Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Zahiri Mezhebinde Namazda Elleri Kaldırmanın Hükmü Nedir?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zahiri Mezhebine göre rukuya giderken/rukudan kalktıktan sonra ve 2.rekattan 3.rekata kalkarken eller kaldırılır mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Zâhiri (Dâvud Zahirî ve onun ashabından bir grub) mezhebinde Rukû‘a giderken ve rukûdan kalkarken, secdeye giderken ve secdeden kalkarken elleri kaldırmanın farz olduğunu söylemişlerdir.
(İbn Hazm, Ebû Muhammed b. Ali b. Ahmed b. Saîd Zahiri, (1185); Muhallâ, (thk. Ahmed Muhammed Şakir). Kahire: Dâru’t-Turas, (I-XI), III, 236)

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam yoruyoruz sizi kusura bakmayın.Sizin ilminizin artması için Allah'a dua edeceğim inşaAllah.

Rukuya giderken ve rukudan kalkarken elleri kaldırmak Hanbeli ve Şafi Mezheplerinde vardır.Ben secdeye giderken ve secdeden kalkarken elleri kaldırma meselesini tam anlamadım.Secdeye giderken elleri kaldırmak derken;diyelimki rükudan kalktım zaten o an ellerimi kaldırdım.Peki secdeye giderken derken ne zaman ellerimi kaldıracağım?

Secdeye giderken ve secdeden kalkarken elleri kaldırmak şu mu:Ben rukudan doğruldum,secdeye gittim.Sonra birinci secdeyi yaptım.Celse halinde ellerimi kaldırdım sonra ikinci secdeye gittim.Sonra teşehhüd halindeyken,ya da kalkarken ellerimi kaldırıp sonra ellerimi bağladım.

Hocam tam ifade edemedim kendimi.Benim sorum aslında şu:Secdeye giderken ve secdeden kalkarken elleri kaldırmak tam olarak nasıl oluyor.Allah razı olsun şimdiden

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam Zahiri Mezhebinin o görüşünü benimsediğimden sormuyorum.Araştırma amaçlı soruyorum ben.Siz secdeye gidişte ve kalkışta denilmesinden ne anlıyorsunuz?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Normal secde için tekbir aldığında elleri (göğüs ya da kulak hizasına) kaldırıb secdeye gitmeyi, secdeden kalkarken de yine tekbirden sonra elleri kaldırarak teşehhudde oturmayı yahut kalkmayı anlıyorum.

Şöyle :

Üst Ana Sayfa Alt