Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Üniversite Tercihlerim Hakkında Önerilerinizi Öğrenebilir miyim?

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
T Çevrimdışı

TevhideriMusab

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim Üniye 2 sene daha var. Şu anda Lisedeyiz.Lise böyleyse üniyi düşenemiyorum.Bu sene okul mescidinde 2 kişi birbirini tekfir edip kavgaya tutuştular.Kimsede ayırmıyordu ben geldiğimde.İnşaAllah biz ayırdık.Birde bunlar müslüman kesim.Ünide solcusu var Ateisti var her türlü insan var.İnşaAllah nasip olursa bende Sosyolji tarih yada psikoloji okumak istiyorum..

S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, hukuk okumak problem olmaz, ama ondan sonra ne yapican, o problem teşkil eder. Sen gidip avukatlik mi yapican veya hakimlik mi?

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim Üniye 2 sene daha var. Şu anda Lisedeyiz.Lise böyleyse üniyi düşenemiyorum.Bu sene okul mescidinde 2 kişi birbirini tekfir edip kavgaya tutuştular.Kimsede ayırmıyordu ben geldiğimde.İnşaAllah biz ayırdık.Birde bunlar müslüman kesim.Ünide solcusu var Ateisti var her türlü insan var.İnşaAllah nasip olursa bende Sosyolji tarih yada psikoloji okumak istiyorum..
Keşke benim okuduğum lisedekiler de böyle olsaymış en azından flört meseleleri yüzünden birbiriyle dövüşen birbirine küsen beyinsiz sürüsünden iyidir.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayır olsun, tebrik ederim. kardeşin söylediğin gibi, hukuk konusunda iş epey titizleşiyor. sen de bunları zaten uzun uzun düşünmüş, tartmışsındır muhakkak.
başarılar diliyorum :)
Ekli dosyayı görüntüle 15031
bizde de vaziyet bu. gönül isterdi ki medrese okuyalım, ama işte... :(
Selamün Aleyküm Aişe Zeyneb Bacım;
Sana bir şeyler yazmak zorunda hissettim kendimi. İnşallah nasihat almaya açıksındır. Çünkü mü'minlerin birbirleri üzerindeki görevlerinden biri de nasihatleşmektir. Ve inşallah da yazdıklarımdan dolayı kırılmazsın. Çünkü benim de biraz dilim sivri ve uslubum serttir. Yani ben öncelikle şunu anlamıyorum; Muvahhide bir bayanın İlahiyatta ne işi var? Daha da ilerisi hadis inkarcılığının tavan yaptığı Ankara İlahiyat gibi bir yerde ne işi var? Bu konu başlığı altındaki diğer bazı ahilerin savunduğunun da aynısını savunuyorum ben; Tevhid Ehli bir bayanın üniversite gibi bir ortamda ne işi var? Müslüman bayan için en güzeli evinde oturmak ve evlenip çoluk çocuğunun İslami eğitimiyle uğraşmak.

Diğer bir mesele ise şu; Allah (s.w.t.) Saff Suresi 2.ayette şöyle buyuruyor; "Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?" Bu ayeti ne için yazdım? Şundan dolayı, demişsinki; "gönül isterdi ki medrese okuyalım, ama işte..." Gönlün medrese okumak istiyor ama niçin medrese okumuyorsun? Medrese okumak istiyorsun da, okuyacağın medrese mi bulamadın? Ya da okumak istiyorsun da aileni mi ikna edemedin? Ya da hepsini geçtim; Kendi nefsini mi ikna edemedin medrese okumaya? Önce bu soruların bi cevabını bulmamız gerekiyor. Eğer Ankara İlahiyatı yazmayı düşünüyorsan, muhtemelen Ankarada yaşıyorsun? Eğer Ankarada yaşıyorsan veya Ankaraya gelmeyi kafaya koyduysan, tamam ben sana Ankarada okuyabileceğin medrese bulacam, razı mısın? Ayet ondan dolayı "Yap(a)mayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?" diyor. Devamındaki ayette ne diyor; "Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah yanında ne kadar çirkindir!" Bak ben yapmayacağım veya yapamayacağım şeyi söylemiyorum; Sen okumak istiyorsan sana medrese ayarlayacağım diyorum.Tabi bu medrese yatılı ve de bir de giriş sınavı var, oraya kayıt olabilmek için o yeterlilik sınavını da aşman lazım. Yani ben işte mesajındaki o "AMA"yı anlamıyorum. Gönül medrese okumak ister ama....Gel biz seninle o aradaki ama'yı kaldıralım ve hayırlı bir adım atalım. Bir çok insanın yaptığını gibi yapma ve yapamayacağın şeyi söyleme. Bir çok kişi; Okuyacak medrese yok diyor, ama medrese bulunca da yan çiziyor ve okumuyor. İnşallah senin için de hayırlı olur diye düşünüyorum...

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Lisede tekfir he. İlginç. Ben lisedeyken daha tekfirin ne olduğunu bilmezdim.

T Çevrimdışı

TevhideriMusab

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Lisede tekfir he. İlginç. Ben lisedeyken daha tekfirin ne olduğunu bilmezdim.
Akhi benim okul Anadolu Lisesi namaz kılan 15 20 kişi varız Abdest alırken Oy vermek konusunda tartışıyorlarmış birisi oy veren kafir olur demiş öbürüde o zaman kafir sensin demiş birbirine girişmişler.Sen nasıl bana kafir dersin diye.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sana bir şeyler yazmak zorunda hissettim kendimi. İnşallah nasihat almaya açıksındır. Çünkü mü'minlerin birbirleri üzerindeki görevlerinden biri de nasihatleşmektir. Ve inşallah da yazdıklarımdan dolayı kırılmazsın. Çünkü benim de biraz dilim sivri ve uslubum serttir. Yani ben öncelikle şunu anlamıyorum; Muvahhide bir bayanın İlahiyatta ne işi var? Daha da ilerisi hadis inkarcılığının tavan yaptığı Ankara İlahiyat gibi bir yerde ne işi var? Bu konu başlığı altındaki diğer bazı ahilerin savunduğunun da aynısını savunuyorum ben; Tevhid Ehli bir bayanın üniversite gibi bir ortamda ne işi var? Müslüman bayan için en güzeli evinde oturmak ve evlenip çoluk çocuğunun İslami eğitimiyle uğraşmak.

Diğer bir mesele ise şu; Allah (s.w.t.) Saff Suresi 2.ayette şöyle buyuruyor; "Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?" Bu ayeti ne için yazdım? Şundan dolayı, demişsinki; "gönül isterdi ki medrese okuyalım, ama işte..." Gönlün medrese okumak istiyor ama niçin medrese okumuyorsun? Medrese okumak istiyorsun da, okuyacağın medrese mi bulamadın? Ya da okumak istiyorsun da aileni mi ikna edemedin? Ya da hepsini geçtim; Kendi nefsini mi ikna edemedin medrese okumaya? Önce bu soruların bi cevabını bulmamız gerekiyor. Eğer Ankara İlahiyatı yazmayı düşünüyorsan, muhtemelen Ankarada yaşıyorsun? Eğer Ankarada yaşıyorsan veya Ankaraya gelmeyi kafaya koyduysan, tamam ben sana Ankarada okuyabileceğin medrese bulacam, razı mısın? Ayet ondan dolayı "Yap(a)mayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?" diyor. Devamındaki ayette ne diyor; "Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah yanında ne kadar çirkindir!" Bak ben yapmayacağım veya yapamayacağım şeyi söylemiyorum; Sen okumak istiyorsan sana medrese ayarlayacağım diyorum.Tabi bu medrese yatılı ve de bir de giriş sınavı var, oraya kayıt olabilmek için o yeterlilik sınavını da aşman lazım. Yani ben işte mesajındaki o "AMA"yı anlamıyorum. Gönül medrese okumak ister ama....Gel biz seninle o aradaki ama'yı kaldıralım ve hayırlı bir adım atalım. Bir çok insanın yaptığını gibi yapma ve yapamayacağın şeyi söyleme. Bir çok kişi; Okuyacak medrese yok diyor, ama medrese bulunca da yan çiziyor ve okumuyor. İnşallah senin için de hayırlı olur diye düşünüyorum...

Abi yorumun hakkinda bir iki soru sormak istiyorum.

Mesela neden nasihat ederken kırıcı sert bir uslup kullanmak zorundayiz ? Yani bunun nedeni nedir ? Ve neden bunu açıklama gereği duydun ki?

Ben senden küçüğüm.
Seni örnek aliyorum diyelim ( ki bazi konularda aliyorum mesela çocuklarının eğitimini dert edinmeni..)
Senden öğreneceğim nasihat ederken uslubumun sert olmasi mi
Yoksa meseledeki ciddiyetine olan hassasiyetin mi ? Hangisi?

..
Ama ile ilgili ihtimaller sunmussun,
Kardesimiz ailesinin isteği uzerine hareket ediyor olsun o vakit yorumun nasil olurdu ?

Ailelerimizin uzerimizdeki baskısının dereceleri mazerete midir ?
Bireysel davranmak ne kadar zor.
Çoğumuzun ailesi bilinçli değil. Kafa kağıdında müslüman ibaresi muammalik içeriyor.

Bak diyorsun ki ankara da medrese var.ama şartlari var.

Peki bu şart dışı kalanlar ne yapacaklar?

Alternatif sunun derken geçici değil ayırıcı değil daimi olabilen bir alternatiften bahsediyorum.

Mesela sorayim size bir kadin yatır başında neden caput bağlar? Neden dilek ağacına gider ? Neden turbelerden medet umar?

Simdi diyeceksin ki ilahiyat okuyan bunlari yapmaz mi ?

Mesele o değil. Eğitimdeki devasa açıklık.

Sistemden bahsedelim derseniz eğitim sisteminin fasa fiso olduğu zaten ortada. Zaten bozuk.

Akademisyenlerin dünyası tamamen karmaşa.

İstanbul da agirakcanin var bir okulu ama denkliği hala yok biliyorum. Mesele diploma değil sonraki aşamada önünün kapalı olmasi.

Devlet okullarinin ortamlari berbat.
Bunu hicbir zaman savunmadim.
Ama alternatifler kısıtlı.

Sen yazmadin mi çocuklarına okul ararken neredeyse umidini kaybettigini ama sonunda bulduğunu.

Bizim neden okullarimiz yok ?

Ne yapacagiz ya hu biz ?

Sizin gibi bilinçli anne babalarimiz yok.
Çevre desen bir yere kadar.
Sonra bir başına kalıp yalnızlaşıyorsun.

Yukarda ruhisukut kardes ortam cetrefilliginden bahsedip nasihat eylemis Allah razi olsun.
Ama , bir ama daha peki neden devam ediyorsun sorusu geliyor aklima?

Bir muvahhide neden uni ortaminda sorusuna
Bir muvahhid neden uni ortaminda o zaman ?

Kendimi doğru ifade edebildim mi bilmiyorum ama, eleştiriye yemin ediyorum doydum ben.
Çözüm istiyorum.
Geçici değil kalıcı.

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bacım oraya gideceğine, evinde otursan fitneden daha iyi uzak kalırsın.

nasihatleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun.
ailemi ikna edemedim ve tesettürüm başka bölümlerde sıkıntı çıkaracağı için İlahiyat Fakültesi'ne gitmek istedim. bir şekilde lisans eğitimi almak zorundaydım.
Ankara'da bir medrese de bulmuştum. ders saatleri okulla aynı olacağı için imkan yoktu. yaz kurslarına gitmeyi düşündüm.
sahabe hanımlarının ilimleri, uğraşları, islam toplumu için çabaları da ortadayken kendimi eve kapatıp masivadan tamamen el etek çekmem zaten mümkün değil.

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
nasihatleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun.
ailemi ikna edemedim ve tesettürüm başka bölümlerde sıkıntı çıkaracağı için İlahiyat Fakültesi'ne gitmek istedim. bir şekilde lisans eğitimi almak zorundaydım.
Ankara'da bir medrese de bulmuştum. ders saatleri okulla aynı olacağı için imkan yoktu. yaz kurslarına gitmeyi düşündüm.
sahabe hanımlarının ilimleri, uğraşları, islam toplumu için çabaları da ortadayken kendimi eve kapatıp masivadan tamamen el etek çekmem zaten mümkün değil.

Bacım anlıyorum seni bir kaç sorum var.

1) Ankara Üniversitesi ile ilgili bilgin ne durumda?
2) A.Ü İlahiyatta okuyan herhangi bir bacıyla görüştün mü?
3) A.Ü İlahiyatta ders veren hocaların görüşleriyle ilgili araştırma yaptın mı?
4) İlahiyatların genel durumuyla ilgili bilgin var mı?

Bacım dediğimi yanlış anlama. Eminim ki sorduğum soruların nedenini benden çok daha iyi biliyorsundur. İlim öğreneyim derken, evhama kapı aralayan, insanları felsefe içinde yoğrulmuş islam düşüncesine yönlendiren hakkı görmesine rağmen hakkı söylemekten çekinen hocaların olduğu bir yerden İSLAM adına ders alacağını düşünebiliyor musun?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Bacım dediğimi yanlış anlama. Eminim ki sorduğum soruların nedenini benden çok daha iyi biliyorsundur. İlim öğreneyim derken, evhama kapı aralayan, insanları felsefe içinde yoğrulmuş islam düşüncesine yönlendiren hakkı görmesine rağmen hakkı söylemekten çekinen hocaların olduğu bir yerden İSLAM adına ders alacağını düşünebiliyor musun?

Abi ilahiyatların geneli öyle zaten maalesef..

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İlahiyatların genelinin sorunlu olduğunu biliyorum. Ankara Üniversitesi de bu bölüm için sabıkalı bir okul, biliyorum.
başka şehre gitme imkanım da yok, üniversiteye gitmeme imkanım da yok.
oraya ilim açlığıyla gitmiyorum. söylediğim gibi, başka bölümlerde tesettürüm sıkıntı çıkarıyor. farklı yerlerden ilim talep etmek istiyorum fakat Ankara'da bildiğim sadece bir yer var.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bizim peder ablalarımı ilkokuldayken almış okuldan çok şükür ama daha sonra hırs yaptılar açıktan okumaya başladılar, en son ilahiyat üniversite okuyordu sanırım açıktan. Yani bunun sonunda ne olmak amaçlanıyor? Camiye hoca olamazsın, medrese açsan vahhabi yetiştiriyor diye ya önüne taş koyarlar yada kilit vururlar. Diploma almaktaki amaçlanan ne yani, din diploma isteyen bir merci değil ki. Tembellikten bitiremedim 2 üniversiteyi belki bana boş geliyor bilmiyorum ama uzak yakın farketmez özellikle müslüman bacıların üniversite ortamına girmesini tasvip etmem. Doğu bölgelerine üniversite açıldıktan sonra değişen ahlak çıtası malumunuzdur. Ucundan köşesinden illaki muhattap olacaksın bu ortam ile, koskoca 4 yıl. Ne düşündüğümün bir ağırlığı yok tabii bulduk forum ortamını boş beleş sallıyorum :)

Üst Ana Sayfa Alt