Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Zahiriye Mezhebi Hanbelilik ile Aynı mıdır?

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
Esselamun Aleyküm Zahirilik ile Hanbelilik benzer gruplar mı çünkü Hanbeliler de zahire bakar ama zahiriye sonradan çıkmış diye biliyorum

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun Aleyküm Zahirilik ile Hanbelilik benzer gruplar mı çünkü Hanbeliler de zahire bakar ama zahiriye sonradan çıkmış diye biliyorum

4 mezhebin dördüde zahir bakar.
Zahirilerin temel özellikleri, kıyası kabul etmemeleridir. Kıyas, zahirilerie göre asla delil olamaz. Aynı zamanda Zahiriler, taklidi caiz görmezler
İlave bilgi için:

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
Zahirilerin temel özellikleri, kıyası kabul etmemeleridir. Kıyas, zahirilerie göre asla delil olamaz. Aynı zamanda Zahiriler, taklidi caiz görmezler
İlave bilgi için:
Üstad gene paylaşmışsin eyvallah :))

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
İlave bilgi için:
O zaman zahiriye ile Hanbelilik biraz aynı ama zahiriye kıyasa önem vermezmiş ama ebu Hanife veriyor diye biliyorum

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman zahiriye ile Hanbelilik biraz aynı ama zahiriye kıyasa önem vermezmiş ama ebu Hanife veriyor diye biliyorum

Hanbelilerde kıyası kabul ederler, tıpkı diğer mezhebler gibi. Saece nerede ne nasıl yapılacağında, usul ve kaidelerinde ihtilaf vardır. Meselenin detayları var, biraz teknik bir konu.
Ama Zahiriler kıyası kökten reddederler

Üst Ana Sayfa Alt