Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf Ve Islam Tartışmaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Tasavvuf nedir?
İslamda tasavvuf var mıdır?
Sıla ismiyle tanınan İmamı rabbani ve tasavvufla ilgili görüşleriniz nelerdir?
Mevlana ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Mutasavvıflar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bu ve benzeri konulardaki görüşlerinizi merak ediyorum hayırlı bir konu olması dileğiyle.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş amerikayı yeniden keşf etmeye gerek yok sitenin görüşleri bizim görüşlerimiz okuyup bulabilirsin sen bildiğini buraya satmaya geldiysen nafile kardeş yok ben doğruyu arıyorum diyorsan buradaki herkes sana yardımcı olur ama bütün samimiyetimle söylüyorum Allah cc şahidim olsun senin bildiğin din islam değil bir takım velilerin yanii sizin veli dediğiniz kişilerin uydurdukları şeylerle dolu sana takrar tavsiyem tevhidi öğren ibadet nedir ilah nedir rab nedir tağut nedir bidat nedir

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş amerikayı yeniden keşf etmeye gerek yok sitenin görüşleri bizim görüşlerimiz okuyup bulabilirsin sen bildiğini buraya satmaya geldiysen nafile kardeş yok ben doğruyu arıyorum diyorsan buradaki herkes sana yardımcı olur ama bütün samimiyetimle söylüyorum Allah cc şahidim olsun senin bildiğin din islam değil bir takım velilerin yanii sizin veli dediğiniz kişilerin uydurdukları şeylerle dolu sana takrar tavsiyem tevhidi öğren ibadet nedir ilah nedir rab nedir tağut nedir bidat nedir

Ben araştırıp öğrenmek görüş almak belkide ikna olmak istiyorum Allah yolunda hayırlı bu isteğimi, niyetimi bana çok gördünüz sağolun.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sana kitap tavsiye edebilirim ubuhanzala dan tüm resullerin ortak daveti seyiit kutupdan yoldaki işaretler makdisi hocadan milleti ibrahim bunları oku ve tek tek her görüşlerini kuran dan sünnetten teyit et sonra sana öğretilenleri kuran dan sünnetten teyit et yapabileceğim bu kardeşim tekrar yazıyorum tevhid nedir bunu öğrenmeden konuştuklarımız hep boşa gider

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
sana kitap tavsiye edebilirim ubuhanzala dan tüm resullerin ortak daveti seyiit kutupdan yoldaki işaretler makdisi hocadan milleti ibrahim bunları oku ve tek tek her görüşlerini kuran dan sünnetten teyit et sonra sana öğretilenleri kuran dan sünnetten teyit et yapabileceğim bu kardeşim tekrar yazıyorum tevhid nedir bunu öğrenmeden konuştuklarımız hep boşa gider

Nasıl boşa gider arkadaş ben burada ne için bulunuyorum sanıyorsun çok üzüldüm önceki yorumundan

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinde çok fazla aşırıya gidip yeni kavramlar türeterek bunlara sadece kendileri ulaşabilirmiş imajı verip,ulaştıkları yerleri insanlara anlatmışlardır.Kendin pişir kendin ye hesabı oluşturdukları bu din peygamberimizin(sallallahu aleyhi ve sellem) hayatıyla hiç örtüşmemektedir.Değişik kavramlarla insanların akıllarını karıştırıp dini zorlaştırmaktan öte bir şey yaptıklarını göremedim.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinde çok fazla aşırıya gidip yeni kavramlar türeterek bunlara sadece kendileri ulaşabilirmiş imajı verip,ulaştıkları yerleri insanlara anlatmışlardır.Kendin pişir kendin ye hesabı oluşturdukları bu din peygamberimizin(sallallahu aleyhi ve sellem) hayatıyla hiç örtüşmemektedir.Değişik kavramlarla insanların akıllarını karıştırıp dini zorlaştırmaktan öte bir şey yaptıklarını göremedim.

sen ne diyorsun açık konuş benim niyetim senin dediğin gibi değil siteye yeni üye olan biri içinse fazla cüretker bir yazı yazmışsın kimin ne olduğunu daha bilmeden

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sen ne diyorsun açık konuş benim niyetim senin dediğin gibi değil siteye yeni üye olan biri içinse fazla cüretker bir yazı yazmışsın kimin ne olduğunu daha bilmeden
Ben burada tasavvufun tanımını yaptım kendimce sizinle ilgili bir sey soylemedim

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim Allah’ın dostlarına düşmanlık ederse, Allah’a savaş açmış olur.”(İbn-i Mace, Hakim, Beyhaki)

Çok cesursunuz. Mevlana, İmamı Rabbani gibi insanları iyi öğrenmek lazım.

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
üzerime alındım ama açıklamandan sonra okuyunca gerçekten tam tasavvufa uymuş hakkını helal et
Helal olsun 1 yildan fazla süredir forumu takip ederim az çok tanirim sizleri gerçekten tasavvufçularin ortaya koydukları dinin değişik ve aşırı zorlaştırılmış olmasından dolayı bu tanımı yaptım ama siz de haklısınız tasavvufa yönelik olduğuna dair bir ibare bulunmamakta

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
"Kim Allah’ın dostlarına düşmanlık ederse, Allah’a savaş açmış olur.”(İbn-i Mace, Hakim, Beyhaki)

mevlana ve imam rabbanımi.... ha ha ha hiç güleceğim yoktu:D
ben almayım kardeş sağol

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Allah basiret versin Allah'a şirk koşanlar Allah'ın dostu değil düşmanıdır

Sultan Veled, Mevlana, Şems ve Kimya Hatun şirki

Yine Sultan Veled'den nakledilmiş tir ki: Bir gün ileri gelen sofiler babam Hudavendigâr'dan: "Abu Yezid (Tanrı rahmet etsin), Ben Tanrı'mı daha sakalı bitmemiş bir genç şeklinde gördüm, buyuruyor. Bu nasıl olur?" diye sordular. Babam:
"Bunda iki hüküm vardır: ya Bayezit Tanrı'yı sakalı bitmemiş genç şeklinde görmüş, yahut Bayezid'in meylinden ötürü Tanrı onun gözüne bir genç çocuk suretinde gözükmüştür "dedi.

Yine buyurdular ki: Mevlânâ Şems-i Tebrizî'nin Kimya adında bir karısı vardı. Bir gün Şems hazretlerine kızıp Meram bağları tarafına gitti. Mevlânâ hazretleri medresenin kadınlarına işaretle: "Haydi gidin Kimya Hatuna buraya getirin; Mevlana, Şemseddin'in gönlü ona çok bağlıdır" buyurdu.
Bunun üzerine kadınlardan bir grup onu aramaya hazırlandıkları sırada Mevlânâ, Şems'in yanına girdi. Şems, şahane bir çadırda oturmuş, Kimya Hatunla konuşup oynaşıyor ve Kimya Hatun da giydiği elbiselerle orada oturuyordu.
Mevlânâ bunu görünce hayrette kaldı. Onu aramağa hazırlanan dostların karılan da henüz gitmemişlerdi. Mevlânâ dışarı çıktı. Bu karı kocanın oynaşmalarına mâni olmamak için medresede aşağı yukarı dolaştı. Sonra Şems "içeri gel" diye bağırdı. Mevlânâ içeri girdiği vakit, Şems'ten başkasını görmedi. Bunun sırrını sordu ve: "Kimya nereye gitti" dedi Mevlânâ.
Şems: "Yüce Tanrı beni o kadar sever ki istediğim şekilde yanıma gelir. Şu anda da Kimya şeklinde geldi" buyurdu, işte Bayezid'in hali de böyle idi. Tanrı ona daha sakalı bitmemiş bir genç şeklinde göründü.
ARİFLERİN MENKIBELERİ Şark İslam Klasikleri 29
Ahmet Eflaki, M.E B. YAYINLARI 489

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Zaten bunlara ulaşabilmek için türlü mertebelerden geçip sonra bu kisilerin seviyesine gelip onlari anlayip diye başlayıp devam edecek olaylar zincirini yaşamam gerek heralde önce.Gerçekten dikkatli okursan sözlerini bunlara göre biz din dışıyız kusura bakma ama bunlara bir şey demek gerek.Bizler dini belirli kurallara göre yaşayan,kötü insanlarız.Tasavvufun rind meşreplileri sevdiğini benimde onlardan beri olduğumu söylemem gerek.Sürekli eserleriyle bizleri elestiren insanlardir bu sevdiğin kişiler.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah cc dostları kuranın sünnetin dışına çıkmayanlardır onlara iftira atanlar değildir hiç kimsenin lüksü yoktur eğer senin kalbinde gerçekten hakkı bulmak varsa bu site sana inşallah hakkı bulmana yardım edecektir yok ama amacın bizi hidayete erdirmekse inan bana en azından benim nezdimde misyonerden farkın yoktur cümleten hayırlı geceler

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

1-Tasavvuf nedir?
2-İslamda tasavvuf var mıdır?
3-Sıla ismiyle tanınan İmamı rabbani ve tasavvufla ilgili görüşleriniz nelerdir?
4-Mevlana ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
5-Mutasavvıflar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bu ve benzeri konulardaki görüşlerinizi merak ediyorum hayırlı bir konu olması dileğiyle.

C 2- 5-
Tasavvuf İslam'da Hiç Yok mudur?
https://www.islam-tr.org/tasavvuf-v...ari/41764-tasavvuf-islamda-hic-yok-mudur.html

C 3-
"Ummetimden Sıla İsminde Birisi Gelecek. O'nun Şefaatıyla Birçok Kimseler Kurtulur" Rivayeti Sahih mi? Kimden Bahseder?
https://www.islam-tr.org/hadis-ve-h...rtulur-rivayeti-sahih-mi-kimden-bahseder.html

C 4-
Hacı Bektaşi Veli , Mevlana Celaleddin Kimdir ?
https://www.islam-tr.org/dinler-mez...i-bektasi-veli-mevlana-celaleddin-kimdir.html

Mevlana'nın ve diğer Mutasavvıfların küfür ve şirk sözleri
https://www.islam-tr.org/tevhid/119...kendi-eserlerinden-kufur-akideleri-kitap.html

C 1-
TASAVVUF VE İSLAM
https://www.islam-tr.org/tevhid/12783-tasavvuf-ve-islam-prof-ibrahim-sarmis.html

Tasavvuf Nedir?
Tasavvuf Nedir?

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
Yapmayın etmeyin bunca sene bunca millet Mevlana dedi müceddid-i elf-i sani dedi durdu bir sizmi doğrusunuz yapmayın milyonlarca müslüman neden sizin gibi düşünmüyor?

MEN BENDE-İ KUR’ANEM EGER CAN DAREM
MEN HÂK-İ REH-İ MUHAMMED MUHTAREM
EGER NAKL KUNED CÜZ İN KES EZ GÜFTAREM
BİZAREM EZ U VEZ AN SUHEN BİZAREM
“BEN YAŞADIKÇA KUR’AN’IN BENDESİYİMBEN,
HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN YOLUNUN TOZUYUM
BİRİ BENDEN BUNDAN BAŞKASINI NAKLEDERSE
ONDAN DA ŞİKAYETÇİYİM, O SÖZDEN DE ŞİKAYETÇİYİM”

HZ.MEVLANA

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt