Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Alp Arslan Çevrimdışı

Alp Arslan

.
İslam-TR Üyesi
Hasan el-Basri'nin meclisine gelen biri ''Ey müminlerin muttakisi, Yüce Allah(c.c), benim gibi fasık ve facir olanın tevbe ettiği zaman, tevbesini kabul eder mi?'' dediğinde şöyle dedi ve şu beytleri ona okudu;

''Evet Allah Teala'ya fısk ve fucurundan dolayı tevbe edersen senin tevbeni kabul buyurur.''

Ey Arşın Rabbine karşı gelen asi genç!
Gürültülü cehennemdir hazırlanan, asilere
Öfkesi çoktur tutulduğu gün nasiyeler,
Ateşe dayanabilirsen Allah'a asi ol,
Eğer dayanamazsan günahtan uzak ol,
Haberin yoktur, günahlara dalmışsın,
Nefse zayıf düştün kurtulmaya çalış sen.

İmam Gazali - Kalplerin Keşfi s.39

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
319E4AEC-CB5D-4B55-9124-D5AD48AD0564.jpeg

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Rabî' b.Heysem arkadaşlarına sorar:
"Hastalık, ilaç ve şifa nedir bilir misiniz?"
Onların hayır demeleri üzerine şöyle devam eder:
"Hastalık; günahlardır, ilaç; istiğfardır,
şifa ise tevbe edip, bir daha geri dönmemektir."

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Kul her masiyet işlediğinde bir derece aşağı iner. Gittikçe seviye kaybeder, sonunda en seviyesizlerden, esfelînden biri haline gelir. Her itaat işlediğinde ise bir derece yükselir. Yükselişini sürdürür ve nihayetinde en üstünlerden a’levnden biri olur.
İbn-i Kayyım/Kalbin İlacı sh:188

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İslâm'a Saldırıların Ardında Hep Yahudiler Olmuştur

İslâm'ın Medine'deki inkişafından günümüze kadar İslâm'a yönelik saldırıların arkasında hep yahudiler olmuştur ve kıyamet gününe kadar da bu devam edecektir. İşte bu nedenle yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de ehli kitaptan özellikle yahudilerden uzun uzun bahsetmiştir. Medine-i Münevvere'de inen ayetler yahudilerin yaşama şekillerini, hile ve tuzaklarını, peygamberleri öldürdüklerini geniş bir şekilde açıklamıştır. Çünkü her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olan yüce Mevla ondan sonraki dönemlerde de yahudilerin İslâm dinine karşı devamlı hile ve desiseler kuracaklarını, fitne ve şüpheler yayacaklarını bilmektedir. Bu hususta rahmetli Seyyid Kutup çok durmakta; yahudilerin hile ve tuzaklarına büyük bir önem vermektedir. Bir kısım insanlar üstad Seyyid Kutup'a gelerek Ekspres gazetesi, Times gazetesi Daily Telgraph gazetesi; şöyle şöyle siyasi tahliller yapıyor diyorlardı. O da şu cevabı veriyordu: "Ben böyle siyasi tahlil istemiyorum. Ben siyasi tahlil ve yorumları Kur'an'dan alıyorum. Çünkü ben biliyorum ki bugün Müslümanların içine sürüklendikleri belaların çoğunun arkasında yahudiler vardır. Bu bakımdan yahudilerin tarihini Kur'an'dan takip ediyorum. Falan veya filan kişinin beyanatlarına ihtiyacım yoktur."

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selahaddin'in küçüklüğünde sıkça ziyaret ettiği marangoz dede bir dostuna;
Kudüs için minber yapıyorum der.
Adam Kudüs on yıllardır Haçlı işgalinde deyince dede Selahaddine ilham veren sözü söyler.
Ben marangozum işimi yapıyorum. Bir gün bir komutan çıkar ve işini yapar. der.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan b. Atıyye şöyle demiştir;

'Cebrail (aleyhisselam), Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)'e Kur'an'ı indirdiği gibi sünneti de indirir ve Kur'an'ı öğrettiği gibi sünneti de öğretirdi.'

Lelakai, Usuli İ'tikad 99; İbn Batta, el'İbane 219; Mervezi, Sunne 102 ve diğerleri.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
el-Hakim en-Neysaburî(rah.) şöyle der:
“ Eğer isnâd olmasaydı ve âlimlerimiz isnâdı talep etmiş olmasalardı ve bu uğurda muazzam gayretler göstermeselerdi ve bu ilmi korumasalardı, Allah korusun, İslamın alametleri silinir gider; ilhad ve bid’at ehli birçok hadis uydurur ve isnâdları diledikleri alt üst ederdi. Haberler, isnâdından hali olduğunda kesik ve kopuktur.”

(Ma’rifetu Ulumi’l-Hadîs: s.6)

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Yeryüzünün tüylerinin diken diken olduğu, gökyüzünün karardığı, facirlerin zulmü sebebiyle karada ve denizde fesadın yayıldığı, hayır ve bereketin azaldığı hatta yok olduğu, hayvanların cılızlaştığı, zalimlerin fısk-u fücuru sebebiyle yaşamın bulanıklaştığı, gün ışığının ve gece karanlığının çirkin ameller ve dehşet verici fiiller yüzünden ağladığı, insanın her yaptığını kaydeden meleklerle onu nöbetleşe koruyan bekçi meleklerin fuhşiyatın çokluğunu, çirkin şeylerin ve günahların hâkimiyetini Rabblerine şikâyet ettikleri bir zamanda yaşıyoruz.
Vallahi bütün bunlar, bulutları bir araya toplanmış bir helak selinin uyarıcısı, karartısı çökmüş bela gecesinin habercisidir.

İbn Kayyım - El-Fevâid

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
" Kibrin en büyuğü kullara karşı ilmiyle kibirlenmek ve kendi faziletleri sebebiyle kendini büyük görmektir. Böyle birine ilim hiç bir fayda vermez . Kim ahiret için ilim öğrenirse ilim onu mutevazi yapar , kalbi huşu içinde olur, nefsi alçalır , nefsi üzerine gözetleyici olur ,onu asla başıboş bırakmaz.
Bilakis her an onu hesaba çeker , düzeltmeye çalışir . Eğer ondan gafil olursa onu yoldan çıkarir ve helak eder. Kim İlmi rivayet ve böburlenmek için , Müslümanlara yan bakmak için , onlari ahmak yerine koymak için öğrenirse işte bu kibrin en büyüğudur . Halbuki kalbinde zerre kadar kibir bulunan Cennet e giremez "
......Vela havle vela kuvvete illâ billah !

( İmam Zehebi rahimehullah .Kitabul kebair.)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ra secdesinde; zina yapmaktan, hırsızlık yapmaktan, kâfir olmaktan ve büyük günah işlemekten Allah’a sığınıyordu. Ona:

-Sen bunlardan korkuyor musun? dediler. O da:

-İblis hayattayken, kalpleri çeviren Allah, onları istediği şekilde evirip çevirirken ben kendimi nasıl güvende hissedebilirim? diye cevap verdi.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
11371_1423660597.jpg

Micheal Hart, “En etkili 100 kişi” kitabı için 28 yıl boyunca araştırma yaptı. İlk sıraya Hz. Muhammed’i (Aleyhisselatü Vesselam) koydu.

Londra’da verdiği konferans sırasında yuhalandı ve “neden Muhammedi (s.a.s) ilk sıraya koydun” tepkisine maruz kaldı.

Dedi ki:

“Hazreti Muhammmed 611 yılında Mekke’nin göbeğinde “Ben Allah’ın Rasulüyüm” dedi. Üç kişi ona bu sırada iman etti, en iyi arkadaşı, karısı ve bir çocuk! Ve şimdi bile milyarlarca insan 1400 yıl sonra bile ona inanıyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. O bir yalancı olamaz, çünkü bir yalan 14 asır sürmez. 1 milyar insanıda aynı anda aptal yerine koyamazsınız. Ve unutmayın ki, şuan bile milyonlarca müslüman hayatını Muhammed (s.a.s) için feda etmeye hazır.

“Acaba bir hıristiyan kendi hayatını İsa için feda etmeye hazır mı?”

Ve salonda büyük bir sessizlik...

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ
Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi? (İnşirah 4)

Üst Ana Sayfa Alt