Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yüzyılın matematik problemini çözdü

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
230320102332468353626_2.jpg

Matematikteki en zor problemlerden birini çözen "dünyanın en zeki adamı" olduğu söylenen Rus matematikçi, 1 milyon dolarlık ödülü elinin tersiyle itti.
Petersburg'da hamam böceklerinin istila ettiği küçük bir dairede oturan 44 yaşındaki Dr. Grigory Perelman, kapı aralığından yaptığı açıklamada, parayı istemediğini belirterek, "Ben istediğimi aldım" dedi. Ödül Perelman'a, ABD'deki Clay Mathematics Institute tarafından, matematikçilerin kafasını yüzyıldır yoran Poincare Varsayımı problemini çözdüğü için verildi.

Matematik dahisi, 4 yıl önce de Uluslararası Matematik Birliği tarafından problemi çözdüğü için verilen ödülü, "Para veya ün beni ilgilendirmiyor. Hayvanat bahçesindeki bir hayvan gibi sergilenmek istemiyorum. Matematik kahramanı değilim. O kadar da başarılı değilim, bu yüzden herkesin gözünü bana dikmesini istemiyorum" diyerek reddetmişti.

Perelman, Steklov Matematik Enstitüsü'nde çalıştığı 2002 yılında, 7 matematik muammasından biri olan söz konusu problemi çözdüğü iddiasıyla çözümleri internette yayınlamaya başlamıştı.

Yapılan titiz sağlamalarla çözümün doğru olduğu tespit edildi. Problemin, kainatın biçiminin saptanmasında yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
helal!hem zeki hem onurlu...içimden keşke müslüman olsaydı diye geçti...gurur duyardık:)

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ödül de geri çevirilecek gibi değilmiş. Sonradan almadım diye pişman olmasında :)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
ödülü almamakla onurlu olmanın ne alakası var anlamadım.
kendisi layık değil diye almamış dediğine göre. onur meselesi yapmamak lazım.
ya da tersten düşünelim hamam böceklerinin bastığı bi evde yaşamak onursuzluk mudur mesela ? :)

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Belki de rus mafyasından korktuğu için almamıştır "başıma bela olmasınlar ben hamam böceklerimle sakin hayatıma devam edeyim" de demiş olabilir. Hamam böcekleriyle yaşamanın onur ile alakalı olacağını sanmıyorum adamın ciddi temizlik problemi olduğu kesin ama :)

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bana göre o paraya tamah etmemiş olması onurlu bi davranıştır...