Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

öleceğini ve ölümü hatırlamak...ve sonrası yaşadıklarım

C Çevrimdışı

cry2009

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar ben bugün yaşadığım bir olayla daha doğrusu sağlıksal bir durumdan dolayı ciddi ciddi öleceğimi hatırladım ve bu yüzden ölümü hatırlayarak dinime daha bir sarıldım.Namaz kılmıyordum ve namaza başladım Allah kabul ederse.Ve artık tövbe ettim. acaba arkadaşlar tövbem kabul olabilir mi ve namazda vesveseler için ne yapmalıyım? ayrıca namaza yeni başladığım için hatalarım oluyor bu nedenle namazım kabul oluyor mudur? lütfen arkadaşalr cevaplarsanız çok sevinirim :) Allah'ın selamı üzerinize olsun.

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
arkadaşlar ben bugün yaşadığım bir olayla daha doğrusu sağlıksal bir durumdan dolayı ciddi ciddi öleceğimi hatırladım ve bu yüzden ölümü hatırlayarak dinime daha bir sarıldım.Namaz kılmıyordum ve namaza başladım Allah kabul ederse.Ve artık tövbe ettim. acaba arkadaşlar tövbem kabul olabilir mi ve namazda vesveseler için ne yapmalıyım? ayrıca namaza yeni başladığım için hatalarım oluyor bu nedenle namazım kabul oluyor mudur? lütfen arkadaşalr cevaplarsanız çok sevinirim :) Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Aleykum Selam, kardes hakkini helal et, yeni gördüm cevap yazilmadigni..

Saglik problemi nedeniylede olsa, dine sarilmaniz, ölümü hatirlamaniz, cok güzel, Allah sapitmasin, hidayete erdirdikten sonra, kalplerimizi egriltmesin.. Allah tabiki tövbe edeni kabul eder, o Rahman ve Rahimdir, cok merhametlidir yani, dünyada bütün kullarina merhamet edendir, inancli-inancsiz, kafir-mümin ayirt etmeden bütün kullarina nimet veren ve süre taniyan o Rahmandir, yani bu dünyada elimizden geldigince Allahin emir ve yasaklarina uymaliyiz, O´na ibadet ve kulluk etmeliyiz ki, ahiretde de onun Rahim sifati bize de dokansin, cunku ahiretde sadece mümin kullarina merhamet edicek olan O´dur, yani ahiretde artik merhamet, sadece dünyada ALLahin emir ve yasaklarina uyanlara olacaktir. Onun icin ne kadar erken davranirsak, ne kadar cok Allahin emir ve yasaklarina sarilirsak o kadar iyidir bizim icin, niye? cunku bir dahaki saniyede nefes alip verebilecegimize dair elimizde garanti belgemiz yoktur..ve su bir gercek ki, herkez ölecektir, ve kimin nerde, neden dolayi ölecegi belli degildir..ama Allah Azze ve Celle bize süre tanimistir, bu dünya bizim oyun sahamizdir, yani burda Allahin emir ve yasaklarina göre, Kurana ve Rasulullah sallallahu alaihi wesellemin sünnetine uygun yasarsak, ahiretde insaAllah sevinenlerden olacagiz..bu dünya yani torbayi doldurma yeridir, ne kadar Allah icin biseyler yapabilirsek, o kadar kar bize..

Asagida bazi ayetlerdede görüldügü gibi, Allah tevbeleri cokca kabul edendir, bundan süphen olmasin..

"--Allah tevbeleri kabul eden, cokca merhamet edendir.." Nisa, 16

"..Rabbini öğerek tesbih et, O'ndan bağışlanmanı dile, çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir. " Nasr, 3

"Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın." Bakara, 128

Namazda vesveseye gelince, kildigin namazi , kimin karsisinda kildigini düsün, yani bütün alemi ve icindekileri Yaratan, Herseyiyle eksiklikten beri olan bir Yaraticinin karsinda oldugunu düsün, ve okudugun surelerin anlamlarini namazdan önce gözden gecir, hatta aklinda tutmaya calis, namaza baslayincada onlari aklina getir, yani hepsi aklinda kalmasada, bi kac kismi aklinda kalir, sonra bunlari Allah c.c. dedigni düsün ve o sekilde vesveden kurtulursun insaAllah, rükuda, secdede, dedigin tesbihlerin manasini düsün, mesela "Subhane Rabbiyel azim", diyorsun, " Ey subhan olan, ey cokca anilan, ey tesbih edilen Rabbim, Sen Azimsin, Sen büyüksün" diyorsun, bunlari icine sindirerek, aklini bunda odaklayarak, bütün bir samimiyetinle söyle ve emin ol kendinden, Rabbinin karsindasin, ve ona secde ediyorsun, ve O seni görüyor...

namaza yeni basladigin icin hatalarin olabilir, ama hatalarim var diye, birakmamazlik etme, kildikca, ögrendikce, yanlislarini düzelltikce düzgün kilmaya baslarsin insaAllah, ve sen bu yolda olduktan sonra, Allaha daha güzel ibadet etme gayretinde oldugun sürece, insaAllah Allah onlari affeder..

Allah razi olsun..

İSTANBUL'um Çevrimdışı

İSTANBUL'um

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
a.s. kardeesim çok mutlu oldum Allah namazını devamını getirsin insallah:)

sen sabır ve sebat ile yolunda dewam et Allah sabredenlerle beraberdir

"merve" Çevrimdışı

"merve"

Üye
İslam-TR Üyesi
selamün aleyküm kardeşim
namaza başlamana sevindim
bende yeni başladım ve namaz kılarken aklıma dünyalık şeyler geliyor
namaza bir türlü adapte olamıyorum ve bü yüzden vesvese ile namaz kılıyorum ama belli bir dönemden sonra bu vesveselerden kurtulacağıma inanıyorum

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Aleykum Selam kardesim,,, Aramize öncelikle hosgeldin.. bu güüzel baslangic amellerinde sana hhayirli olsun..

Gulyarasi üstadta güzel ve yeterli sekilde cevap verdigin icin ALLAH razi olsun sendende

C Çevrimdışı

cry2009

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Çok teşekkür ederim arkadaşlar iyi dilekleriniz için Allah razı olsun.Fakat bi durum var ki kurtulmayı en çok istediğim bir şey. Namaz kılmadan önce bir şey sanki beni durduruyor,namazı zor gösteriyor bana,kıldırmamak için elinden geleni yapıyor.Ki bunu yapanı hepimiz çok iyi biliyoruz. Ve dediğim gibi namaz esnasında da dünyevi şeyler aklıma geliyor,adapte olamıyorum konsantrem bozuluyor. Bu durumlardan nasıl kurutlacağımı bilmiyorum arkadaşlar lütfen bir yardım edin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah size merhamet etsin. Gulyarasi kalemine kuvvet güzel gidiyor. Kardeş sana gelince bu tür vesveseler çoğu insanda zaten mevcut şeytan Allah ona lanet etsin sizinle eskinden çok daha ciddi uğraşacaktır ancak ve ancak Allah suhane ve teala her zaman bizim yanımızda bu durumun için Allaha samimi olarak ve kesin olacağına inanarak bu halin üzerinden kalkıncaya kadar devam et ve devamın da şükrünü eda et.

Yaşamınız nerelerde geçiyor bilemiyoruz ancak çevrenize özellikle ev halkınıza ve odanıza dikkat edin temiz tutmaya özen gösterin şeytanların ve cinlerin toplanmaması için önlem alın ve mümkünse devamlı olarak odanızda kuranı kerim'i sesli açık şekilde dinleyin ve varsa ezan vs. buda hem şeytanları evden def edecek hem de sizi motive edecektir biiznillah.

Eğer din hakkında pek bir bilginiz yoksa sitemizdeki tevhidi bölümleri ve şeytani kavramları okumanızı önemle bildiririm.. herhangibi sorunun da yardımcı oluruz inşaAllah..

Allah size merhamet etsin.

seleme islam Çevrimdışı

seleme islam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamün aleyküm samimi bir tövbe yüce ALLAH.I MEMNUN EDER.rabbaim kabir kapısına kadar ayaklarımızı bu yolda daim eylesin.Rabbimizin rızasını kazanabilmek gibi önemli birşey var mı sence.Bütün dünya seni sevsin tüm varlıklarını sana versin Allahu tealanın rızasını kazanamamışsın onun sevgisini kazanamamışsın ne faydası var.ondan gayrısı boş.Rabbimizin rızasını kazanmanın ilk şartıda hakkıyla iman eymek ve NAMAZkılmak.Namazımız doğru olursa dünya ve ahiretteki her şeyimizde inşallah dogru olur.BİR HAYAT Kİ SONUNDA CEHENNEM VAR SEFASINDAN NE ÇIKAR BİR HATATKİ SONDA CENNET VAR CEFASINDAN NE ÇIKAR.Selametle.

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Allah razi olsun..

Birsey daha eklemek istiyorum:

"Ama şeytandan sana mutlaka vesvese gelecektir. O zaman Allah'a sığın. Muhakkak ki O, en iyi işiten, en iyi bilendir. "
--Fussilet, 36--

Vesvese aninda, yapilacak sey yani EUZUBESMELE cekip, seytanin serrinden Allaha siginmak..Euzubillahiminisseytanirracim..euzubillah; ALlaha siginirim.. seytanirracim; kovulmus olan, Allahin rahmetinden uzak olan, dünyada ve ahirette kaybedenlerden olan, helak olan o seytanin serrinden..

C Çevrimdışı

cry2009

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok çok çok çok ama çok teşekkür ederim arkadaşlar beni bu konuda bilinçlendirdiğiniz için. Allah hepinizden razı olsun,ahiret gününde de mekanınız cennet olsun inşallah.

Üst Ana Sayfa Alt