Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdest Almadan Önce Taharetlenmek Gerekli mi?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm
Bazı arkadaşların abdestten önce taharet i önemsemediklerini gözlüyorum.
Taharet abdest için gerekli değilmidir.

suyu akmayan pisuar kullananların abdestleri hakkında da aynı suali sormak isterim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamün Aleyküm
Bazı arkadaşların abdestten önce taharet i önemsemediklerini gözlüyorum.
Taharet abdest için gerekli değilmidir.
Âleykum selam we rahmetullah;

Abdest için taharat, tuvalet ihtiyacı giderildiğinde yapılır ve aslen abdestin ilk niyeti de taharat esnâsıdır. Sonradan abdest alacak olanın tekrardan taharatlenmesi diye bir şey yoktur. Yellenme gibi bir durum söz konusunda eğer gaita /dışkı çıkması şubhesi söz konusu ise o zaman gerekir. Sadece yellenmekten dolayı taharatlenme bid'attir.

suyu akmayan pisuar kullananların abdestleri hakkında da aynı suali sormak isterim.

Musluman, zarurat olmadıkça böyle cahiliyye adetlerinden sakınmalıdır. Tuvaletin oturmadan yapılması durumunda mesane/idrar/bevl kesesi tam boşalmayacağından borularda kalan idrarın sonradan çıkması ve çamaşıra necasetin bulaşmasından dolayı (kişinin yapısına göre) abdestin bozulması kuvvetle ihtimaldir.
Ayrıca su olmayınca da temizliğini düzgün yapamayacaktır. Bu durumda peçete gibi bir nesne ile temizlemeli ve sararak, çıkacak bevlin çamaşıra sirayetinden sakınmaya çalışmalı, daha sonra peçeteyi atmalıdır.
Bu şekilde ayakta idrarını yapan ve su kullanılmadan çıkan kişinin, abdesti sıkıntılıdır.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullah;

Abdest için taharat, tuvalet ihtiyacı giderildiğinde yapılır ve aslen abdestin ilk niyeti de taharat esnâsıdır. Sonradan abdest alacak olanın tekrardan taharatlenmesi diye bir şey yoktur. Yellenme gibi bir durum söz konusunda eğer gaita /dışkı çıkması şubhesi söz konusu ise o zaman gerekir. Sadece yellenmekten dolayı taharatlenme bid'attir.

Başkalarını yadırgarken kendim bidat işlemişim bu durumda.
Bunu nerden öğrendiğimi de bilmiyorum açıkcası.
Peki bu bidati işlediğim için (bugüne kadarki tüm abdestlerim bu şekilde idi) benim ne yapmam gerekiyor

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevaplar için ALLAH Razı olsun.
Pisuvar sorusunu , sadece konunun içinde gündeme gelmesi açısından sordum.:D

Üst Ana Sayfa Alt