Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Aranızdan En Hayırlıları Kâfir Çocuklarıdır" Manasına Gelen Bir Hadis Var mıdır?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Aranızdan en hayırlıları kafir çocuklarıdır "

Olayın aklımda kalan şekli şu , ailelerle dalga geçiliyor birisinin ana babasının falan kafir olduğundan dem vuruluyor Hz Muhammed s.a.s. da bu uyarıyı yapıyor . Direk böyle ya da bu manaya gelen bir hadis var mıdır ?

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Aranızdan en hayırlıları kafir çocuklarıdır "

Olayın aklımda kalan şekli şu , ailelerle dalga geçiliyor birisinin ana babasının falan kafir olduğundan dem vuruluyor Hz Muhammed s.a.s. da bu uyarıyı yapıyor . Direk böyle ya da bu manaya gelen bir hadis var mıdır ?

araştırayım.Bulursam söylerim

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Senin dediğin hadisi bulamadım.Bana arapçasını veya kaynağını verirsen tahkik etme imkanım olur.

Diğer Rivayetler

Cennette İbrahim aleyhisselamın etrafında çocuklar dolaşır. Bunların içinde müşriklerin küçükken ölen çocukları da bulunur.(Sahih-i Buhâri)

Rabbimden, müşrik çocuklarını bağışlamasını diledim, kabul edip Cennete soktu.(Ebu Nuaym)

Her çocuk İslam fıtratı üzere doğar .(Sahih-i Buhâri)

Rabbimden, küçükken ölen müşrik çocuklarının Cennette müminlere hizmet etmelerini istedim, kabul etti.(Hâkim-i Tirmizi)

Müşriklerin çocukları Cennet ehlinin hizmetçileridir . (Taberâni)

((حَدَّثَنَا عَمِّي قَالَ: قُلْتُ لِلنَّبِيِّ ^ مَنْ فِي الْـجَنَّةِ؟ قَالَ: النَّبِيُّ فِي الْـجَنَّةِ، وَالشَّهِيدُ فِي الْـجَنَّةِ، وَالْـمَوْلُودُ فِي الْـجَنَّةِ، وَالْوَئِيدُ فِي الْـجَنَّةِ )) [ رواه أحمد وضعفه الألباني في ضعيف الجامع ]
"Amcam (Eslem b. Selîm) bana anlattı. Dedi ki:
- Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e: Kimler cennettedir? diye sordum.
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:
-Peygamber cennettedir. Şehit cennettedir. Yeni doğan çocuk cennetedir. Diri diri toprağa gömülen çocuk cennettedir." (İmam Ahmed Müsnedi; c. 5, s: 409. Ancak Elbânî, "Daîfu'l-Câmi'"de hadisin zayıf olduğunu belirtmiştir. Hadis no: 5997).

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Musluman ve Muşriklerin Küçük Yaşta Ölen Çocuklarının Ahiretteki Durumu ?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuklar derken küçük çocuklardan kastedilmiyor mesela bir Hz. Ali'de kafir çocuğudur bildiğim kadarı ile , kaynak yok zaten onun için şu şekilde yazıyordu diye aktarıyorum ... Açıkcası en hayırlı kimdir tartışması olurken bende hadislere bakıyordum ,bir yerde bi hadis okudum , sonra da o yeri bulamadım ondan sonrada şüpheye düştüm şeytan mı aklımda öyle kalmasını sağladı diye arayıp duruyorum ....

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Çocuklar derken küçük çocuklardan kastedilmiyor mesela bir Hz. Ali'de kafir çocuğudur bildiğim kadarı ile , kaynak yok zaten onun için şu şekilde yazıyordu diye aktarıyorum ... Açıkcası en hayırlı kimdir tartışması olurken bende hadislere bakıyordum ,bir yerde bi hadis okudum , sonra da o yeri bulamadım ondan sonrada şüpheye düştüm şeytan mı aklımda öyle kalmasını sağladı diye arayıp duruyorum ....

kaynak vermeden veya olayı tam olarak aktarmadan bulunması zor.

Üst Ana Sayfa Alt