Çözüldü Şeyhu'l İslam Ebu's Suud Tasavvuftan Etkilenmiş midir?

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Ebu's Suud Efendiden hareketle aklıma gelen soruyu size sormak istedim. Bildiğiniz üzere Osmanlı döneminde tarikatlar yaygındı hatta bazı dönemlerde bazı tarikatların Padişahlar tarafından desteklendiğini de biliyoruz.

1. Şeyhulislamlık makamı da dönemin tarikatlarından etkilenmiştir midir? Yani siyasetin bu kadar içinde olan bir makamın, gücü elinde bulunduranın isteklerine ve arzularına göre suistimal edilmesi sadece Osmanlıyla alakalı bir durum değildir şüphesiz. Ama tarikatlarla suistimal edilmesi bu dönemde yaygındır denilebilir mi?

2. Ebu's Suud Efendi, tarikat ehli bir şeyhulislam mıydı? Babasının Halveti Şeyhi olduğu muhtelif yerlerde yazıyor anca kendisiyle ilgili net bir bilgi bulamadım.
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;


C 1- Yaşadığı dönem ve coğrafya itibariyle tasavvufun yoğunluğundan dolayı az veya çok etki olmuş olabilir. Fakat bu kendisinin tasavvufu benimsediği veya farkında olmadan tasavvuf kültürüne ayak uydurdu demek değildir.

C 2- Şeyhu'l İslam Ebu's Suud Efendi'nin Annesi; meşhur matematikçi ve astronom Ali Kuşçu'nun yeğeni veya kızı olan Sultan Hatun'dur. Ali Kuşçu da amcasıdır.

Babası, Sultan Beyazid'a yakınlığıyla bilinen ve "Hunkâr Şeyhi" olarak da anılan zamanın âlimlerinden Şeyh Muhyiddin Mehmed Yavsı'dır.
Mehmet Efendi bugün Çorum'un bir ilçesi olan ve her devirde yetiştirdiği âlimlerle temayüz eden İskilip'te dünyaya gelmiş, daha sonra Padişah'ın daveti üzerine İstanbul'a yerleşmiştir. Ali Kuşçu'dan da ilim öğrenmiş hem zahirî hem batınî ilimlerde söz sahibi olmuştur.

Babası, Bayramî tarikatının bir şeyhi olmasına rağmen Ebussuûd tefsirinde tasavvufa girmemiştir. Eserde işarî tefsire rastlanmaz.


İlgili Konu:

Osmanlı Devleti Şeyhu'l İslamı Ebu's Suud Efendi Tasavvuf Ehli miydi?
https://www.islam-tr.org/konu/osmanli-devleti-seyhul-islami-ebus-suud-efendi-tasavvuf-ehli-miydi.40459/

Şeyhulislam Ebu 's Suud Efend'nin, Yunus Emre'nin Şiirine Küfür Fetvası
https://www.islam-tr.org/konu/seyhulislam-ebu-s-suud-efendnin-yunus-emrenin-siirine-kufur-fetvasi.22769/

Osmanlı Devleti Şeyhu'l İslam Ebu's Suud'un, Kızılbaşların Katline Fetvasının Meşruiyeti?
https://www.islam-tr.org/konu/osmanli-devleti-seyhul-islam-ebus-suudun-kizilbaslarin-katline-fetvasinin-mesruiyeti.35905/
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt