkinci çocukta psikolojisi bozuluyor maalesef. Elbetteki maddi güç buna etken katılıyorum. İstisnalar illaki var bu noktada. Erkek zengin olmasada her zaman evine, yuvasına o güveni vermeli. Ama şu da unutmamalıdır ki takva sahibi olmayan zengin erkek yaramaz olur genellikle buda aile içinde çok farklı boyutlara ulaşır. Vesselam
çok haklısınız. benim asıl bahsetmek istediğim para değil. zengin erkekle evlenmek isteyen kadınlar para için değil aslında erkeğin çalışma hevesinden ve disiplininden dolayı istiyor. mesela çoğu kadın mirasyedi bir adamla evlenmek istemez, kendi emeğiyle kazananı ister, bu da buradan anlaşılabilir

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
abi hasta bir kadını çocuk doğurmaya zorlamak normal bir şey değil, veya az doğuran kadını diğerleriyle kıyaslamak. çoğu kadın anne olmaya hazır mıyım diye düşünmeden çocuk yapıyor, erkekler de aynı şekilde. bu çocukların ahlakı nasıl olur?

Kardeşim zaten Allah'tan gelen bir hastalığı kast etmedim.Bundan Allah'a sığınırım.En büyük zenginlik sağlık sıhhat ve kişi tevhid ehli güzel ahlaklı biri ise hadiste belirtilen siz dini için olanı alın sözü yeterli bir müslüman için.maddiyat bir şekilde olur.

Bildiğim kadarıyla hasta veya bir kusurunu gizleyerek evlenmek isteyen birinin durumunu sonradan öğrenen Hz Ömer nikah akdini fes ettiğini okumuştum Allahu alem.Olayı tam hatırlamıyorum ama buna benzer bişeydi.

Evlilik kolay bişey değil,en başta herşey konuşulmalı,yoksa sonra dan çok ciddi problemler çıkması muhtemel.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Diyelim çok zengin biriyle evlendin. Bir ay sonra bir şey oldu ve bütün parası gitti, dibi gördü. Ne yapardın?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Diyelim çok zengin biriyle evlendin. Bir ay sonra bir şey oldu ve bütün parası gitti, dibi gördü. Ne yapardın?
Hiçbir şey, ben para için evlenmek istemiyorum ki. Benim burada anlatmak istediğim şey bu mu?

Asıl bunu erkeklere soralım:
Diyelim ki doğurmaya müsait bir kadınla evlendiniz, sonra kadının rahminde veya yumurtalıklarında bir problem çıktı. Artık çocuk yapamaz. Ne yapardınız? (Direkt boşarlar, ya da en azından onu küçük görürler)

Bu dönemde kadınlar da erkekler de eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyor. Kadınlar eşine saygı duymayı, onun baskın olduğunu unutuyor, erkekler de bahsettiğim şeyleri unutuyor.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Hiçbir şey, ben para için evlenmek istemiyorum ki. Benim burada anlatmak istediğim şey bu mu?

Diyelim ki doğurmaya müsait bir kadınla evlendiniz, sonra kadının rahminde veya yumurtalıklarında bir problem çıktı. Artık çocuk yapamaz. Ne yapardınız? (Direkt boşarlar, ya da en azından onu küçük görürler)

Bu dönemde kadınlar da erkekler de eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyor. Kadınlar eşine saygı duymayı, onun baskın olduğunu unutuyor, erkekler de bahsettiğim şeyleri unutuyor.

bu tür konular çok su götürür kardeşim, konuş konuş bitmez. konu hassas bir konu olması hasebiyle de fark etmeden veyahut istemeden daha farklı veya mahrem alanlara kayabilir dolayısıyla böyle hassas konularda mümkün mertebe kısa bir konu seyri olsun.

sosyal medyada olman hasebiyle bu bağlamdaki konuların sıklıkla tekrar tekrar gündeme geldiğini ve her seferinde hiçbir sonuca bağlanmadığını biliyorsundur. o yüzden aynı şeyi burada da yaşamayalım bence.

problem olduğu düşünülen bir konu elbette dile getirilsin ama aynı konu sık sık aynı şekilde gündeme gelmemeli diye düşünüyorum. bu benim yönetimden ayrı şahsi düşüncem. moderatör yazısı olunca direkt forumsal bir kaide olarak algılanıyor doğal olarak o yüzden böyle bir not düşmek istedim.
umarım seni kırmamışımdır. özelden değil de buradan yazmayı tercih etmemin sebebi de senin özelinden genel bir açıklama olması için.
yine de incitmiş olma ihtimalim bile varsa hakkını helal et. 🌷

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bunun kadın/erkek cinsiyetle alakası yok. İman/takva ile alakası var. (Nereye dönerseniz dönün bununla alakası var.)
ALLAH'a iman etmiş biri ALLAH'tan gelen hastalığa sabredip dua eder. Çünkü imtihan ettiği gibi şifayı da ALLAH verir. Aynı şey rızık için de geçerli.
Bu dünyada hiçbir sevgi güllik gülistanlık değil, olmayacak da.
O yüzden genel olarak diyorum, kimse "ben hayırlı biriyle evlensem hiç üzülmem, kavga etmem" vs diye de düşünmesin. Hayaller kurun ama toz pembe olmasın.
Hayatın her alanında engeller olacak, sürekli bir parkur koşusu gibi. Askeri bir eğitim gibi düşünün.
Bob Marley'nin bir sözü var.
"Gerçek şu ki, herkes seni incitecek. Yapman gereken tek şey, acı çekmeye değer birini bulmak."

Asıl sorulması gereken, " önümüzdeki engebeli şu hayat yolunu kadın/erkek bu insanla yürüyebilir miyim?"
Buna da sizin imanınızla birlikte karşınızdaki insanın imanı cevap verecektir.

Eğer buna değil de diğer konulara daha çok önem veriliyorsa iki insan da birbirine hayatı zehir edebilir.
Bu yüzden acele edilmemeli, daima hayırlısı için dua edin, dualar alın. ALLAH'ın dinine elinizden geldikçe yardımcı olun ki ALLAH da size yardım eder. Ve en başta hayırlı insanın karşınıza çıkmasından önce hayırlı insan olmak için dua edin.
İnşaAllah tüm bekarlar hayırlı bir evlilik yapar, evlilerin de evliliği de hayırla devam eder.
ALLAH tüm din kardeşlerimin yardımcısı olsun. Amin.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Bunun kadın/erkek cinsiyetle alakası yok. İman/takva ile alakası var. (Nereye dönerseniz dönün bununla alakası var.)
ALLAH'a iman etmiş biri ALLAH'tan gelen hastalığa sabredip dua eder. Çünkü imtihan ettiği gibi şifayı da ALLAH verir. Aynı şey rızık için de geçerli.
Bu dünyada hiçbir sevgi güllik gülistanlık değil, olmayacak da.
O yüzden genel olarak diyorum, kimse "ben hayırlı biriyle evlensem hiç üzülmem, kavga etmem" vs diye de düşünmesin. Hayaller kurun ama toz pembe olmasın.
Hayatın her alanında engeller olacak, sürekli bir parkur koşusu gibi. Askeri bir eğitim gibi düşünün.
Bob Marley'nin bir sözü var.
"Gerçek şu ki, herkes seni incitecek. Yapman gereken tek şey, acı çekmeye değer birini bulmak."

Asıl sorulması gereken, " önümüzdeki engebeli şu hayat yolunu kadın/erkek bu insanla yürüyebilir miyim?"
Buna da sizin imanınızla birlikte karşınızdaki insanın imanı cevap verecektir.

Eğer buna değil de diğer konulara daha çok önem veriliyorsa iki insan da birbirine hayatı zehir edebilir.
Bu yüzden acele edilmemeli, daima hayırlısı için dua edin, dualar alın. ALLAH'ın dinine elinizden geldikçe yardımcı olun ki ALLAH da size yardım eder. Ve en başta hayırlı insanın karşınıza çıkmasından önce hayırlı insan olmak için dua edin.
İnşaAllah tüm bekarlar hayırlı bir evlilik yapar, evlilerin de evliliği de hayırla devam eder.
ALLAH tüm din kardeşlerimin yardımcısı olsun. Amin.
Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de hiç şüphesiz yemek yerler, çarşıda pazarda dolaşırlardı. Biz kiminizi kiminiz için imtihan vesilesi yaptık ki bakalım sabredecek misiniz! Rabbin her şeyi görüp gözetlemektedir. Furkan suresi 20. Ayet

İmtihan her alanda devam ediyor ve edecektir

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Her şey şu cinsiyet eşitliği kurgusuyla başladı. Doğası gereği duygusal ve aklı ermeyen kadınlar erkekler onlara kötü davranınca bunu uydurdu (çünkü sırrın erkeğin doğasına uygun davranmasında olduğunu bilmiyorlardı). Sonra da erkekler ezikleşip (daha doğrusu ezik erkekler artıp oplumu etkileyerek) kadına nazik davranmayı, alttan almayı unuttular. Sen üstün cinsiyetsin, daha alçak olanı hoş görmen koruman lazım ama nerede...
Kadınlara kendileriyle aynıymış gibi davranıp rekabete giren erkeklerden nefret ediyorum. Zaten bir zahmet daha zeki daha güçlü olmalısın, ama bir kadından bile daha akılsızsan bu da senin sorunun!
(Konudan biraz saptı yine ama dillendirilmesi gerekiyor:giggle:. Forum günlüğü sonuçta)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

evden cikip pazara gidersem yolda ayagim takilabilir dusebilirim, pazardan aldigim mantar zehirli cikabilir, bankadan para cektigimde hirsizin biri cantami calabilir.

Bu tip dusunce yapisiyla hayati nasil idame ettirebilir insan.

Alinti yapmis oldugun yaziyi baska sekilde okumlayabilirsin, cok cocuk yapin ya da cocuk yoksa ummetin cocuklarini yetistirin vs gibi.

Sen nasil tecrubelerden gectin ki herseyi genel bir yargi icinde yorumluyorsun.
Hayat ne senin yasamindan
ne cevrenden
ne duyduklarindan
ne de sosyal medyadaki gerceklikten bir nebze uzakta olanlarin soylemlerinden ibaret

Sen tam olarak post truth kavraminin uzerinden gidiyorsum.
Yani gercek olmayan ama gercekmis gibi inanilan ve ya inandirilmaya calisan, calisilan ve bu doğruymuş gibi savunan..

farkinda olmadan tam olarak bunun icinde yer aliyorsun.

dusunen sen degilsin
sana dusundurulmus olanin gercek oldugunu varsayip kendi dogrunmus gibi savunuyorsun.

dunyadaki tum insanlari iceren bir problem bu

Herkes evlenmek zorunda değil, evlilik kurumunu kaldiramayacagina inanan kişi ya da cocuk bakma hususunda kendine guvenmeyen kisi, evlenmek istemiyorsa evlenmez. Ya da sartlarini ona gore belirler ve bunu karsi tarafa bildirmek zorundadir.
Herkes razi ise birbirinden evlenir gider.
Lakin her sey muazzam olarak başlasa bile burasi imtihan dunyasi illaki bir yerden vurulur.

Anne baba olana kadar kimse,
ne anne, ne de baba olmaya hazırdır.
Bunu tecrube ederek beraber oĝrenirler.

Cunku her cocuk farklidir. 5 cocuk yapsalar hepsi de birbirinden farkli olacaktir. Ve cogu cocuk da kitapta anlatilanlara uymaz. Her verilen tavsiye her cocuga uymaz.
FIziki ve biyolojik ek olarak karakter acisindan.
fakat cocuklar ayni zamanda ana babasindan ne gorduysa ahlaki olarak onu kopyalar. Iste ahlaki nokta cocuk yapmaya hazir miyim meselesi degil, kisilerin ahlaki yapisi onemlidir.
Kaldi ki super ahlakli bireylerin problemli cocuklari olabilir imtihanlari belki cocuklari uzerinedir. Alimden zalim zalimden alimden doĝabiliyor sonuçta.

Abi, bir kadinin cocuk dogurmasi zaten zorlu bir süreç.
Bir insandan, insan doğuyor, onun nasil ruhani bir evreden gectigini kendisi dahi bilemiyor. Yani düşün bir bebek kalsiyum almak zorunda ama anne düzgün beslenemiyor bebek ne yapiyor?
Annemin kalsiyumu az almasam da olur demiyor yeri geliyor gelişebilmesi icin annenin kemiklerinden aliyor takviyeyi. Yani hayatta kalmak icin annesinde ne varsa aliyor. Bu yuzden hamile kadinlarda diş çürümesi saç dökülmesi yaygin gorulur ya manevi boyut?
kadin butun bunlari bilmesine raĝmen daha bebek anne karninda iken koruma iç gudusu devreye giriyor ve bebeklerinin yasabilmesi icin gerekirse kendini feda edebiliyorlar? Bu her acidan ne muazzam bir enerji. Hem denge hem de psiko olarak zayif olmasi kadar doğal bir sey yok.
Evvelden geleneksel aile yapisinda islami hassasiyetlerin belli sinirlar icinde oldugu ki bu zamanda da mevcut kadini bu yonden kim anlamaya calismis ki? 40 cikmadan al basmasin( cinlenmesin) ki simdi ki tabirle psikoloji bozulmasin diye kirmizi kurdela kafalarini baglayip hadi yallah denmiş. Hem bedenen hem manen zayifliyor.

çok haklısınız. benim asıl bahsetmek istediğim para değil. zengin erkekle evlenmek isteyen kadınlar para için değil aslında erkeğin çalışma hevesinden ve disiplininden dolayı istiyor. mesela çoğu kadın mirasyedi bir adamla evlenmek istemez, kendi emeğiyle kazananı ister, bu da buradan anlaşılabilir
Kim bu çoĝu kadin ya?

bir yerde zengin dedemiz olsada bize miras kalmis olsa diye bekliyoruz.

Zengin koca adayinin, babasi ya da dedesi zengindir hazira konmuştur. Sifirdan zengin olmak cok zor kismet işi.

Bana miras yedi koca adayi düşse süper olurdu. Biraz da ben yiyeyim derdim

Her cocugu olmayan boşanmiyor. Şöyle yapar boyle yapar demek kadar sacma bir sey yok.

bosanirsa bosanir dunyanin sonu mu bu?

bu donemin cok sıkıntısı var.
insani ozelliklerimizi kaybediyoruz.
Kadin ve erkekleri kaliplara sokmak da manasiz.

her iki taraf once birey olacak
Sonra birbirlerine saygi duyacak, sonra kendi ailelerini nasil inşa etmek istiyorlarsa ederler. Bi kalıp değil ki bu.
Şunu yapacak bunu yapacak diyebiliyorsun.

Her şey şu cinsiyet eşitliği kurgusuyla başladı. Doğası gereği duygusal ve aklı ermeyen kadınlar erkekler onlara kötü davranınca bunu uydurdu (çünkü sırrın erkeğin doğasına uygun davranmasında olduğunu bilmiyorlardı). Sonra da erkekler ezikleşip (daha doğrusu ezik erkekler artıp oplumu etkileyerek) kadına nazik davranmayı, alttan almayı unuttular. Sen üstün cinsiyetsin, daha alçak olanı hoş görmen koruman lazım ama nerede...
Kadınlara kendileriyle aynıymış gibi davranıp rekabete giren erkeklerden nefret ediyorum. Zaten bir zahmet daha zeki daha güçlü olmalısın, ama bir kadından bile daha akılsızsan bu da senin sorunun!
(Konudan biraz saptı yine ama dillendirilmesi gerekiyor:giggle:. Forum günlüğü sonuçta)

yani 100 sayfa daha yazarim sacma sapan argumanlarla dolu katib yazdiklarin.

Ve sürekli sürekli zayif erkekler bilmem ne erkekler şöyle olan kadinlar böyle olan kadınlar kendi adıma baydı artık. Kendince tercrubeler yaşamişsin yasanmis olmus bitmis. Çok kere de tekrar ettin forumda.

Ben bunlari surekli okumak zorunda değilim.
Bunu aşmanın bir yolunu bulmak zorundasın. Gecmişe takilip sosyolog edasiyla yazamazsin. Tutarli deĝil, eksik yanliş dolu ve hala ayni seyleri tekrar edip duruyorsun.

erkekler kadinlara nazik davranin sahip cikin
Kadinlar siz de kendinize gelin, laga luga yapmayin katib rahatlasin konu kapansin.

yeter da!

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
evden cikip pazara gidersem yolda ayagim takilabilir dusebilirim, pazardan aldigim mantar zehirli cikabilir, bankadan para cektigimde hirsizin biri cantami calabilir.

Bu tip dusunce yapisiyla hayati nasil idame ettirebilir insan.

Alinti yapmis oldugun yaziyi baska sekilde okumlayabilirsin, cok cocuk yapin ya da cocuk yoksa ummetin cocuklarini yetistirin vs gibi.

Sen nasil tecrubelerden gectin ki herseyi genel bir yargi icinde yorumluyorsun.
Hayat ne senin yasamindan
ne cevrenden
ne duyduklarindan
ne de sosyal medyadaki gerceklikten bir nebze uzakta olanlarin soylemlerinden ibaret

Sen tam olarak post truth kavraminin uzerinden gidiyorsum.
Yani gercek olmayan ama gercekmis gibi inanilan ve ya inandirilmaya calisan, calisilan ve bu doğruymuş gibi savunan..

farkinda olmadan tam olarak bunun icinde yer aliyorsun.

dusunen sen degilsin
sana dusundurulmus olanin gercek oldugunu varsayip kendi dogrunmus gibi savunuyorsun.

dunyadaki tum insanlari iceren bir problem bu

Herkes evlenmek zorunda değil, evlilik kurumunu kaldiramayacagina inanan kişi ya da cocuk bakma hususunda kendine guvenmeyen kisi, evlenmek istemiyorsa evlenmez. Ya da sartlarini ona gore belirler ve bunu karsi tarafa bildirmek zorundadir.
Herkes razi ise birbirinden evlenir gider.
Lakin her sey muazzam olarak başlasa bile burasi imtihan dunyasi illaki bir yerden vurulur.

Anne baba olana kadar kimse,
ne anne, ne de baba olmaya hazırdır.
Bunu tecrube ederek beraber oĝrenirler.

Cunku her cocuk farklidir. 5 cocuk yapsalar hepsi de birbirinden farkli olacaktir. Ve cogu cocuk da kitapta anlatilanlara uymaz. Her verilen tavsiye her cocuga uymaz.
FIziki ve biyolojik ek olarak karakter acisindan.
fakat cocuklar ayni zamanda ana babasindan ne gorduysa ahlaki olarak onu kopyalar. Iste ahlaki nokta cocuk yapmaya hazir miyim meselesi degil, kisilerin ahlaki yapisi onemlidir.
Kaldi ki super ahlakli bireylerin problemli cocuklari olabilir imtihanlari belki cocuklari uzerinedir. Alimden zalim zalimden alimden doĝabiliyor sonuçta.

Bir insandan, insan doğuyor, onun nasil ruhani bir evreden gectigini kendisi dahi bilemiyor. Yani düşün bir bebek kalsiyum almak zorunda ama anne düzgün beslenemiyor bebek ne yapiyor?
Annemin kalsiyumu az almasam da olur demiyor yeri geliyor gelişebilmesi icin annenin kemiklerinden aliyor takviyeyi. Yani hayatta kalmak icin annesinde ne varsa aliyor. Bu yuzden hamile kadinlarda diş çürümesi saç dökülmesi yaygin gorulur ya manevi boyut?
kadin butun bunlari bilmesine raĝmen daha bebek anne karninda iken koruma iç gudusu devreye giriyor ve bebeklerinin yasabilmesi icin gerekirse kendini feda edebiliyorlar? Bu her acidan ne muazzam bir enerji. Hem denge hem de psiko olarak zayif olmasi kadar doğal bir sey yok.
Evvelden geleneksel aile yapisinda islami hassasiyetlerin belli sinirlar icinde oldugu ki bu zamanda da mevcut kadini bu yonden kim anlamaya calismis ki? 40 cikmadan al basmasin( cinlenmesin) ki simdi ki tabirle psikoloji bozulmasin diye kirmizi kurdela kafalarini baglayip hadi yallah denmiş. Hem bedenen hem manen zayifliyor.

Kim bu çoĝu kadin ya?

bir yerde zengin dedemiz olsada bize miras kalmis olsa diye bekliyoruz.

Zengin koca adayinin, babasi ya da dedesi zengindir hazira konmuştur. Sifirdan zengin olmak cok zor kismet işi.

Bana miras yedi koca adayi düşse süper olurdu. Biraz da ben yiyeyim derdim

Her cocugu olmayan boşanmiyor. Şöyle yapar boyle yapar demek kadar sacma bir sey yok.

bosanirsa bosanir dunyanin sonu mu bu?

bu donemin cok sıkıntısı var.
insani ozelliklerimizi kaybediyoruz.
Kadin ve erkekleri kaliplara sokmak da manasiz.

her iki taraf once birey olacak
Sonra birbirlerine saygi duyacak, sonra kendi ailelerini nasil inşa etmek istiyorlarsa ederler. Bi kalıp değil ki bu.
Şunu yapacak bunu yapacak diyebiliyorsun.

yani 100 sayfa daha yazarim sacma sapan argumanlarla dolu katib yazdiklarin.

Ve sürekli sürekli zayif erkekler bilmem ne erkekler şöyle olan kadinlar böyle olan kadınlar kendi adıma baydı artık. Kendince tercrubeler yaşamişsin yasanmis olmus bitmis. Çok kere de tekrar ettin forumda.

Ben bunlari surekli okumak zorunda değilim.
Bunu aşmanın bir yolunu bulmak zorundasın. Gecmişe takilip sosyolog edasiyla yazamazsin. Tutarli deĝil, eksik yanliş dolu ve hala ayni seyleri tekrar edip duruyorsun.

erkekler kadinlara nazik davranin sahip cikin
Kadinlar siz de kendinize gelin, laga luga yapmayin katib rahatlasin konu kapansin.

yeter da!
bu tip erkekler taciz etmeyi ve küçümsemeyi asla bırakmayacak. ben düzgün kadınların sesi olmayı istiyorum, 20 yıl sonra da birileri buraya gelse benim yazdıklarımı görüp kendini yalnız hissetmeyecek benim amacım bu.
şu an ben tek kişiyim ve destek olan kimse yok, ama sonra böyle olmayacak.
Ben ciddi bir konudan bahsediyorum, bilinçaltına sokmak ve bu tipleri daha fazla rahatsız etmek lazım (sürekli bahsetmemin sebebi bu). Destek bekliyorum ama herkes ben yanlışmışım gibi davranıyor bu böyle yürümez. Kendine müslüman deyip hayvan gibi davrananlar var, bunları yayalım da "erkek üstündür"ü yanlış anlamasınlar kendilerinin ne olduğunun farkına varsınlar.

ve ben her ne kadar erkekler üzerinden gitsem de aslında insanların çoğundan nefret ediyorum ama gündemde dişi fıtratın yol açtığı hatalarla ilgili bir şey yok o yüzden onlardan bahsetmiyorum.

Son düzenleme:
Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Evvelden geleneksel aile yapisinda islami hassasiyetlerin belli sinirlar icinde oldugu ki bu zamanda da mevcut kadini bu yonden kim anlamaya calismis ki? 40 cikmadan al basmasin( cinlenmesin) ki simdi ki tabirle psikoloji bozulmasin diye kirmizi kurdela kafalarini baglayip hadi yallah denmiş. Hem bedenen hem manen zayifliyor
Çok nadir anlamaya çalışan kişiler var. Benimde bu noktada fehmim çok geç açıldı. Anadolu örfünde kalıplaşmış bazı şeyler var çok zor. Kadına çok değersiz bir konum biçilmiş maalesef. Evlilik öncesi ve sonrası uzman birinden destek alınmasını ve üstüne basa basa söylemenin sebebi altında yatan çok etken var. Beni kimse yanlış anlamasın ve şahıs kastetmiyorum. Hep kadınlar üzerinden gidiyor mevzular. Buda bir yerde sanki sorun erkekmiş gibi algılanıyor. Konuşulacak o kadar çok mesele var ki bu konu üzerine. Ama hep kesik kesik muhabbetler oluyor. Katib kardeşin üzerine fazla gidiyorsun haklı olduğu yerlerde var. Ya alketa burda içini dökme gereksinimi duyuyor bırak konuşsun. Zaten kim var başka konuşan sen ben o birde başka bir kaç kişi. Birbirimize karşı sabırlı olalım. Anlamaya çalışalım. Arka plan da anlatamadığı eminimki daha ağır şeyler vardır. Kaybetmeyelim 3 gün sonra birbirimizi. Bu forumdan çok giden oldu. Ama dönen çok az oldu. Buranın samimiyetini çok seviyorum. Kimse birbirini realde tanımıyor. O yüzden herkes rahat şekilde yazabiliyor. Bir müslümanın sıkıntısını gidermeye yönelik dertleşelim. Allah için birbirimize sabredelim..

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu tip erkekler taciz etmeyi ve küçümsemeyi asla bırakmayacak. ben düzgün kadınların sesi olmayı istiyorum, 20 yıl sonra da birileri buraya gelse benim yazdıklarımı görüp kendini yalnız hissetmeyecek benim amacım bu.
Ben ciddi bir konudan bahsediyorum, bilinçaltına sokmak ve bu tipleri daha fazla rahatsız etmek lazım (sürekli bahsetmemin sebebi bu). Destek bekliyorum ama herkes ben yanlışmışım gibi davranıyor bu böyle yürümez. Kendine müslüman deyip hayvan gibi davrananlar var, bunları yayalım da "erkek üstündür"ü yanlış anlamasınlar kendilerinin ne olduğunun farkına varsınlar.

ve ben her ne kadar erkekler üzerinden gitsem de aslında insanların çoğundan nefret ediyorum ama gündemde dişi fıtratın yol açtığı hatalarla ilgili bir şey yok o yüzden onlardan bahsetmiyorum.

Aslında bu meseleleri ilişkiler, psikoloji vs üzerinden bir konu açarak kendi düşüncelerini o konuya yazabilirsin. Sana katılanlar, katılmayanlar, sebepleri, aynı veya farklı bakış açısında olanlar da oraya yazarlar.
Dediğin gibi birileri yıllar sonra da okusa hepsini aynı yerde okumuş olur ve konuyla alakalı aynı/farklı düşünceler görmüş olur.

Sen de içini dökmüş olursun : )

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kişi dışında benim de bir yakınım dumanlarla ilgili rüya görmüş. İnsanın aklına kıyamet alameti olan dumanın çıkışı geliyor.

"Duhan'ın çıkışı: Duman anlamına gelen duhan da kıyâmetin büyük alametlerinden biridir (Müslim, Fiten, 39). Kıyâmetin vukuundan önce dünyayı bir duman bulutu kaplayarak, kırk gün ve kırk gece kalacak, mü'minler nezleye tutulmuş gibi, kâfirler ise sarhoş gibi olacaklardır."

Rüya ile amel edilmez fakat Müminin rüyası nübüvvetten bir cüzdür. ALLAH dilerse, dilediği kullarına işaretler verir.

ALLAH bizleri salih ve salihalardan eylesin. Göz açıp kapayıncaya kadar bile olsa nefsimize ve şeytana bırakmasın. Günahlarımızı bağışlayıp rahmetiyle kuşatsın. Amin.

Ekli dosyalar

• IMG_20240219_031323.jpg
    IMG_20240219_031323.jpg
    97.4 KB · Görüntüleme: 30
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

" dişi fıtratın yol açtığı hatalarla ilgili bir şey yok o yüzden onlardan bahsetmiyorum." Kadında erkekte hata yapar sen sürekli erkekleri eleştiriyorsun bu şekilde bir yere varılmaz. Toplum sadece erkeklerden ibaret değil. Ve bazı erkeklerin bu haldeyani kötü olmasının sebebi de sadece kendi tercihleri değil erkeklerin erkeklerle ve erkeklerin kızlarla olan iletişiminden kaynaklanıyor. Yaşadığın toplum dini bilgisi zayıf olan hevasına göre yaşayan bir toplum. Burada yok erkekler şöyle böyle demekten ziyade bizim İslami temel atmamız lazım bu temel olmadığı sürece kötülük çoğalıyor demen ve bunu vurgulaman gerekiyor. Ve sürekli kendi ruh halini foruma yansıtıyorsun açıkça herşeyi konuşuyorsun bu kadar müsamaha gösterilmesi kabul edilemez. Yöneticiliğim olsaydı birkaç hafta yazmamana yönelik ceza verirdim.

Üst Ana Sayfa Alt