Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

DUA EZBERİ DERSİ

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ginger ' Alıntı:
selamunaleykum...

ben bu haftakı ayetı beynıme kazıdım :güldüm elhamdulıllah...Rabbım razı olsun canlar vesıle olanlardan...
MAŞALLAH GİNGER KARDEŞİM, ÇABUK EZBERLEDİN. BAYA ÇALIŞKANSIN MAŞALLAH ,BEYİNE KAZINANLAR BİLİYORSUNKİ ÖLENE DEK ÇIKMAZ. NE GÜZEL, YARATAN OKUYUP AMEL EDENLERDEN EYLESİN HEPİMİZİ İNŞALLAH ,RABBİM ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN FİRDEVSİNDE AĞIRLASIN İNŞALLAH...............SELAMETLE

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ŞEHADETE_AŞIK! ' Alıntı:
RABBİM RAZI OLSUN NE GÜZEL YAPIYORSUNUZ RABBİM ECRİNİZİ ARTTIRSIN İNŞ.
SELAMETLE..
AMİN KARDEŞİM, SİZİDE ARAMIZA ECİR YARIŞINA BEKLERİZ İNŞALLAH ...........ECRİNİZ BOL YERİNİZ FİRDEVS OLSUN İNŞALLAH...........SELAMETLE[/color]

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
değerli kardeşlerim bu haftadaki ezberlenecek dua ayetimiz çok kolay hepimizini bildiği bir dua ,önümüzdeki hafta pazartesine kadar anlamıyla beraber ezberlersek güzel olacak.....bakara suresi 201.ayeti kerime
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

201. وَمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا ءَاتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

"EY RABBİMİZ! BİZE DÜNYADA DA İYİLİK VER ,AHİRETTEDE İYİLİK VER .BİZİ CEHENNEM AZABINDAN KORU"(BAKARA 201)

(RABBENA ATİNA FİDDÜNYA HASENETEN VE FİL AHİRETİ HASENETEN VE KINA AZABENNAR)
KATILIMLARINIZI BEKLİYORUM : :creyy :creyy :creyy :creyy.......................RABBİM MÜKAFATINIZ I FİRDEVS OLARAK VERSİN DÜNYADAN AYRILIŞINIZ ŞEHADET İLE OLSUN İNŞALLAH............SELAMETLE

F Çevrimdışı

fatima

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH'ın rahmeti üzerinize olsun.Ben ellerini açıp dua etmesini bilmeyen daha doğrusu nasıl dua edeceğini bir türlü öğrenemeyen bahtsızlardan biriyim.Taki bu tür sitelerin var olduğunu öğrenene kadar.ALLAH'ın izniyle ve sizin yardımınızla inşaallah bende rabbimden nasıl isteyeceğimi doğruları öğreneceğim.Yardımlarınızı bekliyorum .Rabbim sizleri korusun.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
fatıma ' Alıntı:
ALLAH'ın rahmeti üzerinize olsun.Ben ellerini açıp dua etmesini bilmeyen daha doğrusu nasıl dua edeceğini bir türlü öğrenemeyen bahtsızlardan biriyim.Taki bu tür sitelerin var olduğunu öğrenene kadar.ALLAH'ın izniyle ve sizin yardımınızla inşaALLAH bende rabbimden nasıl isteyeceğimi doğruları öğreneceğim.Yardımlarınızı bekliyorum .Rabbim sizleri korusun.
KARDEŞİM ARAMIZA HOŞ GELDİN........SANA MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN OLARAK ELBETTE YARDIM EDECEĞİZ İNŞALLAH....RABBİM SENİ GÜZEL DİNİMİZİN ,İLMİ VE AMELİ İLE DONATSIN AKİBETİN FİRDEVS CENNETİ OLSUN İNŞALLAH
DUA EZBER DERSİNEDE KATILIMLARINI BEKLERİZ........SELAMETLE

F Çevrimdışı

fatima

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
EZBERLERİME BAŞLADIM. ALLAH'IN İZNİ İLE EN KISA ZAMANDA SİZLERE YETİŞİP BERABER DEVAM EDEBİLMEK ÜMİDİYLE ALLAH'A EMANET OLUN.RABBİM SİZLERDEN RAZI OLSUN

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sa kardeşlerim bu haftadaki ezber duamız biraz uzun bu yüzden İKİ HAFTAYA kadar ezberimiz bitmiş olsun inşallah.
256. لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

257. اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ ءَامَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.

Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin velileri de tağuttur, onları aydınlıktan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî olarak kalırlar.

(bakara 256-257)

kolay gelsin kardeşlerim rabbim zihnimizi açsın inşallah..........selametle

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EWET KOLAY GELSIN...ALLAH CC RAZI OLSUN KARDEŞİM...INŞALLAH YAPABILIRIZ BU ARALAR BEN BAYA YOĞUNUMDA..İŞTEN FIRSAT BULDUĞUM AN INŞALLAH YAPACAM GOREVIMI :güldüm

KOLAY GELSIN AHALİİİ...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
selamu aleyküm inşALLAH duamızı ezberleyen kardeşlerimiz vardır.ne kadar haber alamaskta :benkizgin :benkizgin biz yeni bir duaya geçicez :güldüm şimdi bu haftadaki duamızı veriyorum kolay gele....

8. رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

9. رَبَّنَا إِنَّكَ جَامِعُ النَّاسِ لِيَوْمٍ لَا رَيْبَ فِيهِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُخْلِفُ الْمِيعَادَ

8. (Onlar şöyle yakarırlar:) Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan sensin.

9. Rabbimiz! Gelmesinde şüphe edilmeyen bir günde, insanları mutlaka toplayacak olan sensin. ALLAH asla sözünden dönmez.

ali imran 8-9

süremiz bir hafta yine .................Rabbim yar ve yardımcımız olsun.........selametle

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah cc razı olsun kardeşim...bu duamızın suresı bır hafta değimi kardeşim...

:güldüm

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ginger ' Alıntı:
ALLAH cc razı olsun kardeşim...bu duamızın suresı bır hafta değimi kardeşim...

:güldüm
evet kardeşim samimiyetin ahde vefan için rabbim yarattıkları adedince senden razı olsun inşallah...............selametle

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sa
bu haftadaki duamız çok kısa ezberliyeceğinize inanıyorum............

16. الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا ءَامَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Onlar ki, "Ey Rabbimiz! Biz inandık, iman getirdik, artık bizim suçlarımızı bağışla ve bizi ateş azabından koru!" derler.
ali imran 16

yine süremiz bir hafta yüce Allah zihin açıklığı versin........selametle

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sa kardeşlerim yeni bir dua ayetine geçiyoruz......inşallah kulluğumuzun alameti olan dualarımızla dünyamızı ve yaşamımızı süsleriz....duanın gerekliliğini isterseniz bir hatırlıyalım.....kuranı azimüşanda yüce Allah şöyle buyuruyorlar:

Biz ancak sana ibadet eder ve yalnız senden yardım bekleriz... (Fatiha/5)”

“ İnsana bir darlık dokunduğu zaman; yanı üzere yatarken, otururken yahut ayakta bize yalvarır. Ama biz onun sıkıntısını giderince sanki bize yakaran o değilmiş gibi davranır...”(Yunus 10 / 12)

“ El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O’dur. O’nun dışında el açıp duâ ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılayamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duâsı kuşkusuz hedefini şaşırmıştır.” (Ra’d/14)

“ Göklerde ve yerde bulunanlar da onların gölgeleri de sabah akşam ister istemez sadece Allah’a secde ederler.” (Ra’d/15)

“ Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin... O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin.” (A’raf, 55-56)

“ Rabbinize yalvara yakara gizlice dua edin. Şüphesiz ki Allah haddi aşanları sevmez...” ( A’raf / 55)

“ Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.”(Bakara, 186)

“ De ki: Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? “(Furkan, 77)

“ (Ey Muhammed!) Sabah akşam Rablerinin rızasını dileyerek O’na yalvaranlarla beraber sen de sabret. Dünya hayatının güzelliklerine dalarak gözlerini o kimselerden ayırma! “( Kehf 18/28)

“ Gerçekten inananlar, korkarak ve umarak duâ ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan hayır için harcarlar.. “( Secde 32/16)
Kul huve’l-kadiru alâ en yeb’ase azâben (De ki; Allah, azap göndermeye kâdirdir)”âyeti nâzil olunca Efendimiz (SAV), çok ağladı, çok namaz kıldı, çok dua etti. Ümmeti hakkında iki duası kabul buyrulurken, üçüncü duası (tefrikaya düşmeme) tamamen iradelere bırakıldı.

şimdi ise ezberlenecek dua ayetimizi veriyorum

26. قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

27. تُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَتُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَتُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ

ali imran ال عمران

mülkün gerçek sahibi olan Allahım!sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. dilediğini yüceltir, dilediğinide alçaltırsın.her türlü iyilik senin elindedir.gerçekten sen herşeye kadirsin.geceyi gündüze katar.gündüzüde geceye katarsın.ölüden diriyi çıkarır,diriyide ölüden çıkarırsın.dilediğinede sayısız rızık verirsin.

ali imran 26,27

G Çevrimdışı

Güleyru

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu güzel hatırlatma için Allah razı olsun kardeşim. Âl-i imran 16 ezberlendi şükür...Yeni ayeti ezberlemek içinde niyetliyiz... Rabbim yardımcımız olsun. Selam ve dua ile ...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Güleyru ' Alıntı:
Bu güzel hatırlatma için ALLAH razı olsun kardeşim. Âl-i imran 16 ezberlendi şükür...Yeni ayeti ezberlemek içinde niyetliyiz... Rabbim yardımcımız olsun. Selam ve dua ile ...
ALLAH RAZI OLSUN CANIM KARDEŞİM ......AHDE VEFA MÜSLÜMANIN ÇOK ÖNEMLİ ÖZELLİĞİDİR..NE MUTLU Kİ BU ÖZELLİĞE SAHİPSİN...BENDE BÖYLE BİR KARDEŞİMLE TANIŞMAYA MÜŞERREF OLDUĞUM İÇİNDE AYRICA MUTLU OLDUM........KARAKTERİN İSLAMA GÖRE KEMİKLEŞMESİ ......ÖRNEK MÜSLÜMANLARI ORTAYA ÇIKARIR..........İNŞALLAH HEPİMİZ ÖYLE MÜSLÜMANLARDAN OLURUZ....İÇİ DIŞI VE EYLEMLERİ BİR MÜSLÜMANLARDAN.......BÜTÜN KARDEŞLERİMLE FİRDEVSİ ALADA KEVSER HAVUZUNUN BAŞINDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE SELAMETLE

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sa kardeşler yeni bir dua ayetine geciyoruz yanlız pek ezberleyen yok gördüğüm kadarıyla :vavaaaa :agliyorum hayırlısı olsun muhakkak ALLAH yolunda bir meşguliyetiniz olduğuna inanıyorum..Rabbimiz ayağımızı bu yolda sabit kılsın yolumuzu daim eylesin inşALLAH.....................ben yine bu haftadaki ayetimizi veriyorum........

53. رَبَّنَا ءَامَنَّا بِمَا أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ

ال عمران[ali imran]

(rabbena amenna bima enzelte vetteba nar rasule fektubna meaşşahidiyn)

"Rabbimiz! İndirdiğine inandık ve Peygabere uyduk.Şimdi bizi (birliğini ve peygamberliğini tasdik eden) şahitlerden yaz".

ali imran suresi 53. ayet

kolay gele ...........selametle

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu hafta daki ezber duamız;
147. وَمَا كَانَ قَوْلَهُمْ إِلَّا أَنْ قَالُوا رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِي أَمْرِنَا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

ال عمران[ali imran]

(rabbenağfirlena zunubena ve israfena fiy emrina ve sebbit akdamena vensurna alel kavmil kafiriyn]

Ey Rabbimiz! günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlığımızı bağışla ;ayaklarımızı (yolunda ) sabit kıl;kafirler topluluğuna karşı bizi muzaffer kıl!
aliimran 147

ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN.........SELAMETLE

Üst Ana Sayfa Alt