Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rus ve Slav Tipi Geleneksel Turşu Tarifleri

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Hastalandığım için foruma faydalı bir şeyler bırakayım dedim aklıma yapabileceğim pek bir şey gelmedi o yüzden son karar olarak geleneksel Rus tipi turşu tariflerini sunmak istedim. Türkçe tariflerini yazacak olan ilk kişi ben olabilirim, bu yüzden foruma bir katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Diğer Doğu Avrupa ülkelerinde de benzer şekilde yapılmasına rağmen Rus tarzına odaklanacak olmamın sebebi Ruslarda daha fazla çeşitlilik var ve geleneksel/orijinal tarifleri bulmak baya zor.

Şu an zor ayakta durduğum için İnşaAllah yarın konunun altına yazmaya başlayacağım, ama şimdi bir ön bilgilendirme yapayım:
Öncelikle bizde turşu yapımında faydalı olmasına rağmen sirke kullanılmıyor, ama birçok farklı bitkiyi kullanıyoruz. Yiyenler bilir, tadı dünya genelinde satılan turşulardan farklıdır. Bunun bariz sebebi yapımında sirke ve şeker kullanılmamasıdır (ama tabii başka etkenler de var). Ayrıca Doğu Avrupa ülkelerinde neredeyse her yiyeceğin birçok farklı turşulama şekli vardır, yani bu konuda baya ileriyiz. Ama bunlar herkesin damak zevkine hitap etmeyeceğinden sadece dünya genelinde popüler olanları yazacağım. Umarım faydalı olur. بسم الله الرحمن الرحيم

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Hastalandığım için foruma faydalı bir şeyler bırakayım dedim aklıma yapabileceğim pek bir şey gelmedi o yüzden son karar olarak geleneksel Rus tipi turşu tariflerini sunmak istedim. Türkçe tariflerini yazacak olan ilk kişi ben olabilirim, bu yüzden foruma bir katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Diğer Doğu Avrupa ülkelerinde de benzer şekilde yapılmasına rağmen Rus tarzına odaklanacak olmamın sebebi Ruslarda daha fazla çeşitlilik var ve geleneksel/orijinal tarifleri bulmak baya zor.

Şu an zor ayakta durduğum için İnşaAllah yarın konunun altına yazmaya başlayacağım, ama şimdi bir ön bilgilendirme yapayım:
Öncelikle bizde turşu yapımında faydalı olmasına rağmen sirke kullanılmıyor, ama birçok farklı bitkiyi kullanıyoruz. Yiyenler bilir, tadı dünya genelinde satılan turşulardan farklıdır. Bunun bariz sebebi yapımında sirke ve şeker kullanılmamasıdır (ama tabii başka etkenler de var). Ayrıca Doğu Avrupa ülkelerinde neredeyse her yiyeceğin birçok farklı turşulama şekli vardır, yani bu konuda baya ileriyiz. Ama bunlar herkesin damak zevkine hitap etmeyeceğinden sadece dünya genelinde popüler olanları yazacağım. Umarım faydalı olur. بسم الله الرحمن الرحيم

Aleykümselam ve rahmatullah
Rabb'im hastalık bırakmayan bir şifa versin

Rus turşusunu bilmem lakin çubuk turşusunu çok severim.Tabi bakkal markette satılanları kastetmiyorum.

Türkmenlerin yapmış olduğu bir turşu vardı.
Sarı renge çalan.gerci yemeklerinde de sarı favori renk o nasıl bir baharatsa hiç hoşuma gitmiyor.
Tabi farklı şeylere açığız

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
1-Rus Usulü Salatalık Turşusu

Malzemeler:

Yarım litre su
2 yemek kaşığı tuz
10 küçük salatalık
2 üzüm yaprağı
4 adet frenk üzümü yaprağı
1 yaban turpu yaprağı
1 adet dereotu

Yapımı:

Suyu kaynatın ve tuzu dökün. Yaklaşık 10 dakika kadar biraz soğumasını beklemelisiniz, beklerken 1 litrelik kavanozların kenarlarına yaprakları dizin (yaprakların salatalıklarla karışması ve özlerinin suya yayılması için alta değil yanlara koymanız iyi olur). Salatalıkları dik bir şekilde kavanoza yerleştirin ve sonra suyu kavanozun içini kaplayacak şekilde dökün. Kavanozları kapatınca ters çevirip beklemeye bırakın, böylelikle basınç sayesinde turşularınız sert ve sulu olur.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
1-Rus Usulü Salatalık Turşusu

Malzemeler:

Yarım litre su
2 yemek kaşığı tuz
10 küçük salatalık
2 üzüm yaprağı
4 adet frenk üzümü yaprağı
1 yaban turpu yaprağı
1 adet dereotu

Yapımı:

Suyu kaynatın ve tuzu dökün. Yaklaşık 10 dakika kadar biraz soğumasını beklemelisiniz, beklerken 1 litrelik kavanozların kenarlarına yaprakları dizin (yaprakların salatalıklarla karışması ve özlerinin suya yayılması için alta değil yanlara koymanız iyi olur). Salatalıkları dik bir şekilde kavanoza yerleştirin ve sonra suyu kavanozun içini kaplayacak şekilde dökün. Kavanozları kapatınca ters çevirip beklemeye bırakın, böylelikle basınç sayesinde turşularınız sert ve sulu olur.
Üzüm yaprağı içerdiği bir maddeden ötürü turşuya dirilik verir diye okumuştum. Mevsiminde o bulunur da, diğer iki yaprak türü nerde bulunur bilmiyorum.

Neyse, biz yaparsak da sade dereotlu üzüm yapraklı olur )

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
2-Bulgar Tipi Salatalık Turşusu

Malzemeler:

Yarım litre su
1 çay kaşığı acı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı hardal tohumu
1 çay kaşığı kimyon tohumu
1 adet dereotu
2 adet defne yaprağı
2 adet karanfil tomurcuğu
60 gram tuz
10 adet salatalık
Yarıya kesilmiş şalgam

Yapılışı:

Suyu tuzla kaynatın ve yeşillikleri de ayrı şekilde soğuk suda yıkayın. Şalgamı dilimleyip diğer bitki ve baharatlarla beraber 1 litrelik kavanozun en altına koyun. Salatalıkları onların üzerine dizip üzerlerine acı biberi dökün. Suyu kavanoza doldurun ve öncekindeki gibi kavanozları ters çevirip beklemeye bırakın. Normalde bir süreden sonra havluyla kapatılır ama onun yapılışını anlatmayacağım uzun sürer ve gerek yok

Son düzenleme:
Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çok severim turşu yöresel mutfaklar ve çeşitli kültürlere has yemekleri vs deneyimlemesi de guzelbizde de tuzlu aşure var mesela çok lezzetli olur Emeğine sağlık canım hemen deneyesim geldi😍 Rabbim sifa versin

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Frenk uzumu yapragi mi
Ne artist bi turşu bu.

Taze mi olmasi lazim kurusu mu.

Canim asiri rus turşusu kurmak cekti simdi.
Turkiye'de popüler olmadigi pek yetiştirilmedigi için artist duruyor tabii, ama aslında normal.
Ve taze olması lazım. Ayrıca siz yapmadan önce uyarayım Ruslarınkinin tadı hakkında, Türk turşuları gibi mayhoş tad olmuyor pek biraz yavan gelebilir. Bir de fazla beklememişlerin tadı bana biraz çiğ lahanayı andırıyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Turkiye'de popüler olmadigi pek yetiştirilmedigi için artist duruyor tabii, ama aslında normal.
Ve taze olması lazım. Ayrıca siz yapmadan önce uyarayım Ruslarınkinin tadı hakkında, Türk turşuları gibi mayhoş tad olmuyor pek biraz yavan gelebilir. Bir de fazla beklememişlerin tadı bana biraz çiğ lahanayı andırıyor.
Çiğ lahanayi severim katır kutur.
Rusyaya yolum duserse orada yerim artik :D

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Çiğ lahanayi severim katır kutur.
Rusyaya yolum duserse orada yerim artik :D
Abla yalniz oradaki yemekler (daha doğrusu çoğu Slav yemeği) acayip olmasıyla bilinir ve diğer ülkelerin mensupları ilk defa yiyince pek beğenmiyor. Yani mesela bir rus corbasi var icine akillarina gelen uyumlu uyumsuz her malzemeyi koymuşlar malzemeleri söylersem şaşırırsın. Bir de kholodet'leri var onu Ruslar bile sevmiyor

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Abla yalniz oradaki yemekler (daha doğrusu çoğu Slav yemeği) acayip olmasıyla bilinir ve diğer ülkelerin mensupları ilk defa yiyince pek beğenmiyor. Yani mesela bir rus corbasi var icine akillarina gelen uyumlu uyumsuz her malzemeyi koymuşlar malzemeleri söylersem şaşırırsın. Bir de kholodet'leri var onu Ruslar bile sevmiyor
Borş çorbasini mi diyorsun?

Ben karışık kuruşuk seyleri yemegi severim aslında. Abuk sabuk baharatlarla tadi bozulmamişsa tabi.

Ukraynali bir arkadasim rus salatasi yapmisti. Cok da severim.
Orijinal yapacam getircem dedi
icine ne kattiysa yiyemedim igrencti.
Garnitarun icine bas mayonezi iste
Ne kurcaliyon orijinal yapacam diye.
Guzel olmus diye de yalan soylediydim.
Keske durust davransaymisim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Borş çorbasini mi diyorsun?

Ben karışık kuruşuk seyleri yemegi severim aslında. Abuk sabuk baharatlarla tadi bozulmamişsa tabi.

Ukraynali bir arkadasim rus salatasi yapmisti. Cok da severim.
Orijinal yapacam getircem dedi
icine ne kattiysa yiyemedim igrencti.
Garnitarun icine bas mayonezi iste
Ne kurcaliyon orijinal yapacam diye.
Guzel olmus diye de yalan soylediydim.
Keske durust davransaymisim.
Borş olur mu hiç abla?
Müsait olursam Allah'ın izniyle bir tarif paylaşırım ama Rus mutfagi kötü olmasiyla bilinir. Hatta "dunyada Rus restoranti olmamasinin bir sebebi var" diye şaka yapanlar bile var tarif videolarinin altinda :confused:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Borş olur mu hiç abla?
Müsait olursam Allah'ın izniyle bir tarif paylaşırım ama Rus mutfagi kötü olmasiyla bilinir. Hatta "dunyada Rus restoranti olmamasinin bir sebebi var" diye şaka yapanlar bile var tarif videolarinin altinda :confused:
Yemekleri bi tek ben kotu yapiyorum diye biliyordum meger bunlarin piri ruslarmış.

Tamam musait zamaninda paylasirsan;

-Iyyy ne bicim insanlar bunlar
Rus restorantinin olmamasinin sebebi bu iste ! diye yorum atarim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Yemekleri bi tek ben kotu yapiyorum diye biliyordum meger bunlarin piri ruslarmış.

Tamam musait zamaninda paylasirsan;

-Iyyy ne bicim insanlar bunlar
Rus restorantinin olmamasinin sebebi bu iste ! diye yorum atarim.
Abla sen gayet iyi yapiyorsun sadece biraz yaniyorlar gibi.

Iyy demeniz de ayrimcilik gibi olur biraz 🙂. Güzel yemekleri/miz de var aslında ama geri kalanları ekşili veya fermenteli, karışımlı şeyler olduğu için herkesin damak tadına hitap etmiyor.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
3-Geleneksel Rus Çeri Domates Turşusu

Malzemeler (yarım litrelik kavanozlar için) :

(Aldığı kadar) çeri domates veya ampul domates
2 tatlı kaşığı doğranmış dereotu
2 tatlı kaşığı doğranmış kişniş otu
2 tatlı kaşığı kıyılmış sarımsak
10 adet, tane karabiber
4 adet doğranmış karanfil
2 adet doğranmış defne yaprağı
1 adet (daireler şeklinde kesilmiş) jalapeno biberi
1 bardak su
2 çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Domatesleri yıkayıp saplarını çıkarın ve sterilize edilmiş yarım litrelik kavanozlara hazırlayın. Kabuklarının ayrılmasını önlemek için her domateslerin alt ve üstünü kürdanla delin. Otları kavanozun altına eşit şekilde yayın. Kavanoz dolana kadar domatesleri otların/baharatların üzerine yerleştirin. Domatesleri koyarken, eşit miktarda biber dilimlerini domateslerin arasına doldurarak mevcut boşlukları doldurun.
Orta boy bir tencerede yüksek ateşte suyla tuzu kaynamaya bırakın. Sonra salamura suyunu yavaş yavaş kavanozlara ekleyin ve kavanozları fazla sıkmayarak kapatın. En az 24 saat bekletin.
Açılan kavanozlar buzdolabında saklanmalıdır.

Üst Ana Sayfa Alt