Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf Bataklığı!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
elamünaleyküm arkadaşlar.
aşk kitaplarda yazılamaz anlatılamaz ancak benzerine tarif edilir."Allah aşkı derya deniz gibidir. Kendi
meşrebince her insan ondan su alır. Fakat
kimin ne kadar su alacağı kabının
büyüklüğüne bağlıdır. Kiminin kabı fıçıdır,
kiminin kova; kiminin kırbadır, kiminin
matara."
kimininde nasibi yoktur, faydalanamaz karşı gelir zıt bir kutup oluşturur sürekli
bilemiyorum demez,sorun yaratır,çünkü bilmiyor,bilse yapmaz zaten.

İnsanoğlunun ruhsal olgunluğa erişmesi ve iç zenginliğini keşfedebilmesi için yaptığı bir manevi yolculuktur.

Kişinin kendini Allah’ın gözetimi altında hissetmesi ve bu düşünceyle yaşama sanatıdır.

Kişinin birebir arzu ve istekleriyle başbaşa kalmasıdır, kendinde kendini aramasıdır.

İnsan ve insanın tekamülünü konu alan bir eğitim alanıdır. İnsan ile başlayan ve insanla tekamül eden bir düşünce silsilesi ve hayat tecrübesidir.

Tasavvuf yolu ise, bu tavrı en ciddi şekilde yaşamak için konulan özel metodların tamamıdır.

Tasavvuf okuyarak değil yaşanarak öğrenilir.

Tasavvuf bir duygu yolculuğu ise, bu duygunun sultanı AKIL, SEVGİ ,GÖNÜL ( akıl daha sonra gönle teslim olur )ve onun yoluna engeller çıkaran NEFS’tir.

Rakibimiz ise negatif duygularımızı ifade eden ŞEYTAN’dır.

GERÇEK MUTASAVVIF;

DÜNYAYA HAKKINI VEREN KENDİSİNE VERİLEN HER GÜZELLİĞİ DAVRANIŞLARINDA VE ÜZERİNDE GÖSTERİP ONUN ŞÜKRÜNÜ ÖDEYEN VE AYNI ZAMANDA SONSUZ HAYATA DA DEĞER VERENDİR.

DÜNYA İŞİ VE HİZMETİNDEN ELİNİ BİR AN BİLE ÇEKMEDEN GÖNLÜ İLE HER AN SEVGİLİSİ İLE BERABER OLURKEN…NEGATİF DUYGULARINI TEMSİL EDEN ŞEYTANINIDA KONTROL ALTINDA TUTANDIR.

Tasavvufun malzemesi İNSANDIR.

İnsanın muhattabı ALLAHTIR.

Bu yolun rehberi ise AŞK’dır.

İnsanın görevi, arınarak Allah’a ulaşmak ve Allah’ın sergilediği güzellikleri O’nun istediği gibi alabildiğine yaşamaktır.

ALLAH

Sevgidir…

Huzurdur…

Sanattır…

İlimdir.. Onun bu alemdeki tek aynası ise İNSANDIR..

YETER Kİ…

İNSAN KENDİNİ TANISIN GELİŞTİRSİN SONSUZ BİR ALEMİN EN DEĞERLİSİ OLDUĞUNU KAVRASIN VE…

BU YETENEKLERİNİDE ,RUHUNDA HUZUR VE SEVGİ…

DIŞ DÜNYA DA İLİM VE SANAT OLARAK SERGİLESİN.

Bilim ve sanata olan yakınlığımız ve ilgimiz bizi sonsuz sevgiye (aşk’a) yaklaştıran tek gerçek aracdır. Bizleri Allah’ın kulu olmaya layık kılacak tek gerçek aracı,ilim ve sanattır.

Arafat
İLİM: İnsanoğlunu akılcıl düşünmeye yönlendirir.

SANAT: Estetik düşünme ve algılama yetilerini harekete geçiren,evreni ve hayat boyu karşılaşıcağımız olguları estetik ve evrensel bir pencereden görmemizi sağlayan bir değerdir.

Yandım…Yandım…Kül Oldum.
Küllerimden AN Oldum.
AN’da Taştım, Seni BULDUM.
Sende YOK oldum ALLAH’ım…
selametle inşallah

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Simdi sen bu yazi ile sirki, kufru kabul etmemiz icin altyapimi olusturuyorsun.

Ne yapacaz simdi seyhinizin himmetini , batini ilmini, birbirinden sapikca menkibe hikayelerini, sehyi dusunup rabita kurup Allah azze ve celleye ( summe hasa) ulasmamizi kabulmu edecez.

Evliya adini verdiginiz sahislarda, kendisini bile daha kurtardigi belli olmamisken, hayata iken himmetini, oldukten sonra yardinimi , ahirettede sefaatinimi dileyecez.

Ne yapacaz koselere cekilip elimiz tesbih alip zikir cektigimizi sanim ensemizi gobegimizi buyutecez.

Kardes sana tavsiyem akaid konularina kafa yor. Gercekten kendinize yazik ediyorsunuz

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
önce kendi verdiğim selamı kendim alayım sonra sana cevap vereyimçünkü sen selammı almamışın ve aleykümselam
Bir selâm ile selâmlandığınız (size selâm verildiği) zaman, siz de ondan daha güzeli ile selâm verin, yahut verilen selâmın aynısıyla mukabele edin. (Nisa-86) Ey iman edenler, kendi evlerinizden başka evlere izin almadan, halkına selâm vermeden girmeyiniz.

ben akaidide bilirim kuranıda bilirim sünnetide bilirim fıkıhıda bilirim hadis ilminide senin o kısa akılıyın almadığı ilimleride bilirim
müslüman hiç bir zaman zanda bulunmaz sen yazıyı okumadan ve benim kim olduğumu bilmeden zanda bulunmuşun bu
müslümanın feraseti deyil
madem akaidi biliyorsunda akaitte biyat olayını okumadınmı yoksa birde akait ten bahsediyorsun
bu nasıl akait bilmek
sana bir tavsiye kendine yazık eden sensin bilmeden hadislere ve ayetlere muhalefet etmektesin
senin o akaidi kimler yazdı acabağa
başında prof bulunan ilim adamlarımı
zikir konusuna gelince sen allahı zikretmiyormusun yoksa
bak ayet ne diyor
bismillahirrah manirrahıym
Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) “Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.”(Al-i İmran Suresi, 191)
bilmeden evliyaullahada dil uzatma huzuru mahşerde hesabını sorarlar
bismillahirrahmanirrahıym
“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” (Tevbe: 119)
İsmail, Elyesa', Yunus ve Lût'u da (hidayete erdirdik). Hepsini âlemlere üstün kıldık. ...EN'ÂM 86
Onlar o kimselerdir ki, Allah imanı kalplerine yazmış ve onları kendinden bir ruhla takviye edip desteklemiştir.” (Mücâdele: 22)
Eğer bilmiyorsanız dini müşküllerinizi ehl-i zikirden sual ediniz.” (Nahl: 43 - Enbiyâ: 7)
Yarattıklarımızdan öyle bir topluluk da vardır ki, onlar Hakk’a iletirler ve Hakk ile hüküm verirler.” (A’raf: 181)
sana daha yüzlercesini yazabilirim

ama sen peşin fetvayı vermişin selametle inşallah

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurani , sunneti, fikhi bildigine gore islamda tasavvuf olmadigina bilmen lazim. Ama sen gelip buraya suslu puslu kelimelerle tasavufu savunuyorsun.

Sonra bunların izinden ardarda peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik. Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükâfatlarını verdik. İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır( hadid 27)

(Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesîh'i (İsa'yı) rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilâha kulluk etmeleri emrolundu. O'ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır.( tovbe 31)

Yukardaki ayetler gordugun gibi dine sonradan ilave edilen ibadetlerden ve kutsallastirilan din adamlarindan bahsetmektedir.

Bu ayetler yahudilere , hiristiyanlar inmedi muslumanlara indi. Ayetlerden anlasilacagi uzere bu tip hareketler Allah azze ve celle tarafindan hos karsilanmiyor.

Simdi ilim sahibi oldugunu iddaa eden bir kisi olarak nasil olurda ehli sunnet olmayan tasavuf anlayisini. Islamdan mis gibi gosterebilirsin. Bu konudaki delillerin nedir gosterde bizde bilelim alim kardesim benim.

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) “Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.”(Al-i İmran Suresi, 191)
Simdi yazdigin bu ayetleri nasil anliyorsunki sen. Alim kardesim ,sen siyer falan okudunmu. Hic sanmiyorum cunku bu ayetleri kuru kuru agizdan cikan sadece Allah C.C. lafzina indirgeyip ole yorumlamisin. Ben senin zikri bile duzgun anladigina sanmiyorum.

Kimler yazmis benim akaid kitabimi ne yanlisi varmis ortaya delil koyarak izah edersen sevinirim

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm bak yine selam vermemişin ama ben vereyim
ben senin yukardaki yazına göre cevap verdim ve sürekli olayı saptırmaktasın ben senin soruların ayetlerle cevap verdim sen alakasız
cevaplar veriyorsun köşeye çekilip zikir çekmenin göbek büyütmek olduğunu söylüyorsun sonra sonra çark ediyorsun sanki yazıda bir evliya adı varmış gibi lanse ediyorsun tüm evliyalara söz ediyorsun ayetle açıklı yorum yine çark ediyorsun
sana soruyorum sana yazıda ters gelen ne.
allah aşkına yazıya bir hurafemi karıştırmışım varsa yazı ver güzel kardeşim
senin tasavvufu ne şekilde anladığını bilmiyorum ama anladığınıda sanmıyorum
kuru bir tartışmanın içerisindesin bilesin
ben sana tasavvufu kısaca anlatayım Tasavvuf, bir yolculuktur Kötü halden iyi bir hale günahtan sevaba güzel işlerden daha güzel işlere yolculuktur Bu yolculuğun mekânı kalp, aracı zikir ve tefekkürdü bunun adınıda tasavvuf koymuşlar neresi ters geliyor insanlara anlamam
Tasavvuf baştan sona edep okuludur ve Terbiye mektebidir sevgi merkezidir hizmet ocağıdır Tasavvuf, Kur'an ve sünnet edebinin kalbe işlendiği hayata nakşedildiği bir sanattır
yani insan mimarlığıdır O sistemde kamil insan yetişir Allah dostluğu kazanılır, ilahi aşk tadılır insanın kalbi işletilir ruhu Terakki ettirilir nefsi arındırılır, huyu güzelleşir, kısaca insan melekleşir İşte böyle bir insan yeryüzünde Yüce Allah'ın halifesi ve şahidi olur Bu sıfat önce alimlerde bulunmalıdır çünkü asıl vazife onlarındır

sana iki sorum var cevap verirsen memnun olurum
allah aşkı nedir nasıl anlatırsın
iki camiye gidince tesbik çekermisin çekmez misin senden bu sorulara cevap vermeni istiyorum

bunlar hadisi şerif iyimi
Allah sevgisi hadisleri,Allah sevgisi,Allah sevgisi hadisleri nelerdir

Ey âdemoğlu! Eğer sevgimi istiyorsan, kalbinden dünya sevgisini çıkar Ben, benim sevgim ve dünya sevgisini asla bir kalpte birlikte bulundurmadım

Ey âdemoğlu! Dünya sevgisiyle birlikte benim sevgimi nasıl istiyorsun? Sevgimi ve rızamı dünyayı terk etmekte ara

Ey âdemoğlu! İbadetim için dünyadan feragat et ki, kalbin muhabbetimle dolsun Ve bana yönel ki, sana kâfi geleyim

Ey âdemoğlu! Bana hizmet et; zira ben, bana hizmet edeni severim Kulum beni görmeyi arzuladığı zaman bende onu görmeyi sever, isterim Kulumun nafile ibadetlerle bana yaklaşma çabası asla boşa gitmez ki, ben böyle yapmasını severim Onu istediğim zaman da, onun sözlerini işitirim

Ey âdemoğlu! Sevgimi isteyenlere sevgimi vacip kıldım

allah yar ve yardımcın oksun güzel kardeşim ama bir dahaki yazına selamda akle cevap vermem bilesin

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam kardesim.

Bu sitede genis bicimde tasavuf konusu islendi zaten. Sen galiba gormedin ben vereyim sana linkleri okursun.

Sormus oldugun Allah aski ile ilgili soru kusura bakma ama benim sahsi dusuncem sacma sapan bir soru. Nedenine gelince her kulun Allah azze ve celle ile kurdugu iletisim cok ozeldir. Tabiki kuran ve sunnet olculeriyle. Yani bunu belli kaliplara yada belli cumlere sigdirmak pek mumkun degildir.

Ben camide tesbih cekmiyorum canim kardesim. Ya yolda yada evde
https://www.islam-tr.org/tasavvuf-nedir/17927-1-tasavvuf-un-olusumu-ve-gelisimi.html

https://www.islam-tr.org/tasavvuf-nedir/29090-ehl-i-tasavvufcularin-hayrina.html

Bu linkleri okursan sana yardimci olacaktir insallah . Allah azze ve celle yar ve yardimcin olsun

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm kardeşim

olabilir ben tasavvuf konusu işlenmemiştir diye bir idadaada bulunmadım
demek sizin düşünce kalıbında aşk veya sevgi kavramı bulunmuyor olabilir fikrine saygım sonsuz
onun için aşkı anlayamazsın aşkı ancak aşıklar anlar sizde aşık olanların fikrine saygı duymalısınız aşk sizin tabirinizle kalıp deyildir aksine genişleyen gün geçtice artan bir sevgidir
yunusun tabiriyle
Aşkın, âşıklar öldürür.
Aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur
Bana seni gerek seni.
ne güzel ifade etmiş
gerçi siz bunuda kabul etmessiniz ama

tesbik konusunu yanlış anladınız namazdan sonra siz tesbik çekmezmisiniz
sorum buydu selametle inşallah

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
bismillahirrahmanirrahıym

Bu ayetle Tasavvufun ne alakası var ? Neyi kastediyor? "sâdıklar" kimlerdir?

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm

diyelimki ben yanlış anladım ve yahutta yanlış
peki sadıklar beraber olunuzdan sen ne anlıyorsun

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykumselam kardesim. Ben Allah c.c. aski yoktur demiyorum. Ben sadece bu konunun her kul ile Allah azze ve celle arasinda ozel oldugunu dusunuyorum.

Ayrica ben Allaha asigim ve aski yasiyorum diyerekten. Islamin icine bidat, hurafe, sirk , kufur sokuyorsa ben boyle bir aska saygi duymam. Bu ask degil sapikliktir. Ve buna gucumun yettigi kadariyla karsi cikarim

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm

bu senin yazın Evliya adini verdiginiz sahislarda, kendisini bile daha kurtardigi belli olmamisken, hayata iken himmetini, oldukten sonra yardinimi , ahirettede sefaatinimi dileyecez.

sen deyilmiydin evliyaullaha dil uzatan ne çabuk çarkı ettin yine bu ayet onun delili dir sen nasıl anlarsın ben bilmem

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm olayı kendini kurtarma reklam haline getirdin bu müsülana yakışmaz cevap haklarımı kullanayım sonra sür manşet yaparsın

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamünaleyküm

bu senin yazın Evliya adini verdiginiz sahislarda, kendisini bile daha kurtardigi belli olmamisken, hayata iken himmetini, oldukten sonra yardinimi , ahirettede sefaatinimi dileyecez.

sen deyilmiydin evliyaullaha dil uzatan ne çabuk çarkı ettin yine bu ayet onun delili dir sen nasıl anlarsın ben bilmem
Hocam o sozu soyleyen benim sonuna kadarda arkasindayim. Bir insan islam icine islami olmayan bir sey sokmaya calisiyorsa yerim oyle evliyayi. Isterse bu mevlana isterse yunus olsun

K Çevrimdışı

kafkasli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamünaleyküm
sadıklar peygamber sav efendimizden sonra gelen evliya ullahtır
bu ayetin tasavvufla alakası yok evlyaullahla alakası var sen yazılanı okumuyorsunuz ve cımbız işiyle soru çözmekle halletmeye çalışıyorsun
peki yazının tamamını neden almadın
selametle

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamünaleyküm

Bak , ayetleri hevasına saptıran ! Allah c.c. ayetlerini ve Cihad eden Muvahhid mucahhidlerden bahseden ayetleri "SADIKLAR" kendi sapık şirk dolu tasavvuf büyüklerine(!) değiştirip çarptırman, senin ve senin gibi olan tasavvufcuların rezaletini göstermekte!

Sapık Tasavvuf büyüklerini bahsediyor diye çarpıttığın Allahın ayeti
Sözünde durup Allah Rasuluyla Cihada katılan Mucahhid Muvahhid Sahabelerden bahsetmektedir!
Tebuk seferine katılmayan üç sahabe hakkında inmiş ve Bir daha cihada katılmamazlık yapmayın! Allah ve Rasulune verdiği sözü tutup Cihada gitmekten geri durmayan Sahabeler hakkında inmiştir!

Aşağıdaki üç ayet, Tebuk seferinden geri kalan Kâ'b b. Mâlik, Mirâre b. Rabî' ve Hilâl b. Umeyye (r. anhum) hakkında nazil olmuştur.

- Andolsun ki, Allah, yine peygambere ve en zor gününde ona uyan Muhacirler'le Ensar'a, içlerinden bir kısmının kalbleri az kalsın kayacak gibi olmuşken, tevbe nasip etti de lutfedip tevbelerini kabul buyurdu. Çünkü O, gerçekten çok şefkatli, çok bağışlayıcıdır.
- Allah, haklarında hüküm beklenen o üç kişiyi de bağışladı. Çünkü o derece bunalmışlardı ki, yeryüzü bütün genişliğine rağmen onlara dar gelmeye başlamıştı, vicdanları da kendilerini sıkıntıya sokmuştu. Allah'dan kurtuluşun, ancak Allah'a sığınmakta olduğunu anlamışlardı. Sonra da Allah, onları tevbekâr olmaya muvaffak kıldı da tevbelerini kabul buyurdu. Şüphesiz ki Allah, tevbeleri çok çok kabul edendir, çok merhametli olandır.
- Ey iman edenler! Allah'dan korkun ve sadıklarla beraber olun. (Tevbe surasi 117 - 119)

Cahil sapıkların, saptırdıkları " sadıklar " lafzının anlamını ve özelliğini yine Allah (cc)nin ayetinden tefsir edelim.
Aşağıdaki resimdeki ayet ve kişiler açık seçiktir. Tevbe edin, Hakk'a dönün.

7409-m.jpg

"Gerçek muminler ancak Allah'a ve Rasulune iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla Cihad ederler. İşte asıl " SADIKLAR " onlardır." (Hucurat 15)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt