Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sol Elle Yemek Yeme, Yazı Yazmanın, Hükmü Nedir?

E Çevrimdışı

ehl-i iman

Üye
İslam-TR Üyesi
doğuştan solak biri için hüküm nedir sağ ile yazması mı gerekir? şeyh usame sol el ilemi yazı yazıyor

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yeme ve İçmeyi Sağ Elle Yapmak

Ömer bin Ebi Seleme’den (r.anh):
“Allah Rasulu’nun (s.a.v.) himayesinde bir çocuktum. Elim yemek tabağının her tarafında dolaşıp dururdu.” Bunun üzerine şöyle buyurdu:
“Ey çocuk! Besmele çek, sağ elinle ve sana yakın olan taraftan ye!”
“Ondan sonra yemek yeme şeklim Allah Rasulu’nun (s.a.v.) talim buyurduğu gibi olmuştur.” (Buhari, Muslim, Ebu Davud, Tirmizi)

Abdullah b. Ömer’den (r.anh) rivayet olunduğuna göre; Peygamber (s.a.v):
"Biriniz (yemek) yediği zaman sağıyla yesin, (bir şey) içtiği zaman da (yine) sağıyla
içsin. Çünkü şeytan soluyla yer ve soluyla içer"
buyurmuştur. (Muslim, Eşribe, 103, (2018)Ebu Davud)

"Bir adam Rasulullah’ın (s.a.v) yanında sol eliyle yemek yemeye başlayınca;
(Peygamber s.a. v.) ona: "Sağ elinle ye!" buyurdu.
Adam: “Beceremiyorum” deyince;
Efendimiz: "Beceremiyesin! İşte bu adamı (benim emrime uymaktan) ancak kibri menetti." buyurdu. O adam bir daha elini ağzına kaldıramadı.”
(Muslim)

Hadis-i şerifler yemeği sağ el ile yemenin ve suyu da sağ el ile içmenin vâcib olduğunu göstermektedir. İmam Gazali ise sağ elle yemenin yemek yeme âdabından olduğunu bildirmiştir. Yemeği sol elle yemenin sakıncası, yemeği sol elle yiyen şeytana benzemektir. İnsanın, Allah'ın (cc) rahmetinden kovulmuş olan şeytana benzemesini önlemek için sol elle yemek yasaklanmıştır. (Ebu Davud)

Dört mezhebe göre yemeğin sol elle yenilmesi haram değil, mekruhtur. Zahiri mezhebinin büyük imamlardan İbn Hazm ve İbn Abdulberr, konuyla ilgili vârid olan hadislerin zahirine göre hüküm vererek sol elle yemenin haram olduğunu belirtirler.

Hadis-i şeriflerden anladığımız, kişi mecburiyet durumu olmadıkça (sağ kol kırılması, sağ elin meşguliyeti vs.) sağ el ile yemesi mutevatir sunnet, hatta vacib hükmünde görenler olmuştur.

Yeme ve içmede sağ elle yenmesinin sebebi, Şeytana muhalefettir. Ayrıca kişi temiz ve hayırlı işlerini sağ elle yapması da sünnettir.
Yazı , bıçak, silah/kılıç/ok vb işler sağ elle yapmak mustehabdır. Sağ elini gerektiği gibi kullanamayan, aksine sol elini daha rahat ve düzenli kullanmaya alışkın olanların (solak), sol ellerini kullanmasında bir sorumluluk yoktur! Aksi bir delil de bulunmamaktadır.

Y Çevrimdışı

yahya cuheyman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum bende birtürlü yenemedim sol eli kullanma alışkanlığımı sadece yazı yazarken ve yemek yaparken kullanıyorum ama sol elimi

Abdulmuizz Fida

Admin
selamun aleykum bende birtürlü yenemedim sol eli kullanma alışkanlığımı sadece yazı yazarken ve yemek yaparken kullanıyorum ama sol elimi

Kolay değil ; benim kız çocuğumun solaklığını 6 aylıkken fark edince, disiplinli ve ısrarlı şekilde üstüne düştüm. 1- 1,5 yaşlarında mamaya başlayınca sol eliyle almaya çalışırdı. Çok üstüne düşünce Elhamdulillah sağ elle yemeyi alışkanlık haline getirebildi. Yemeği şimdi sol eliyle yiyemiyor fakat yemekten başka her şeyi (yazı , iş vs ) hep sol eliyle yapıyor. Yemeyi sağ elle yapınca diğer işleri açıkcası önemsemedim , ben de bıraktım.

Abdulmuizz Fida

Admin
LADİN: SOLAK VE BASTONLU

FBI'ın internet sitesinde bin Ladin'in "solak ve baston taşıyan" bir insan olduğu ifade ediliyor.
osama2.jpg
images

Üst Ana Sayfa Alt