Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tağuti Forumlarda Bulunmak, Sitelerin Kurallarını Kabul Etmek vs.. Caiz mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben bazı forumlarda, int. sitelerinde bulunuyorum. bunlarda bulunmam doğru mudur? bu sitelerde site kurallarına aykırı davranıp haksız yere ceza veren yöneticileri eleştirmem doğru mudur? onlardan forumda üyeler verilen hakları talep etmem yanlış mıdır? bir karar veremedim. cevap verirseniz ona göre bütün forumlardaki üyelikleri iptal ettirmeyi düşünüyorum. forum siteleri de tağut hükmünde sayılır mı? Kur'an ve sünnetten delillerle açıklar mısınız?

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben bazı forumlarda, int. sitelerinde bulunuyorum. bunlarda bulunmam doğru mudur? bu sitelerde site kurallarına aykırı davranıp haksız yere ceza veren yöneticileri eleştirmem doğru mudur? onlardan forumda üyeler verilen hakları talep etmem yanlış mıdır? bir karar veremedim. cevap verirseniz ona göre bütün forumlardaki üyelikleri iptal ettirmeyi düşünüyorum. forum siteleri de tağut hükmünde sayılır mı? Kur'an ve sünnetten delillerle açıklar mısınız?

بسم الله الرحمن الرحيم

internet sitelerinde de müslümana gereken hukuk kuralları geçerlidir. dolayısıyla internet ortamında da başka yerlerde de bir kötülüğe/haksızlığa karşı çıkmaya gücünüz ve imkanınız varsa bunu yaparsınız.

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Teşekkür ederim. Aslında söylemek istediğimi tam anlatamadım sanırım. Sormak istediğim şu; Şimdi adam forumunu tc yasalarına göre düzenlemiş ve girişte de diyor ki bu siteye üye olan tc yasalarını kabul etmiş sayılır diyor. Şimdi birincisi böyle olunca ben tağutu kabul mu etmiş sayılırım? İkincisi de forum İslam kanunlarına göre düzenlenmediğine göre benim onu İslam kanunları yerine kendi tağuti kanunlarına göre eleştirmem ve "sen forumda koyduğun şu tc yasasına aykırı davranıp haksızlık, adaletsizlik yapıyorsun" demem doğru mudur? Bu bir nevi tağuta başvuru sayılır mı?

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
eleştirilerinde tağutun değil, allah'ın yasalarını referans almalısın. onların kabul ettiği yasayla onları vurman zaten islami bir davranış olmaz.

sorunun ilk kısmına gelirsek: bazıları bunun küfre kapı açacağını, dolayısıyla kabul edilmemesi gerktiğini söylüyor. bazıları ise takiye yapılacağını... işin doğrusu cevabı ben de merak ediyorum.
(en doğrusunu ancak allah bilir)

P Çevrimdışı

PhiloSophiaLoren

Guest
:) Hiç bu kadar ince düşünmemiştim.)

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Teşekkür ederim. Aslında söylemek istediğimi tam anlatamadım sanırım. Sormak istediğim şu; Şimdi adam forumunu tc yasalarına göre düzenlemiş ve girişte de diyor ki bu siteye üye olan tc yasalarını kabul etmiş sayılır diyor. Şimdi birincisi böyle olunca ben tağutu kabul mu etmiş sayılırım? İkincisi de forum İslam kanunlarına göre düzenlenmediğine göre benim onu İslam kanunları yerine kendi tağuti kanunlarına göre eleştirmem ve "sen forumda koyduğun şu tc yasasına aykırı davranıp haksızlık, adaletsizlik yapıyorsun" demem doğru mudur? Bu bir nevi tağuta başvuru sayılır mı?

بسم الله الرحمن الرحيم

bir takım kuralların sırf tagutî yapıya sahip birileri tarafından konmuş olması sebebiyle kuralların kendisi de tagut olmaz. Bu kuralların uyulmasının caiz olmaması, o kuralların Allah ve rasulünün hükümlerine aykırı olmasıyla ortaya çıkar. haksızlık etmemek gibi kurallar ise insanlığın müşterek değerleridir. tagutlara has değildir. bu sebeple islamın reddetmediği kurallara uymak taguta uymak olmaz. Allah ve rasulünün hükümlerine aykırı bir kuralla karşılaştığınızda da onu caiz saymadan o kurala uymanız taguta fiilen itaattir ve bu sizi günaha sokar. ama onu caiz sayarsanız itikadınızla da taguta itaat etmiş olursunuz, bu da küfre sokar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt