Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Forum Herhangi Bir Cemaate Bağlı mıdır?

B Çevrimdışı

birserazad

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kendinizi tanıtır mısınız biraz kafam karıştı yeni katıldım foruma, talebeyim bana faydası olur gelişimime katkısı olur diyerek ancak anlam veremedim bir cemaate tabii misiniz yada selefi misiniz

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Öncelikle hoş geldiniz...
Selam verip kendinizi tanıtsanız belki daha kolay anlaşabilirdik.
Bir cemaate tabi değiliz. Selefîden kasıt, selefe tabi olmaksa evet, öyleyiz. Şu video, bizi size tanıtabilir;

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

birserazad

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle hoş geldiniz...
Selam verip kendinizi tanıtsanız belki daha kolay anlaşabilirdik.
Bir cemaate tabi değiliz. Selefîden kasıt, selefe tabi olmaksa evet, öyleyiz. Şu video, bizi size tanıtabilir;

Hoş buldum, teşekkür ederim. Daha önce bir cemaatte 1 yıl kadar bulundum yaşım 16 'ydı sadece hafızlık has yapmaya gittim ancak çok taasupçu oldukları için duramadım efendimizص den daha çok kendi şeyhlerini veya kendi cemaat büyüklerini anlattıkları, abarttıları için. Ordan çıkınca hiç bir kuruma gitmeden gündüzcü olarak dersler aldım ve İnternet aracılığıyla kendimi geliştirdim Arapça'da karşıma tekfirciler de çıktı hem gerçek hayatta hem de youtube de dinledim ancak onlarda çok fazla katı geldiler. İbn teymiyye yi seviyorum onlarda seviyorlardı ancak onlara göre herkes kafir neredeyse. Kendimi oraya da ait hissedemedim. Genelde tekfirciler kendilerini selefi olarak tanıtırlar ve kendilerini ibn teymiye'ye dayandırırlar. Burada kafamın karışmasının sebebi bir kaç yazıda hem sofilerin hem de tekfircilerin sayfadan aforoz edildiklerini okudum. Ben de bir cemaate bağlı değilim kendim oy kullanmıyorum ancak oy kullanana kafir demiyorum. Kusura bakmayın direk hangi cemaate bağlısınız diye sormak doğru olmadı sanırım ancak kafam karıştı sormak istedim. Mesela ihsan şenocak hocayı dinlerim severim ama tarikatçı değilim bir insana rabıta yapmak hoş gelmiyor vs.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Hoş buldum, teşekkür ederim. Daha önce bir cemaatte 1 yıl kadar bulundum yaşım 16 'ydı sadece hafızlık has yapmaya gittim ancak çok taasupçu oldukları için duramadım efendimizص den daha çok kendi şeyhlerini veya kendi cemaat büyüklerini anlattıkları, abarttıları için. Ordan çıkınca hiç bir kuruma gitmeden gündüzcü olarak dersler aldım ve İnternet aracılığıyla kendimi geliştirdim Arapça'da karşıma tekfirciler de çıktı hem gerçek hayatta hem de youtube de dinledim ancak onlarda çok fazla katı geldiler. İbn teymiyye yi seviyorum onlarda seviyorlardı ancak onlara göre herkes kafir neredeyse. Kendimi oraya da ait hissedemedim. Genelde tekfirciler kendilerini selefi olarak tanıtırlar ve kendilerini ibn teymiye'ye dayandırırlar. Burada kafamın karışmasının sebebi bir kaç yazıda hem sofilerin hem de tekfircilerin sayfadan aforoz edildiklerini okudum. Ben de bir cemaate bağlı değilim kendim oy kullanmıyorum ancak oy kullanana kafir demiyorum. Kusura bakmayın direk hangi cemaate bağlısınız diye sormak doğru olmadı sanırım ancak kafam karıştı sormak istedim. Mesela ihsan şenocak hocayı dinlerim severim ama tarikatçı değilim bir insana rabıta yapmak hoş gelmiyor vs.
Evvela şunu diyeyim;
Bizim yolumuz; Kur'ân ve Sunnet'tir. İbn Teymiyye veya bir başka kişiye yahut cemaate mutaassıp değiliz. Ayriyeten bu âlimlerin hepsi de Malik, Şafiî, Ahmed, Ebu Hanife ve diğerleri de demişlerdir ki; "Benim görüşümle sünnet uyuşmazsa sünneti alın, benim görüşümü ise duvara çarpın."
Ve yine İmam Malik'e nispet edilen sözde olduğu gibi: "(Rasûlullah(sav)'ın kabirini işaret ederek)Şu kabrin sahibi dışında her adamın sözü alınır da, atılır da."

İşte bizim yolumuz budur.

Tekfir meselesine gelecek olursak; tekfire ancak mürcie karşıdır. Bizim karşı olduğumuz tekfir; usûlsüzce ve cahilce yapılan ve aşırıya kaçılan tekfirdir. Misal oy kullanana kafir demediğini söyledin. Demokratik yönetimlerde oy kullanmak esasen küfür ve şirk olan bir fiildir. İsteyerek oy kullanan kişi şirk işlemiştir. Tekfirin engellerinin işlemesi, Şârî'nin isimlendirmesini nefyetmez. Tekfir edilmesi için ise tekfirin şartlarına bakılır ve durumuna göre kâfir olup olmama durumu olabilir.

Mesela bir adam oy vererek, Allah'ın hakkı olan yönetme/hükmetme/teşrî hakkını düzmece, yeryüzü ilâhlığına soyunan bir mahluka verdiğini biliyorsa, laikliğin İslâm şeriatından daha iyi olduğunu savunuyorsa ama buna rağmen müslüman olduğunu söylüyorsa bu adam kâfirdir. Namaz kılması veya Kâbe'yi tavaf ederken ölmesi bir şeyi değiştirmez. Bu adamın tekfirinde de duraksanmaz.

Daha detaylı bilgi için şu konudaki videoları izleyebilirsiniz;

Ayriyeten İhsan Şenocak sevilecek bir adam değildir. Araştırırsanız muhakkak daha fazlasını da bulursunuz ama ben örnek olması için iki konu atayım;

Üst Ana Sayfa Alt