Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gerçek Paralar Mâdenîdir

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kağıt para kullanımını yanlış buluyorum. Çünkü o kağıtlara değeri insanlar kafasına göre veriyor.

Sahabe zamanında anladığım kadarıyla gümüş, bakır, altın gibi paralar kullanılıyor. Bu paralar aslî mülkü belirtir. Bu tarz mâdenlerin kendileri değerli olduğu için bunların değerini düşüremezler.

(İnsanlara değerinin düştüğüne dâir propoganda yapabilirler. Gümüşün zekât için nisab miktârı hesap edildiğinde olması gerektiğinden düşük değerde olduğu gibi. 1 gr altının kaç gram gümüşe tekâbül ettiğini nisab miktarı hesâbını yaparak bir sonuca varmıştım.)

Yani kendisi değerli olan mâdenleri alış verişte kullanmamız gerekir. Bu sayede başka insanlar elimizdeki paraların değerini kafalarına göre belirleyemezler.

Zâten selef gibi yaşamak istiyorsak kullanılması gereken paralar bu tarz mâdenî paralardır.

Çeyrek gram gümüşe 1 ekmek alınabilir mesela.

Gerçi gr ve kg vs. kullanmak da selef gibi yaşamak istiyorsak yanlıştır.
Ukıyye, dirhem vs. bu tarz ölçü birimleri kullanmalıyız.

Üstünde suret ve sevmediğimiz şahıslar bulunan paraları kullanmaktan da bir kurtuluştur ayrıca.

selefi genç Çevrimdışı

selefi genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Kağıt para kullanımını yanlış buluyorum. Çünkü o kağıtlara değeri insanlar kafasına göre veriyor.

Sahabe zamanında anladığım kadarıyla gümüş, bakır, altın gibi paralar kullanılıyor. Bu paralar aslî mülkü belirtir. Bu tarz mâdenlerin kendileri değerli olduğu için bunların değerini düşüremezler.

(İnsanlara değerinin düştüğüne dâir propoganda yapabilirler. Gümüşün zekât için nisab miktârı hesap edildiğinde olması gerektiğinden düşük değerde olduğu gibi. 1 gr altının kaç gram gümüşe tekâbül ettiğini nisab miktarı hesâbını yaparak bir sonuca varmıştım.)

Yani kendisi değerli olan mâdenleri alış verişte kullanmamız gerekir. Bu sayede başka insanlar elimizdeki paraların değerini kafalarına göre belirleyemezler.

Zâten selef gibi yaşamak istiyorsak kullanılması gereken paralar bu tarz mâdenî paralardır.

Üstünde suret ve sevmediğimiz şahıslar bulunan paraları kullanmaktan da bir kurtuluştur ayrıca.

dünyada 50 bin ton altın var ve 8 milyar insan var kişi başına aşağı yukarı 6 gram altın düşüyor dünya genelinde kişi başında düşen dolar 14 bin dolar (186 gram altin) bence altına dönmek bu nüfusta pek mantıklı değil gibi

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bence kağıt paralar tamamen kalkmalı yerini altın ve gümüş paralar almalı en mantıklısı bu ama küresel sistem buna izin vermez insanları sömürmesi lazım hatta 2030 a kadar nakiti tamamen kaldırmak istiyorlar herşey banka kartı ile olacak ve dedikleri dışına çıkarsak kartımıza bloke koyacaklar yeni dünya düzeni karşı köleliğin en büyük başlangıcı...

selefi genç Çevrimdışı

selefi genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Bence kağıt paralar tamamen kalkmalı yerini altın ve gümüş paralar almalı en mantıklısı bu ama küresel sistem buna izin vermez insanları sömürmesi lazım hatta 2030 a kadar nakiti tamamen kaldırmak istiyorlar herşey banka kartı ile olacak ve dedikleri dışına çıkarsak kartımıza bloke koyacaklar yeni dünya düzeni karşı köleliğin en büyük başlangıcı...
evet doğru ama öncelikle dijital paralar ve bankalar kalkmalı kasasında 10m dolar olan bankanın kağıt üzerinde milyarlarca doları var bu sistem er geç fena bir şekilde çökecek

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
dünyada 50 bin ton altın var ve 8 milyar insan var kişi başına aşağı yukarı 6 gram altın düşüyor dünya genelinde kişi başında düşen dolar 14 bin dolar (186 gram altin) bence altına dönmek bu nüfusta pek mantıklı değil gibi
Kardeşim bu bilgiyi sana kim söyledi?

İnsanların parasına el koymak isteyen; kağıt para, bankaların sanal paralarını, kripto para gibi sahte paraların kullanılmasını isteyen sistemden öğrenmiş olmayasın?

Bu sistem şu anda yüksek oranda hâkim. Gerek devletler olarak hâkim gerek Google gibi özel şirketler olarak hâkim.

selefi genç Çevrimdışı

selefi genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bu bilgiyi sana kim söyledi?

İnsanların parasına el koymak isteyen; kağıt para, bankaların sanal paralarını, kripto para gibi sahte paraların kullanılmasını isteyen sistemden öğrenmiş olmayasın?

Bu sistem şu anda yüksek oranda hâkim. Gerek devletler olarak hâkim gerek Google gibi özel şirketler olarak hâkim.
yani Google'dan baktım gerçekliğine kefil değilim ben iddia edileni yazdım belki yanlıştır

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İşte bu yüzden şeriat! Biz kula kul olmayız, Allah'a kul oluruz!

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Guney afrikada
abdulkadir es sufi nin cemaati
Madeni para kullaniyorlar.
Bankalarla islerleri yok kendi aralarinda kullaniyorlar
Yapmak isteyen yapiyor demek ki.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
olabilir zaten Afrika'nın şehirleri hariç elektrik olan yer çok nadir menzil gibi köy kurmuşlardır
Menzilcilerden farklilar.

Nihayetinde bir problemi kendi iclerinde cozup hayata gecirmisler.
Bu acidan bakinca takdir edilesi
Cunku soylemde kalmamis.
Genel muslumanlarin eksi yonudur soylemlerin coklugu lakin hayata gecirmenin nadir oldugu.