Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Saç Ekimi Caiz mi?

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamınaleykum.
Saçlarım çok hızlı ve büyük sayıda dökülüyor. Saç ekimi,kaynağı benim vücudum olmak üzere caiz midir, dinimizin konu hakkındaki hükmü nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Yasak olan saç takma işlemi başkasına ait olan kılların, saç çıkmayan bölgeye (dikilmeden) konulmasıdır ki buna peruk denilir.

Medine'li Müslüman bir kadın (câriye) evlenir, sonra hastalanır ve saçları dökülür. Ailesi, bu kadına saç taktırmak ister ve dini hükmünü Peygamberimize sorar. Peygamberimiz buna izin vermez ve “saç takana ve taktırana Allah merhamet etmesin (lânet etsin) der” (Muslim, Libas, 117; Buhari, Libas, 83)

Bir kadın Peygamberimize gelir, evlendirmek istediği kızının hastalık sebebiyle saçlarının döküldüğünü, saç taktırmak istediğini söyler. Peygamberimiz izin vermez ve “Allah saç takana ve taktırana merhamet etmesin (lânet etsin)” der. (Muslim, Libas, 115)

Yine kendi vücudunuzdan alınacak kıllar ile saç ekiminin câiz olduğunu düşünüyorum.
Zirâ bu durumda hem başkasının kıllarını almamış, hem de başınızda peruk gibi aldatıcı bir şekilde değil de, normal saç gibi dikili olarak duracaktır. Bu da tedavi olmaya yönelmek manasındadır. Yasaklanan aldatma ve yaratılışı değiştirme amacı taşımayan (eğreti) saç (peruk) taktırma kapsamına girmez.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razi olsun net cevap gelmis, seneler önce müslümanlar arasinda arastirma konusu oldugundan benimde bilgi birikimim var, abinin dedigi gibi özetlersem kendi sacindan ( bu enseden, sacin faul - kulak üstü kesiminden ve hatta degisik sekillerde oluyor bogaz altindan) alinmak suretiyle tedavi etme durumu icerisine girmektedir. Bu sadece sac icin degil sakal, dudak, dis kismi icinde genelleyebiliriz. Misal tirnak ya da dis yaratilisdan bozuk cikmissa bu tedavi amacli düzeltilebilir. Benzer sekilde daha anlasilabilir örnek icin yanginda herhangibi yerimiz yandiginda doktorlar vucudumuzun baska bir yerinden deriyi alip görünür yerlerde yanan kisimlara ekleyerek tedavi etmektedir iste buradan düsünerek sacimizin oldugu yerden saci alip dökülen yere katmayi tedavi icerisinde olduguna girdigine inaniyorum.

En dogrusunu Rabbim bilir. Bir uyari vereyim, kuru selefciler bu konuda muslim ve buharideki hadisi söylererek söze baslarlar ancak o hadisin ne anlamda, hangi mevzuda oldugunu bilmeden konusurlar, bu sizi korkutmasin.

Bu konuda Abdullah hocanin videosunu tavsiye ederim, hos Abdulmuizz abi zaten cevabi net ve kesin olarak yazmis elhamdulillah ancak konuya cesitlilik olmasi hasebiyle bir video eklemek istiyorum.

Allah cc sifanizi versin.

not: video basligi icin kusura bakilmasin benlik durum yok, alinganlik olmasin lütfen.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
CazakAllahu hayran,sıkıntı yok abi :D

Üst Ana Sayfa Alt